“Ukrayna'dan çok uzakta”: Kraliyet dansçısı Miami'de kendine bir yuva buluyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
“Banchine'e karşı dayanıklılığım yoktu” dedi. “Sahnede olduğunuzda sürekli dans ediyorsunuz. 1957 tarihli bir Balanchine balesi olan “Kare Dansı”nı ilk kez dans ettiğimde ölüyordum. Nefes alamıyordum.

Onu ilk kez 2022 yılında Londra'da bir yardım gösterisinde dans ederken gören Lopez, bu gelişmeyi gözlemledi. “Onun, sınıfta farklı ritimler, hızlar ve senkoplarla çalışma şeklimiz ile Balanchine'in balelerinde hareket edebildiğini hissettiren yol arasında bağlantı kurduğunu hayal edebiliyorum” dedi.

Olshanskyi, “İlk başta bununla kafanızda savaşıyorsunuz” dedi, “ama şimdi görebiliyorum. Artık daha hızlı hareket edebiliyorum, hatta biraz daha yükseğe sıçrayabiliyorum.” Balanchine'in en modern, stilize ve ritmik açıdan karmaşık eserlerinden biri olan ve Stravinsky'den sonra müziğe uyarlanan “Agon” dansı bir dönüm noktasıydı. “'Agon'u seviyorum,” dedi gözlerini kocaman açarak. “Dans etmenin pek çok yolu var, adımları göstermenin pek çok yolu var.”

Savaş başladığında, o zamanlar Ukrayna Ulusal Balesi'nin baş dansçısı olan Olshanskyi, Hollandalı bir dansçı ve onun Ukraynalı meslektaşı Oleksii Tiutiunnyk ile Hollanda'da turneye çıkıyordu. Olshanskyi ve Tiutiunnyk orada kalmaya karar verdiler, savaş çabaları için para toplamak amacıyla yardım galalarında sahne aldılar ve ardından Rus işgali nedeniyle yurt dışında mahsur kalan Ukraynalı dansçılardan oluşan kolektif bir topluluk olan Birleşik Ukrayna Balesi'nin kurulmasına yardım ettiler.

Olshanskyi, Lahey'de, 2022 yazında Ukrayna Balesi “Giselle”sinin provasını yaparken Ratmansky ile tanıştı. Şirket, Hollanda, Britanya, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kapsamlı bir turneye çıktı, ancak sonunda destek azaldı ve grup Ocak ayında dağıldı. Bazı dansçılar Ukrayna'ya döndü; diğerleri yurtdışındaki topluluklara katıldı. Lahey'de kalanlardan bazıları grubun daha küçük bir versiyonunu oluşturmaya çalışıyor.

Evdeki zorluklar veya aile ayrılığı nedeniyle başlangıçta Ukrayna'da kalan bazı dansçılar bile Ukrayna'yı terk etti. Ulusal Bale üyesi ve savaşın başında ordu doktoru olan Oleksii Potiomkin, karısı ve oğluyla birlikte İtalya'da yaşamaya başladı ve orada serbest dans etti. “Askeri birliğimdekiler bana ‘Sahneye tekrar çıkmalısın; Burası sizin ön cepheniz” dedi bir röportajda. “Ukrayna sanatını iyi bir seviyede temsil etmek istiyorum.”