Ukraynalı bir ad hoc bale topluluğu Lahey’e yerleşti

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Şu anda Lahey’de yaşayan ve çalışan Kievli dansçı Ksenia Novikova yakın tarihli bir telefon görüşmesinde “Ruhum gerçekten kanıyor, evim ve her şey yüzünden” dedi. “Ama şimdi buraya bir şekilde yerleştik – biraz işimiz, bazı turlarımız var ve çocuklarımızın hemen hemen normal hayatları var.”

Neredeyse bir yıl önce Rusya Ukrayna’yı işgal etti; O zamandan beri 7.000’den fazla sivil öldürüldü ve milyonlarcası yerinden edildi veya Novikova ve ailesi gibi sürgüne zorlandı. İstilanın ilk sabahı, Novikova sağır edici bir sesle yataktan fırladı: Kiev’in varoşlarındaki evinin yakınına bir askeri uçak düşmüştü.

Geçen yaz Lahey’de bana, “Eski hayatım o anda sona erdi,” dedi. ülke çapında.

Şirket geçen Mart ayında Hollandalı dansçı Igone de Jongh’un çabalarıyla şekillendi ve Hollanda turnesine çıkarak Londra, Avustralya ve Singapur’u ziyaret etti. Bu hafta, Çarşamba gününden itibaren, Alexei Ratmansky’nin 19. yüzyıl klasiği Giselle’i sahnelemesiyle Washington’daki Kennedy Center’da ABD’deki ilk çıkışını yapacak.

Başroldeki üç dansçıdan biri olan Elizaveta Gogidze, Amerikan kültürünü öğrenmekten heyecan duyduğunu söyledi. “Elbette Amerikalı izleyicilere bir Ukrayna balesi göstermek isterim” dedi. “Ve Ukrayna bale sanatının yardımıyla onlara neredeyse bir yıldır devam eden korkunç savaşı hatırlatın.”

Amerika turnesinin arifesinde, Ratmansky ve geçen yaz tanıştığım bazı dansçılarla, onları gördüğümden bu yana geçen aylarda hayatlarının nasıl değiştiği hakkında konuşmak için görüştüm.

Rus ve Ukraynalı karışık bir geçmişe sahip olan ve Kiev’de büyümüş olan Ratmansky, Haziran ayından bu yana Lahey’deki şirkette hem koreograf hem de daha önce birlikte çalıştığı de Jongh’a danışman olarak gidip geliyor. Hollanda Ulusal Balesinde bir Yıldız olduğu zaman.

New York’ta yaşayan ve yakın zamanda New York City Ballet’in yerleşik koreografı olduğu duyurulan Ratmansky için güçlü bir deneyimdi. Yakın tarihli bir röportajda Ukraynalı dansçılarla çalışmanın “Ukraynalıların kültür dahil her alanda savaştığını gösterme” misyonunun bir parçası olduğunu söyledi.

Dansçılar için “Onları tüm kalbimle destekliyorum” dedi. “Sadece yapmak zorundaymışım gibi hissediyorum.”

Ratmansky’nin hayalet hikayesi “Giselle” versiyonu hem tanıdık hem de alışılmadık, arşiv kaynaklarından derlediği şaşırtıcı nüanslar en dikkat çekici olan, olağan kasvetli olmaktan çok umutlu bir son.

Giselle’e ek olarak, şirketin, kendisi de savaş nedeniyle Ukrayna’dan kaçmak zorunda kalan çağdaş Ukraynalı besteci Valentin Silvestrov tarafından bestelenen Pacific Northwest Ballet Wartime Elegy için yaptığı son dansı gerçekleştirmesine izin verdi. ve Ukrayna halk müziği. Şirket, Mart ayında Jiri Kylian ve şirketle prova yapan ikili Paul Lightfoot ve Sol León’un balelerini de içeren üç perdelik bir programın parçası olarak sahneleyecek.

Bu dansçıların çoğu için, uluslararası üne sahip çağdaş koreograflarla ilk kez çalışma deneyimi, Gogidze’nin söylediğine göre, geri döndüklerinde Ukrayna bale kültürünü zenginleştirmeye yardımcı olacak bir deneyim. Alexei Ratmansky ile çalışabileceğimi duyduğumda, tabii ki bunun bir parçası olmak istiyorum dedim. Beni daha iyi bir dansçı yaptı. Avrupa’dan Ukrayna balesine yeni bir şey getirmek istiyorum.”

Tehlikelere rağmen şirkete Haziran ayında katılan Gogidze, Washington turunun ardından Kiev’e ve Ratmansky’nin de dans kariyerine başladığı ana şirketi Ukrayna Ulusal Balesi’ne dönmeyi planlıyor.

güncellenmiş
31 Ocak 2023 15:05 ET

Ulusal Bale yeniden faaliyete geçti, ancak performanslar genellikle patronları gönderen sirenler ve yer altı bomba sığınaklarına koşan sanatçılar tarafından kesintiye uğratılıyor. Gogidze, “Elbette kolay değil,” dedi, “ama bu benim tiyatrom ve şimdi yapacak çok işleri var.”

Ulusal şirkette eski bir dansçı olan Veronika Rakitina, “Şu anda orada çalışan insanlarla gerçekten gurur duyuyorum” dedi. “Bir alarm olsa bile insanlar gerçekten bale izlemek istiyor. Onlar için karanlıkta küçük bir ışık gibi.”

Gogidze gibi bazıları geri döndü veya yakında dönmeyi planlıyor; dansçı Stanislav Olshanskyi gibi diğerleri başka yerlerde iş buldu. Kasım ayında Olshanskyi Miami Şehir Balesi’ne katıldı ve kısa bir süre önce Balanchine’in Fındıkkıran’ında ilk kez sahneye çıktı. Instagram’da savaş ve Miami’deki yeni hayatı hakkında hevesle paylaşımlar yapıyor.

Ancak Rakitina ve Kiev Modern Balesi dansçısı erkek arkadaşı Vladyslav Detiuchenko gibi çoğu, en azından şimdilik Lahey’de kalmayı seçti. Nisan ayında çiftin kedisi Boston ile geldi. Detiuchenko, Ukrayna Kültür Bakanlığı’ndan Ukrayna kültürünü yurtdışında tanıtmak için ülkeyi terk etmek için özel izin aldıktan birkaç ay sonra geldi. (Askerlik çağındaki erkeklerin genellikle yurt dışına çıkmasına izin verilmez.)

Çift, diğer dansçılarla birlikte Lahey’deki eski müzik konservatuarına yerleşti. Konservatuvar kurulduğu günden bu yana şirketin evi olmuş, yurt, mutfak, çamaşır odası ve prova odası olarak hizmet vermiştir. Tüm temel özelliklere sahiptir, ancak birkaç konfora sahiptir. Eski sınıflardan oyulmuş uyku alanlarının çoğu, banyolar gibi ortaktır. Zeminler beton ve bağışlanan mobilyalar yıpranmış. Gogidze, “Sadece birkaç günlüğüne buradaysan sorun değil,” dedi, “ama uzun süre zor.”

Konservatuar binası, dansçılar için bir eve dönüştürülmeden önce yıkılacaktı. Yıkım tarihi yaklaştıkça şirket, Kijkduin semtinde, deniz kenarında eski bir rehabilitasyon merkezi olan yeni binasına taşınacak.

Amerikan Bale Tiyatrosu’nun baş dansçısı ve Washington’da Giselle’i de oynayacak olan Odessa doğumlu Christine Shevchenko, geçen yıl konservatuarda biraz zaman geçirdi. “Biraz bunaltıcıydı,” dedi, “ama aynı zamanda provaya başladığımda kendimi evimde gibi hissettim. Memleketimden benim gibi olan bu insanlarla birlikte olduğum ve onların yanında olduğum için bu mutluluğu hissettim.”

Ve sonra çocuklar vardı. Dansçılardan bazıları, ebeveynleri prova yaparken salonlarda oynayan çocuklarla birlikte Lahey’e gelmişti. Haftada birkaç kez sosyal dersler veren Volodymyr Tkachenko’nun o zamanlar 7 yaşındaki oğlu Matvei, provalar ve dansçılarla sahnede dahil olmak üzere aynı anda her yerde görünüyordu.

Şimdi Matvei ve diğer çocuklar Lahey’de okula gidiyor. Tkachenko, “Okula gidiyor ve okuldan sonra futbol oynuyoruz, ödevlerini yapıyoruz ve birlikte vakit geçiriyoruz.” dedi. “Mutlu olduğunu düşünüyorum.”

Diğerleri gibi Tkachenko da kendisinin ve oğlunun güvende olduğu, Lahey sakinleri tarafından sıcak karşılandıkları ve kendisinin çalıştığı için minnettarlığını dile getirdi. Ve hepsi gibi o da, geçen yıl evi bir füzeyle yerle bir olan ancak ayrılmayı reddeden ebeveynleri de dahil olmak üzere, memleketindeki akrabaları ve arkadaşları için endişeleniyor.

Umutları sorulduğunda Tkachenko, “Yarını düşünmüyorum. Bugünü düşünüyorum.”

Washington’daki gösteriler gibi performanslar ve turlar, dans hayatının günlük ritüellerine anlam verir. Novikova, “Dünya bu savaşa alışmamalı.” dedi. Barışçıl bir ulus olduğumuzu, kendi kültürümüze sahip olduğumuzu ve var olmayı hak ettiğimizi dünyadaki herkese hatırlatmalıyız. Kimse bunun için öldürülmeyi hak etmez.”