Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’de tamamlandı

Undertaker

New member
Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Toplumsal Tesisleri’nin bahçesinde düzenlenen ve ortalarında ulusal atletlerin da bulunduğu yarışlar, 12 vilayetten 19 lisanslı atlet iştirakiyle gerçekleştirildi.

Sporcular kendi dizaynları dronlar ile 15 kapıdan oluşan parkuru kusursuz ve en süratli biçimde tamamlayarak dereceye girmek için kıyasıya çaba etti.

Parkuru en güzel dereceyle tamamlayan Atakan Mercimek birinci, Hüseyin Ablak ikinci, Hüseyin Yılmaz Çimen de üçüncülüğü elde etti.

Ödün merasiminde konuşan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, iki gün boyunca Artvin’de hayli hoş yarışlar izlediklerini söylemiş oldu.

Bütün yarışmacıların fazlaca düzgün işler çıkardığını tabir eden Doruk, “bu biçimdesine bir tertibi ülkemizde düzenledikleri için emeği olan tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Gurur duyduğumuz bir tertip. Dünyada bunun bir gibisi yok. bu biçimde bir tertibe sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz. Başta Selçuk Bayraktar beyefendi olmak üzere takviye veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Yarışmaya Adana’dan katılarak birinci olan 16 yaşındaki Atakan Mercimek, daha evvel iki birinciliği olduğuna değinerek, “Bu yılki şampiyonada, üçüncü etap olan Artvin etabında birinci oldum, hayli memnunum. Benim için kolaydı. Çok zorlanmadım. Biraz rüzgar vardı. Dronlar etkilendi ve benim için sorun olmadı. Yarışımızı muvaffakiyetle bitirdik” dedi.

Yarışmalara tertipli idmanlarla hazırlandığını aktaran Mercimek, “Herkes kendi dronunu kendi tasarlıyor. Zira her insanın uçuş sitili farklı. ötürüsıyla dronların uçuş hali farklı olabiliyor” tabirlerini kullandı.

Yarışları ikinci olarak tamamlayan ulusal atlet Hüseyin Ablak ise Artvin’de kıyasıya bir yarışı geride bıraktıklarını, ikincilikten dolayı keyifli olduğunu lisana getirdi.

Yarışmada üçüncü olan 25 yaşındaki Hüseyin Yılmaz Çimen de yarışlara Antalya’dan katıldığını ve 6 yıldır dron pilotluğu yaptığını, yarışların fazlaca çekişmeli ve güçlü geçtiğini kaydetti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı, birinci etabı Kastamonu’da, ikinci etabı Sinop’ta, üçüncü etabı ise Artvin’de tamamlanan şampiyonada dereceye giren 16 atlet, 30-31 Ağustos’ta Samsun’da düzenlenecek Türkiye Drone Şampiyonası finalinde yarışacak.

Final yarışında birinci iki sırayı elde edecek atletler, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanacak.

KAYNAK: AA