Varoluşçu bir kıpır kıpırın dans laboratuvarı

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Bir vücut ne içerir? Hikayelerimiz ve deneyimlerimiz şimdiki anı nasıl bilgilendirir?

Koreograf Moriah Evans’ın dediği gibi, hepimizin bedenleri ve hepimizin bir şeyleri var – günlük sahip olduklarımız, duygusal yüklerimiz, epigenetik geçmişimiz. Remains Persist adlı büyüleyici teatral deneyinde Evans, boyun eğme ve teslim olma hallerindeki bedenleri ortaya çıkarmak için dansçıların iç dünyalarını deşiyor. Ve Evans kalıntılarla ilgileniyor: Bir dansçı vücutta gizli veya gömülü olanı nasıl icra edebilir?

Evans yakın tarihli bir röportajda “Bu salgın sonrası anda, tiyatroyla ne yaptığımız hakkında daha geniş düşünmeye çalışıyorum” dedi. “2020’de öyle bir an vardı ki, evet, her şey kapandı, işler yolunda gitmedi, çılgın bir toplumsal kargaşa yaşandı. Sanatçılar olarak şimdi ne yapıyoruz? Instagram, TikTok ve dijital olan her şeye sahip olduğumuz 21. yüzyıl için ilgili aşama nedir?

Geçen hafta sonu Performance Space New York’ta açılan ve Cumartesi ve Pazar günleri devam eden Remains’ta olası bir cevap, Evans’ın kendine özgü ilişkisel tiyatro markasında yatıyor – tanıklı bir laboratuvar. Görsel sanatçı Doris Dziersk tarafından tasarlanan çok katlı güzel bir sette yer alan Remains, izleyicilerin hareket etmekte ve bakış açılarını değiştirmekte özgür olduğu dört alan veya sahne içeriyor. Bu şekilde seyirciler sadece bir dansı izlemekle kalmaz, aynı zamanda mekanın ve etraflarında gelişen koreografik sistemin de bir parçasıdır.

Dans geliştikçe yapı netleşir: Bir dansçının – klinik, bürokratik bir kişiliğe bürünerek – diğerini veya diğerlerini sorguladığı ve ardından dansın izleyeceği yön verdiği soru-cevap seansları vardır.

Evans, görüşmeleri, örneğin aile geçmişinizi açıklamanızın istendiği bir doktor ziyareti sırasında olanlarla karşılaştırır. “İster bir anket doldurmak ister mali yardım için bir başvuruda bulunmak olsun, bu tür kapların tümü, kategorize edildiğimiz ve kendi kendimizi gerçekleştirmeye teşvik edildiğimiz yollardır” dedi.

Kalıntılar şehvetli ve gizemli ama büyüleyici (ve şaşırtıcı bir şekilde) eğlenceli. Aydınlık ve karanlık, fantastik ve günlük anlar vardır. Dört saate yayılan Kalanlar, izleyicilerin istedikleri gibi gelip gitmelerine olanak tanır. Evans kalmalarını umuyor.

“Kalıcı yapacak olsam da, her şeyin olduğu gibi performans sanatı olmasını istemiyorum” dedi. “Bir dans yapımcısı olarak benim için bunun bir performans olduğu standardına bağlı kalmak istiyorum. Başlangıcı, ortası ve sonu var ve bunu yapısal olarak düşünmem gerekiyor. Seyirciden dört saatte bir gelmesini istemiyorum. Bence yapsalar daha iyi. Daha havalı bir deneyim yaşayacaklarını düşünüyorum. Ama şartlar bunlar değil.”

Evans’ın koreografik halısında, sahneler geliştikçe ve büyüdükçe format esasen aynı kalıyor: röportajların yanı sıra teslimiyete odaklanan hareket çalışmaları var ve özne, benlik, beden, et ve et olarak adlandırdığı varlık katmanları içinde kalıyor. çok. Genel olarak konuşursak, bir teslimiyet çalışması, şimdiki ana teslim olmakla ilgili olabilirken, bir teslimiyet çalışması vücuttaki bilgi kalıntılarına dayanır. Evans, “Tükenme noktasından sonra ne olur?” diyor. “Ve bitkinlik sonrası durumun her anında meydana gelen mikro koreografi nedir?”

Vücutlar kontrolsüz bir şekilde sallanır ve sallanır, kollar genellikle sanki denge arıyormuş gibi ya da vücudun üst kısmına organlarını sallaması için yer veriyormuş gibi uzanır; ayrıca görünür bir durgunluk içinde yüzerler.

Şiir dili söz konusudur. Bir dansçıdan ellerinin etindeki bir noktaya erişmesi istenebilir. onu görüyor muyuz Belki değil. Ama hissediyor muyuz? Zamanla, evet. Ve siz onlara kendiniz, kendi bedeniniz için bakmaya başlayana kadar sorular her zaman kalır. seni uyandırır Vücuduna sevmeyi kim öğretti? Vücudun sınırları var mı? İçinde ne kadar eşya var? Eşyaların hiç birini öldürdü mü? Etiniz disiplinli mi? etinden bir parça birisinde mi aksi halde Et?

Dansçılar ayırt edici ve bireysel hale geldikçe hem gerçeküstü hem de analitik. “Remains” birçok yönden Evans’ın dansçılarına ve tüm dansçılara bir saygı duruşu niteliğinde. Ancak burada biyografileri baştan sona ortaya çıkıyor: çocukluklarını, karşılaştıkları baskıları, eşyalarıyla ilgili sıradan ve derin ayrıntıları öğreniyoruz. Evans onlara bir ses vererek bir dansçının neler yapabileceği ve bir dansın neler yapabileceği fikrini genişletiyor. olmak. “Kalıntılar”ın yapısı içinde dansçıların temsili var. Bedeninizin, geçmişinizin ve bugününüzün sorumluluğunu üstlenebilirsiniz – senaryo yoktur.

Evans, çalışmanın pandemi ile ilgili olmadığı konusunda kararlı olsa da, ondan doğdu. Kapanmanın ilk günlerinde büyüdüğü Ohio’ya taşındı; Oyuncu kadrosundan ikisi Sarah Beth Percival ve Cyril Baldy ile Zoom üzerinde çalışırken emekli olma fikrini düşünmeye başladı. “Ataletle karşılaşırsınız ve sonra geri adım atarsınız ve sonra hiçbir yere varmazsınız” dedi. “Ama sonra, zaman geçtikçe ve ben devam ettikçe, artıklar dediğim bu garip şey ortaya çıkmaya başladı.”

Bunu vücutta bir tür bilgi kalıntısı olarak görüyor: Vücut tükendikten sonra ne oluyor? “Hepimizin çoktan tükendiğini varsayalım,” dedi. “Bunu olduğu gibi kabul edelim ve tiyatroda bir tür nezaketin olduğu bir alan yaratalım.”

Geçen Pazar, dansçı Kris Lee bir kalıntı çalışması için talimat verdi: “Pozisyonunuzu alın. Değişmeyeni korumaya çalışın. Kalıntıları dirseklerinizde, yani bedeniniz olan varlık katmanında arayın.”

Varinia Canto Vila itaat etti ve vücudu, dirsekleri yavaş yavaş canlanana kadar titremeye başladı. Lee, “Varinia, konuşmayı başlat” dedi.

Canto Vila dirseklerini iki yana uzatıp havaya sert bir yumruk indirirken, “Bir kalabalığın içinden geçeceksen dirseklerini tekmele. Bu aynı zamanda bir işi, bir seçmeyi kazanmak istediğinizde de böyledir – herkesi bir kenara çekersiniz ki üstesinden gelebilesiniz ve tek kişi, tek kişi olabilesiniz.”

Vücudunun el becerisi ve zihninin kurnaz yaratıcılığı büyüleyiciydi: “Dirseklerim çok ince, acıyor” dedi. “Tehlike.”

Soru-cevap oturumları da sürprizler sunuyor. Açılış gecesinden yaklaşık bir hafta önce yapılan bir denemede, bir dansçı bir soru sordu: Bir devrimin gerçekleşmesi için ne gerekiyor? Biri disiplin dedi; bir başkası kurban dedi. Evans, daha büyük dünyaya göründüğü için o anı sevdi. Hayatı daha iyi hale getirmek için neleri feda etmeliyiz?

Ayrıca kimsenin “Kalanlar” konusunda uzman olmadığını da gösterdi. Evans, “Dansçılar kendileri,” dedi. “New York’ta post-postmodern bir koreograf olarak mirasımın bir parçası olan bu tür günlük dans pratiğine devam ediyormuşum gibi hissediyorum. Farklı türde bir yaya bölgesi getiriyorum; klinik, muayenehane, mahkeme salonu, iş görüşmesi.”

Evans, “Remains” üzerinde uzun süredir çalışıyor – prömiyeri iki yaz önce Rockaway Beach’te yapılan uzun soluklu bir çalışma olan “Repose”dan önceye dayanıyor. Bununla birlikte, her ikisinde de erişilebilirliğe odaklanıyor ve hareket puanlarının yönünü, onları açıklığa kavuşturmak için duyuruyor. Ayrıca her performanstan önce ücretsiz ve herkese açık bir dans dersi veriyor.

Evans, dans tarzını “varoluşsal bir kıpır kıpır” olarak adlandırıyor. Asi tuhaflıklarının bir kısmını kim kullanamaz ki? Ve gerçekten öyle Yani eğlenceli?

“Hepimizin hayatımızda çok çeşitli fiziksel deneyimleri var” dedi. “Bunu paylaşıyoruz. Ayrıca dans olarak adlandırılabilecek şeylere ve insanların kendi kendilerine nasıl dans edebileceklerine daha fazla erişim noktası vermeye çalıştığımı düşünüyorum.”

Evans, dansın birçok alanındaki hikaye anlatımını ve performansı düşündüğünde, özellikle “en saçma, en çılgın hikayeler” içeren ve “çılgınca” bir inançsızlığı askıya almayı gerektiren anlatı baleleri karşısında şaşkına dönüyor.

“Nerede olduğu kavramını -büyükannemin bileğimde olması ve benimle her gün konuşması ya da performansın etkinliği aracılığıyla yönlendirdiğim bir mesajı olması- ama hepiniz gidip ‘Fındıkkıran’ biletleri mi alıyorsunuz? “

İkisini de sevmek sorun değil. Hepsi dans. Ve “Kalanlar” dansı bir peri masalı değil, hayatla ilgili. Ya da onun dediği gibi: “Haydi hayal gücümüzü sonuna kadar zorlayalım! Performans sergilemenin ve performansları izlemenin gerçeklerden kaçma fırsatı ile eğlenelim.”