Tolunay Kafkas maksatlarını anlattı

PeLe

New member
Tolunay Kafkas maksatlarını anlattı Ümit Ulusal Futbol Kadrosunun, 2023 UEFA 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası elemelerinde 12 Ekim Salı günü Kazakistan ile deplasmanda yapacağı maç için TFF Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirdiği idman öncesinde teknik yönetici Tolunay Kafkas ile ulusal futbolcular Umut Güneş ve Cenk Özkaçar basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Bir binanın temelini atmaya çalışıyoruz.” kelamlarıyla konuşmasına başlayan Kafkas, “Pres, ofansif geçiş ve savunma gerisine nasıl geçeceğimize çalışıyoruz. Rakibin birinci bölgesinde dripling, dönüşler ve şut üzere biroldukça parametrede kadro epeyce âlâ durumda. Daha eksiklerimiz var, bunu da tamamlamak istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Ümit Ulusal Ekibin bir eğitim yeri üzere düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Kafkas, “Teknik ve taktikten fazla, zihinsel gelişim… Almanya’ya transfer olan Enis üzere oyuncuların ne üzere eksiklikleri olduğu tarafında çalışmalarımız bulunuyor. Bizi keyifli eden bir durum da şu, Berat, Halil, İbrahim, kaleci Altay üzere biroldukca kıymetli ismi A Ulusal Takım’a verdik. bir daha buradan biroldukça oyuncuyu üste vereceğim. bir daha bir Kazakistan maçı var. Gidiş-gelişi sıkıntı olan bir deplasman ancak bunlar değerli değil. Oyunu geliştirmek için de büyük bir fırsat. Bu bağlamda çalışmaya devam edeceğiz.” biçiminde konuştu.

A Ulusal Grup’taki teknik yönetici değişikliğini de kıymetlendiren Tolunay Kafkas şu biçimde konuştu:

“Daha evvel Şenol hocayla entegre biçimde çalışıyorduk. Artık Stefan Kuntz’la fikir alışverişi yaptık. Almanya 21 Yaş Altı Takımı’nı çalıştırması ve buraya bakış açısı bizim için olumlu. Bu bizim için kıymetli. Bizim birtakım sorunlarımız var, bunlardan hayli bahsetmek istemiyorum lakin bunun altını çizmek istiyorum, Türkiye’de genç oyuncu gelişimi hayli sorunlu durumda. 21 yaş altındaki oyuncular ligde mühlet almadığı için buralarda kasvet yaşıyoruz. Burayı gelişim yeri olarak görmek epeyce değerli. Yeni bir küme, fazlaca uygun bir küme lakin bir daha sonraki küme daha güzel olacak. Almanya’dan da birkaç kıymetli oyuncuyla ilgili çalışmalarımız var. Bilhassa bir adediyle ilgili. Umarım son anda bir aksilik olmaz ve onu da yanımıza almak istiyoruz.”

Ümit Ulusal futbolcu Cenk Özkaçar: “bu biçimde devam edeceğini düşünmüyoruz, bunu düzelteceğiz”

Ümit Ulusal futbolcu Cenk Özkaçar, kümelere yeterli başlangıç yapamadıklarını belirterek şu biçimde konuştu:

“bu biçimde devam edeceğini düşünmüyoruz, bunu düzelteceğiz. İdmandaki her şeyi alana en düzgün biçimde yansıtmanın planlamasını yapıyoruz. Şanssız sonuçlar aldık. Aslında âlâ çalıştık, alanda güzel işler yaptık lakin yalnızca sonuç kısmında yeterli olamadık. Deplasmanda güç bir maç bizi bekliyor. Maçın ne kadar sıkıntı geçeceğinin, sahanın ve hava durumunun nasıl olduğunun, maçın da ne kadar sert ve agresif olacağının farkındayız. Ekip birliğimiz ve arkadaşlığımız üst düzeyde. İnşallah Kazakistan deplasmanından 3 puan alıp yolumuza en âlâ biçimde devam etmeyi planlıyoruz.”

Umut Güneş de epeyce yeterli bir çalışma ortamına sahip olduklarını aktararak, “İki maç oyandık ancak maalesef şanssız sonuçlar aldık. Düzgün oynadığımız maçlarda da beklemediğimiz sonuçlar aldık. Haftaya deplasmanda Kazakistan ile kıymetli bir maçımız var. Perşembe günü gideceğiz ve orada devam edeceğiz hazırlıklara. Çok yeterli çalışıyoruz ve inanıyorum ki uygun sonuçlar alacağız.” tabirlerini kullandı.

Umut, Stefan Kuntz’un A Ulusal Ekip hocası olmasının alt yaş kümeleri için avantaj olup olmadığı tarafındaki soruyu ise, “Stefan Kuntz’un kim olduğunu düzgün biliyorum. Daha evvel tanışmadık ancak buradan A Ulusal Takım’a çıkmak için kim daha yeterli performans sergilerse, onu seçeceklerdir diye düşünüyorum.” formunda yanıtladı.

KAYNAK: AA