Taylan Antalyalı’nın tişörtü homofobik reaksiyonların maksadı oldu

PeLe

New member
Taylan Antalyalı’nın tişörtü homofobik reaksiyonların maksadı oldu Galatasaraylı ulusal futbolcu Taylan Antalyalı, gökkuşağı renklerinden oluşan “Powered by pride” yazılı tişörtüyle fotoğraf paylaşınca homofobik yansıların amacı haline geldi. Kimi televizyon programlarında da lisana getirilen homofobik telaffuzlar toplumsal medyada gündem oldu. Biroldukça kişi toplumsal medya kullanıcısı, spor muharriri ve muhabiri Antalyalı’ya dayanak bildirileri paylaştı.

Daha evvel de Galatasaraylı Diagne için ırkçı telaffuzlarda bulunan yorumcu Emre Bol, “Herkes yaşadığı ülkenin ahlakına hürmet duyacak”, “Bu tişörtü Erzurum’da giysin de gorelim” derken ve TV 100’deki VAR Odası programında konuşan Turgay Demir ise Antalyalı’nın ulusal ekibe alınmaması gerektiğini söylemiş oldu. Programın başka iştirakçilerinden Bışar Özbey ise Demir ve Bol’un homofobik tabirlerine reaksiyon gösterdi.

GS TV’DEN TAKVİYE: ONUNLA GURUR DUYUYORUM

Galatasaray’ın resmi televizyon kanalı GS TV’de Günaydın Galatasaray Ailesi programını sunan Serbay Şenkal da homofobik yansılar üzerine Antalyalı’ya dayanak verdi. Emre Bol ve Turgay Demir’i eleştiren Şenkal şu biçimde konuştu:

“Bir Galatasaray taraftarı olarak onunla gurur duyuyorum yüreğinden dolayı. İnsanları ötekileştirmediğinden, kutuplaştırmadığından, ırkçılık, faşizanlık, partizanlık yapmadığından dolayı Taylan Antalyalı kardeşimi tebrik ediyorum. Bunu yapanların maksadı epeyce muhakkak, toplumu kutuplaştırmak, ayrıştırmak insanları birbirinden uzaklaştırmak, faşistlik ve ırkçılık yapmak. Niyet okuyamam lakin bunlar ekranlardan milyonlara hitap ederek bu türlü yaklaşımda bulunarak insanlık cürmü işliyorlar. Bunların yargılanması, ıslah konutlarına atılması lazım. Uygar toplumlarda bu biçimde olur.”

Antalyalı’ya ulusal basketbolcu Sinan Güler’den de takviye geldi:

Antalyalı’nın Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafta giydiği tişört spor giysi markası Puma’ya ilişkin. “Powered by pride” yazılı tişört de Puma’nın, LGBTİ+ bireylerin spor dünyasında yaşadığı ayrımcılık ve karşılaştığı pürüzlerle çaba eden The Out Foundation’la işbirliği yaparak ürettiği bir kıyafet. (HABER MERKEZİ)