Tek gözünüz sahnedeyken tempoyu ayarlayın

B-Boy

Global Mod
Global Mod
New York Şehir Balesi, 1948’de koreografisini George Balanchine’in yaptığı, Bach (“Concerto Barocco”), Stravinsky (“Orpheus”) ve Bizet’nin (“Symphony in C”) bestelediği üçlü bir bale programıyla açıldı. O zamandan beri dünyadaki herhangi bir bale topluluğu arasında en önemli müzik repertuarına sahip olmuştur. Stravinsky, Şehir Balesi için besteledi ve yönetti; düzenli olarak görevlendirilen puanları sunar.

63 yaşındaki orkestra şefi Andrew Litton, 2015’ten beri Şehir Balesi’nin Müzik Direktörüdür; Bu kış sezonu 17 Ocak’ta başlıyor ve Justin Peck’in yeni balesinin 26 Ocak’taki prömiyerini, Copland Dance Episodes’ı ve çeşitli Aaron Copland müziklerini içeriyor. 1970’lerin sonlarında ve 1980’lerin başlarında, kurucu koreografları George Balanchine ve Jerome Robbins hala aktifken Juilliard’da eğitim aldı ve şirketi gözlemledi.

Litton yakın tarihli bir röportajda “İşte Balanchine-Stravinsky’nin ‘Üç Hareketli Senfoni’sini ilk kez o zaman gördüm” dedi. “Müzik o kadar görkemli ama bir orkestra için o kadar zor ki, konserlerde sık sık çalınmıyor – oyuncular için çok fazla prova süresi gerektiriyor – orkestra Stravinsky uzmanlarının alışkın olduğu New York City Ballet dışında. ona.” .”

Solo piyanist olarak Litton, o yıllarda yıldız dansçılar Rudolf Nureyev, Natalia Makarova ve Cynthia Gregory’ye eşlik etti. Ancak orkestra şefi olarak kariyeri onu danstan uzaklaştırdı. 1982’de bir BBC şeflik yarışmasını kazanan en genç kişi oldu. Daha sonra Birleşik Krallık, ABD ve başka yerlerdeki senfoni orkestraları için yerleşik maestro oldu ve birkaç birinci sınıf opera şirketi için şeflik yaptı. (“Opera benim ilk aşkım” dedi.)

New York’ta doğup büyüyen Litton, Rus Yahudi bir aile geçmişinden geliyor; Çaykovski’den Şostakoviç’e birçok Rus besteciyle yakın bağlar hissediyor. Şehir Balesi’nin repertuarı, senfoni salonunda nadiren icra edilen Rus müziği bakımından zengindir. Litton için, işin cazibesinin bir kısmı bu üstün puanları yönetmekti.

Aynı anda orkestra ve bale yönetmek ne demektir? Peki, önde gelen bir bale topluluğunun müzik direktörü, yönetmenlik dışında başka hangi işlevlere sahiptir? Litton ve ben geçenlerde Scarsdale’deki evinin muazzam müzik odasında uzun uzadıya konuştuk, konuşmamız bu sorulara, bale ve operaya, senfoni ve oda müziğine, Bach’tan Copland’a, Mozart’tan Cole Porter’a notalara değindi. Litton’ın her tür müzik türüne olan coşkusu kabardı, sohbeti “Bunu seviyorum”, “Tam bir hayranıyım”, “Bu bir mucizeydi” gibi yorumlarla doldu.

Aşağıdakiler, bu konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Bir bale topluluğu için zaten iyi bildiğiniz bir müziği yönetmenin zorlukları nelerdir?

City Ballet’te bir patronla başladım, Peter Martins [the company’s leader from 1983 to 2017]hızı belirlemem için beni cesaretlendiren. Dansçıları takip etmeye çalıştığımda, “Hayır – bu ABT için!” derdi. [American Ballet Theater].

Ve işi kabul ettiğimde, harika orkestra şeflerim Andrews Sill ve Clotilde Otranto’nun notaları ‘Lights Up – Go’ ve tüm tempi ile benim için çok nazik bir şekilde not aldıklarını gördüm. Bu çok değerli bir yardımdı.

Bu işle ilgili keşfettiğim şeylerden biri, ilk gece herkesin gergin olması, bu yüzden dikkatli olun. Üçüncü performanstan itibaren işler gerçekten başlayabilir! – daha hızlı al. Jonathan Stafford sonbahar sezonunda bir performans sergiledi [City Ballet’s artistic director] Bana bir müzik parçasını nispeten yavaş alırsam dansçılara karşı çok nazik olduğumu ve onu hızlandırmam gerektiğini söyledi. Haklıydı. İhtiyaç duyduklarını düşündüklerinden daha hızlı bir şeye nerede ihtiyaç duyduklarını zaten öğrendim. Ancak, her şey geceye bağlıdır.

Dansçılar için tempodan daha hayati bir şey yoktur ama maalesef bale topluluklarının birçok partisyona gereğinden yavaş yaklaşmasının nedeni budur. Şehir balesi ne olacak?

Bu işin temel ödüllerinden biri genel olarak Balanchine’dir. [the company’s chief choreographer, teacher and reason for being from its inception until his death in 1983] doğru hızın ne olduğunu gerçekten biliyordu. “Uygun tempo” derken, besteciye çok yakın bir şeyi kastediyorum. 19. yüzyıla ait birçok müzik parçasında tempo hakkında bir şey söyleyemeyiz. Balanchine bunu anladı ve birlikte büyüdüğü tempoya saygı duydu; o çok iyi bir müzisyendi ve farkı yaratan da buydu. Besteci bir tempo belirttiğinde, Balanchine neredeyse her zaman ona saygı duyardı.

Balanchine’in bir şekilde korunduğu ve skorun gerektirdiği tempoyu yakalayamadığı birkaç ilginç istisna vardır. Stravinsky Keman Konçertosunun İç Hareketleri [which returns on Jan. 17] örneğin puandan çok daha yavaştır; ve bildiğimiz müziğin önceki tüm kayıtlarından daha yavaşlar.

Balanchine’de bir partisyonun ritmi ile dansın ritmi arasındaki ayrılıklarla nasıl başa çıkılır?

Baleye aşina olmayan müzisyenlere bunu açıklamak çok zor, ancak partisyondaki “bir” ile hiçbir ilgisi olmasa da “bir” bir dansçı için her şeydir. [City Ballet dancers, like many around the world, tend to learn their dances with counts that establish the choreography’s rhythmic units.] Bazen yarım bir müzik barı olur. Yani dansçıların yaptıkları ile müzisyenlerin çaldıkları arasındaki tutarsızlık bir tür disleksi gibi geliyor. Balanchine, prömiyerden iki hafta öncesine kadar “Üç Harekette Senfoni”nin sayılarını öğrenemedi. Bir gün onu bulduğu için ışınlanarak içeri girdi. Ancak müzik ve dans arasındaki “Üçte Senfoni” yazışması, vuruş vuruşu analiz etmek için çılgınca, garip, karmaşık ve heyecan verici.

Balanchine’in “Üç Hareketli Senfoni” koreografisiyle kurduğu kontrpuan’ı görüyor musunuz?

Kesinlikle. Gerçekten “Üçte Senfoni” yönetmek istedim. Müzik konserde yapılmaz.

Bu parçayı seslendirebildiğimiz için Balanchine’e bu yüzden çok müteşekkirim – çünkü duyulmayı hak ediyor. Ve koreografi mükemmel. Balanchine’in 1971’de Stravinsky’nin ölümünden sonra yazdığı Stravinsky balelerinin, Stravinsky’nin yaşamı boyunca yaptığı daha ünlü balelerden bile daha iyi olduğunu görüyorum.

Siz bir Çaykovski uzmanısınız. Balanchine’in müzikal hareketleri yeniden düzenlediği (“Serenat”, “Mozartiana”, “Fındıkkıran”) veya kısalttığı (“Diamonds”) notaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Değişmekte olduğun gerçeğini kabul ettiğinde herhangi bir şey, o zaman devam edip değiştirebilirsiniz. Artık Çaykovski’nin telli Serenat’ı değil, Balanchine’in “Serenat”ı. Üçüncü ve dördüncü hareketleri değiştirerek parçanın anlatımsal doğasını tamamen değiştiriyor. İkinci bölüm olan valsta ise ne nota ne de icra geleneğinin tekrarı olmayan bir bölümü tekrar ediyor! Ama bence Çaykovski, Balanchine’in balesini izlemiş ve hayranlıkla nefesini tutmuş olurdu: tarihi yeniden yazmak gibi.

Bu kış “Uyuyan Güzel” ile antrenman yapmayı dört gözle bekliyorum. [Feb. 15-26]. Bu sefer çok daha iyi hazırlanmış olduğumu hissediyorum. Bu, bir orkestra şefi için “Fındıkkıran” ve hatta “Kuğu Gölü”nden çok daha zor olan baledir. Balerinin haklı olarak pek çok iddiası var. Tamamen sopranonun pirotekniği ile ilgili olan bel canto operasına benzetiyorum. Balerin dönüşlerinden sonra çok erken gelirse kondüktöre yazıklar olsun.

Copland’ın oynadığı yeni Justin Peck balesindeki rolünüz neydi?

Çeşitli Copland parçalarını daha büyük bir bütün halinde birleştiriyor – Balanchine’in “La Valse”de iki Ravel vals parçasını birleştirme yönteminden farklı değil. Neleri dikkate alması gerektiğine dair önerilerde bulunmak için ona çeşitli kayıtlar gönderdim.

O çok açık. Salgın sırasında Samuel Barber’ın Adagio for Strings’inde dansçı Anthony Huxley için “Solo” yaptığında, biz bunu yalnızca orijinal dörtlü versiyonla yaptık. O sezon, repertuvara geri döneceğini öğrendiğimizde, Justin’e partisyonun tüm dizeleriyle birlikte kaydını gönderdim, “Lütfen Justin, şimdi hepimiz iplerimizi kullanalım.” O da kabul etti.

Böyle durumlarda kendimi gerçekten müzikal hissediyorum çünkü olumlu bir müzikal değişiklik yaptım. 2.500 kişilik bir oditoryumda, tam bir yaylı bölümünün performansına sahip olmak, mikrofonlu yaylı dörtlüsünden çok daha etkilidir.

Müzik direktörü olarak işiniz diğer prömiyerlerle nasıl çalışıyor?

City Ballet’te en çok Jon Stafford ve Wendy Whelan oluyor. [the company’s associate artistic director] Bir koreograf seçin. Ve koreograf müziği seçiyor.

Koreograflar için 60-80 kişilik bir orkestramız olduğunu belirtmeliyim. Ne yazık ki, haklı olarak işe alınan genç ve hırslı koreograflar genellikle orkestra sesine yönelmiyorlar.

Yani bu bir meydan okuma. Ekibimle birlikte bunu yürütmeye çalışıyorum. Solange Knowles’ın yazması için görevlendirildiği son bale notası durumunda [for Gianna Reisen’s “Play Time” at the fall fashion gala] – çok başarılı – orkestra için işe yaraması için bazı şeylere yardımcı olan bir aranjörümüz vardı.

Yine de, Müzik Direktörü olarak işimin çoğu, orkestrayı eski ve yeni partisyonları nasıl çalacağına hazırlamak.

Şehir Balesi’nde şefliğe başladığınız an, orkestra farklı bir ses çıkarmaya başladı. İki ani değişiklik portamento kullanımındaki artıştı (araçlı slaytlar ve bireysel notalar arasında gevelemeler) ve daha dolgun bir yay sesi. Bunlar kasıtlı mıydı?

Kesinlikle. Bir Bête Noire taşıyabileceğim tonlar oldu. Pek çok harika oyuncu, özellikle pirinç, konservatuardan notaları eklemleme konusunda müthiş bir beceriyle çıkar – ama uzun sürmezler. Klasik örnek, dört boynuz için yazılan Çiçeklerin Valsi “Fındıkkıran” ın açılışıdır. Her notanın bir dili vardır ama bu lirik bir dizedir. Bu yüzden, dizeyi bir dizi kısa, ayrık not olarak değil, kesin olarak eklemlenmiş notlardan oluşan akıcı bir cümle olarak formüle etmelerini sağlamak üç yılımı aldı.

Bu işin eğlenceli yanlarından biri de şarkıcıları boğmaktan endişe etmenize gerek olmaması. Orkestra oyuncularının çoğunun tam yay kullanmadığını hemen fark ettim. Ama bu konser parçalarını bir senfoni orkestrası gibi çalma imkanımız var. varıyoruz!