Türkiye’nin bilişim sistemi dünyada örnek gösterildi

Undertaker

New member
Türkiye’de toplumsal yardımların şeffaf ve süratli biçimde gereksinim sahiplerine ulaştırılmasını sağlayan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Bütünleşik Toplumsal Yardım Bilgi Sistemi (BSYBS) milletlerarası alanda övgüyle bahsedilen ve çeşitli ülkelerin benzerini hayata geçirmek için müracaatta bulunduğu bir uygulama haline geldi.

Büsbütün yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilerek 2010’da kullanıma açılan BSYBS, evraka dayalı uzun müracaat evrelerinin bitmiş oldurilmesi, vatandaşların muhtaçlık sahipliğinin birkaç dakika içerisinde belirlenerek, toplumsal yardımların şeffaf ve süratli biçimde şahıslara ulaştırılması açısından dönüm noktası oldu.

Şimdiki gelişmeler ışığında daima yenilenen sistem, geldiği nokta prestijiyle Türkiye’de toplumsal yardımların tek çatı altında toplanmasına imkan tanıdı, çeşitli ülkeler ile memleketler arası kuruluşların raporlarında örnek gösterildi.

BSYBS’nin kıymeti ve sistemde hayata geçirilecek yeniliklere ait açıklamalarda bulunan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Toplumsal Yardımlar Genel Müdürü Bülent Tekbıyıkoğlu, geçmişte toplumsal yardıma gereksinimi bulunan bir kişinin 17 farklı kurumdan doküman toplamak zorunda kaldığını anımsatarak, ortalama 20-25 gün süren bürokratik evrak toplama sürecinin sistemle ortadan kalktığını vurguladı.

Sistem 28 kurumla entegre

Vatandaşların müracaat için artık yalnızca T.C. kimlik numarasını beyanının kâfi olduğuna dikkati çeken Tekbıyıkoğlu, şu ayrıntıları paylaştı:

“Bütünleşik Toplumsal Yardım Bilgi Sistemi, şu an 28 kurumla entegre. Bu alt kurumlarla bir arada yüzlerce kurum demek. Kişinin talebi alındıktan daha sonra başka kamu kurum ve kuruluşlarla ilgili gerekli bütün bilgiler bu sistemde gözüküyor. Toplumsal yardım inceleme vazifelileri bu datalar ışığında müracaatta bulunan vatandaşı hanesinde ziyaret ediyor, durumunu yerinde tespit ediyor. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, hem sistem birebir vakitte yerinde incelemenin sonuçlarını dikkate alarak kişinin toplumsal yardım almaya uygun olup olmadığına karar veriyor. bu türlü son derece süratli ve gerçek kararlar alınabiliyor. Örneğin, çocukların okula devamını teşvik etmek için verilen Kurallı Nakit Yardımında Ulusal Eğitim Bakanlığından okul devam ayrıntılarını, 0-6 yaş ortası çocukların nizamlı sıhhat denetimine gdolayılmesi kaidesiyle verilen Kurallı Sıhhat Yardımında da Sıhhat Bakanlığı bilgilerini tek tuşla nazaranbiliyoruz. Ayrıyeten kişinin taşınmazı olup olmadığı, yeri, ziraî geliri, hatta kaç büyükbaş ve küçükbaş hayvanı bulunduğuna kadar tüm ayrıntı ayrıntıları sistem bize sunuyor.”

Dünya ilgiyle takip ediyor

BSYBS ve toplumsal yardım uygulamalarında memleketler arası çapta gelişmeler yaşandığını lisana getiren Tekbıyıkoğlu, “Bu sistemi dünya ilgiyle takip ediyor. Bilhassa son senelerda gurur verici gelişmeler yaşadık. Dünya Bankasının çalışmasında sistemin dünya genelindeki öncü niteliği vurgulanırken, Avustralya hükümetince yayımlanan çalışmada örnek uygulama olarak incelendi, kapsam ve derinlik açısından dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biri olduğu açıklandı. BSYBS son olarak Avrupa Komitesince yayımlanan ‘eGovernment Benchmark’ raporunda düzgün uygulama örneği olarak yer aldı.” diye konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı ve Dünya Bankası üzere memleketler arası kuruluşlarca düzenlenen toplantılarda ABD ve Almanya üzere ülkelerde gerçekleştirilen milletlerarası tertiplerde Endonezya, İran, Ürdün, Brezilya, Arnavutluk üzere ülkelerin bu sisteme büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Tekbıyıkoğlu, “bununla birlikte BSYBS gibisi bir sistemi ülkelerinde de kurmak isteyen çeşitli ülkelerden, sistemin kurulumunda rehberlik edilmesi için davetler alıyoruz. Son periyotta Orta Asya, Orta Doğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ülkelerinden bu hususta müracaatlar aldık.” sözünü kullandı.

Toplumsal yardımlarda mükerrerliğin önleneceği sistem hayata geçirilecek

Sistemin geliştirilmesine yönelik yeni çalışmaların yürütüleceğini belirten Tekbıyıkoğlu, “Bütünleşik Toplumsal Yardım Bilgi Sistemi ile entegre çalışacak ‘iş zekası aracı’ geliştirme çalışmalarını yapıyoruz. Bu uygulama sistemle entegre olduğunda toplumsal yardım alan bireylerin durumları, hane halkı özelliklerine ait coğrafya bazında yorumlanabilir datalar sunacak. Bu da toplumsal siyaset alanında yeni uygulamaların hayata geçirilmesinde yol gösterici olacak.” sözünü kullandı.

Tekbıyıkoğlu, martta açıklanan İktisat Islahat Paketi’nde toplumsal yardımlar konusunda belediyelerin entegrasyonuyla ilgili bir kısım bulunduğuna dikkati çekerek, şunları söylemiş oldu:

“Şu an sisteme İçişleri Bakanlığı e-belediye sistemi üzerinden 100’ün üzerinde belediye entegre. Ancak tüm belediyeleri içerisine alacak, belediyelerin yardımlarını bizim, bizim yaptığımız yardımları da belediyelerin nazaranceği ve bu biçimdelikle yardımlarda bu husustaki mükerrerliğin önleneceği sistem üzerinde çalışıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yakın vakitte belediyelerle toplumsal yardımlar konusunda büsbütün entegre olmayı planlıyoruz.”

KAYNAK: AA