TEİS: Zayıflama ilaçları Sıhhat Bakanlığı’na devredilmeli

MrM

New member
Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Nurten Saydan, internette satılan destek edici besinler ve bitkisel zayıflama ilaçlarının insan sıhhatine ziyanına dikkat çekerek satışlarının denetim altına alınması için davet yaptı. Saydan, “Bu ülkenin eczacıları olarak, bu ilaçların ruhsatları, müsaadeleri denetimsiz olarak verilmeye devam ettiği sürece zayıflama ilaçlarının mevt saçmaya devam edeceğini, bu ilaçların Sıhhat Bakanlığı’na devredilmesi gerektiğini kamuoyu aracılığıyla yetkililere bir kere daha hatırlatmak istiyoruz” dedi.

TEİS Genel Lideri Nurten Saydan, Muğla’da 15 yaşındaki bir gencin internetten alıp kullandığı zayıflama ilacından dolayı ömrünü kaybetmesi ile ilgili bugün yazılı bir açıklama yaptı. “Artık bu biçimde haberler duymak istemiyoruz. Gençlerimiz ölmesin” diyen Saydan, hususla ilgili şunları söylemiş oldu:

“İlacın satış yeri yalnızca eczanelerimizdir. İlaçların kargo ile gönderilmesi durumunda şahıslara uygun kaidelerde taşınmamış ilacın ulaşması kelam konusu olacağı üzere, internet ortamında satılan mamüllerin gerçek ilaç olup olmadığının tespit ve denetimi de mümkün değildir. Daha ne kadar vatandaş ömrünü kaybedince bu yanlışı durduracağız?

Tarım ve Orman Bakanlığı Besin Denetim Genel Müdürlüğü tarafınca ‘Takviye Edici Besinler Yönetmeliği’ taslağı hazırlanmıştır. TEİS olarak, bu üslup mamüllerin Sıhhat Bakanlığı tarafınca onaylanıp eczaneler üzerinden sunulması, her türlü tanıtımın denetim altına alınmasını sağlayıcı düzenlemeler yapılmasının halk sıhhati ve hasta güvenliği açısından daha gerçek ve emniyetli olacağı görüşümüz ilgili bakanlıkla paylaşılmıştır.

Bu ülkenin eczacıları olarak, bu ilaçların ruhsatları, müsaadeleri denetimsiz olarak verilmeye devam ettiği sürece zayıflama ilaçlarının vefat saçmaya devam edeceğini, bu ilaçların sıhhat bakanlığına devredilmesi gerektiğini kamuoyu aracılığıyla yetkililere bir sefer daha hatırlatmak istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)