Tayvan merkezli KYMCO, Türkiye’de motosiklet üretecek

Mezopotamya

New member
Honda markalı motosikletlerin üretimini yapmak üzere 1964’da kurulan KYMCO, Doğan Holding’in otomotiv alanındaki iştiraki Doğan Trend Otomotiv ile Türkiye’de motosiklet üretmeyi planlıyor. Global çapta yılda 1 milyonun üzerinde scooter, motosiklet ve ATV üretimi gerçekleştiren KYMCO, Türkiye’de Kasım 2020 prestijiyle Doğan Trend Otomotiv garantisiyle pazara sunuluyor.

KYMCO CV3’ün Türkiye tanıtımı KYMCO’nun CEO’su Chun-Ping Ko, Doğan Trend Otomotiv Kümesi CEO’su Kağan Dağtekin ve Doğan Trend Otomotiv Motosikletten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Acar’ın iştirakiyle gerçekleştirildi.

görüşmede gelecek planlarına ait açıklamalarda bulunan Chun-Ping Ko, “Türkiye’de bir montaj tesisi kurmanın mümkünlüğünü değerlendirmeye başladığımızı bildirmek isteriz.” sözünü kullandı.

Doğan Trend Otomotiv Kümesi CEO’su Dağtekin ise, “KYMCO ile ikinci dönemimizi yaşıyoruz. Kullanıcılarımızdan aldığımız olumlu geri dönüşlere dayanarak motosikletlerin kalite ve sağlamlıklarını deneyimledik. birlikte çalışmaya başladığımız birinci günden itibaren üretim için gerekli yerin oluşmasını beklemiştik. Nihayet bu ziyaretlerinde ikna oldular ve bu hoş haberi paylaşmak mümkün oldu. En kısa vakitte çalışma kümelerimizi kurarak üretim için uygun modeli ve öbür değerli konuları değerlendirmeye başlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hedef, iş birliğimizi Avrupa’ya ihracata taşımak”

Yeni iş birliği süreciyle ilgili basın toplantısında soruları yanıtlayan Dağtekin, şunları kaydetti:
“Türk pazarına uygun mamüllerin birinci etapta CKD (montaj) tipi üretimle bu seyahate çıkmaya karar verdik. Akabinde amacımız, yerlileştirilme oranının artırılması olacak. Bir mertebe vermek açısından bir montaj tesisinin manalı olması için model başına 5 bin adet ve üzeri üretmek gerekiyor. bu biçimde başlayıp vakit içinde geliştireceğiz. KYMCO’nun Avrupa’daki pazar hissesi yüzde 11’e ulaştı. Heyecanımız uzun vadede Türkiye’den Avrupa’ya ihracat yapabilmek. Bu hayalle yola çıktık, başarırız. En üst seviyede ziyaretimize gelen KYMCO’dan tüm takviyesi alacağımızın kelamını aldık. Maksadımız, montajla başlayacak iş birliğimizi adım adım Avrupa’ya ihracata taşımak.”

Türkiye’nin kıymetli bir otomotiv üretim üssü olduğunu da belirten Dağtekin, “Türkiye otomotivde fazlaca kıymetli bir üs. 2 milyona yakın üretim kapasitesi ve bunu destekleyen yan endüstrisi var. Avrupa’nın bu manada tahminen en gelişmiş ülkelerinden biriyiz. Motosiklette de otomotivde gösterdiğimiz başarıyı yinelayıp Avrupa’ya yönelik motosiklet üretimi yapabileceğimize de inanıyoruz. O yüzden iç pazardaki hissemizi büyütmemiz, iç pazardaki hacmimizi artırmamız epey değerli.” tabirlerini kullandı.