Vitor Pereira: Burada daima üçlü defans lafını duyuyorum lakin futbol bu değil

PeLe

New member
Vitor Pereira: Burada daima üçlü defans lafını duyuyorum lakin futbol bu değil UEFA Avrupa Ligi D Kümesi ikinci maçında yarın Yunanistan’ın Olympiakos takımını konuk edecek Fenerbahçe’de teknik yönetici Vitor Pereira, fazlaca kuvvetli bir rakiple oynayacaklarını ve taraftarların oluşturacağı atmosfere muhtaçlık duyacaklarını söylemiş oldu.

Maçın oynanacağı Ülker Stadı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Pereira, Olympiakos’un UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi deneyimi bulunan kendileri üzere büyük bir kulüp olduğunu belirtti.

Rakiplerinin Portekizli teknik yöneticisiyle arkadaş olduklarını vurgulayan Pereira, “Çok kuvvetli bir maç olacak. Düzgün bir ekibe karşı oynayacağız. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi deneyimi olan bizim üzere büyük bir kulüp. Portekizli hocalarıyla arkadaşız. Kendi oyunumuzu oynamamız gerekiyor. Düzgün bir sonuç almak için zorlamamız gerekiyor. Taraftarın atmosferi umarın yarın yanımızda olur. Buna bu maçta muhtaçlığımız var” sözlerini kullandı.

Sakatlıkları bulunan oyuncuları yarın hazır olmaları durumunda dahi oynatmayacağını ve adım adım alanlara döndürmeyi planladığını belirten Pereira şunları söylemiş oldu:

“Burada daima üçlü defans lafını duyuyorum lakin futbol bu değil. Kıymetli olan dinamiklerdir. Futbolcular içinde nasıl bir alaka oluşturduğunuzdur. Dizilişiniz yalnızca maça nasıl başladığınızdır. Preste, atakta, savunmada farklılıklar gösterir. Sistem hakkında niye bu kadar fazlaca konuşulduğunu anlamıyorum. Sakatlıklarımız düzeldiğinde hamlede ve savunmada dinamik futbolumuzu sergileyeceğiz. İdmanlarda yanlışları düzeltecek vaktiniz olmuyor lakin en değerlisi liderlik yapabilmektir. her insanın odaklanmış olmasını sağlamaktır. Günümüz futbolunda taktikten daha değerli olan bunlardır.”

‘BAZI OYUNCULAR BİR OYUNCUYU BAŞKASINDAN DAHA FAZLA TUTUYOR LAKİN KARARI BEN VERİYORUM’

Transfer devrinde gruba katılmasına karşın dönem başlamadan yollarını ayırdıkları Steven Caulker’ın hayli âlâ bir futbolcu ve karakter olduğunu aktaran Pereira, “Onunla da bunu konuştum. Oyun usulü benim sistemime uymuyordu. Daha fazla talih bulmak için öteki kadroya giden oyunculara baht diliyorum” dedi.

“Min-jae Kim benim çalıştığım en yeterli oyunculardan biri” diyen Pereira. “Bazı oyuncular bir oyuncuyu başkasından daha fazla tutuyor lakin günün sonunda sonucu ben veriyorum. Berisha ve öbür oyuncuların performansından memnunum. Karakterli bir kadrom var ve her biri grup oyuncusu. Berisha hayli fazla çalışıyor. Buraya geldiğinde idman yapacak ve düzeyini artıracak vakti olmadı tıpkı Rossi ve Crespo üzere. Transfer periyodunun sonunda geldiler. Özgüvenlerini kazanmaya çalışıyorlar lakin ben herkesten hayli memnunum” diye konuştu.

‘AVRUPA LİGİ’Nİ KAZANMAK İSTİYORUM DEMEMİ Mİ İSTİYORSUNUZ’

Futbolda tenkidin epeyce olağan olduğunu lisana getiren Vitor Pereira, futbolu her insanın konuştuğunu ve bunun futbolun “sihirli” istikametlerinden biri olduğunu vurguladı.

Kimsenin içeride ekibi nasıl çalıştırdığını bilmediğini ve buna karşın olumsuz konuştuğunu belirten Pereira, kümedeki talihlerine ait ise “Hedefimiz yarın kazanmak. Birbirine benzeri gruplar var. Kümede rastgele bir grubun başkalarından epeyce üstün olduğunu düşünmüyorum. Başkan olmak için yarışan 4 grup görüyorum. Sonuçta size Avrupa Ligi’ni kazanmak istiyorum dememi mi istiyorsunuz bilmiyorum ancak ben gerçekçi biriyim. Benim için değerli olan bir daha sonraki maç” dedi.

‘ROTASYON OLMADAN BU TEMPOYU SÜRDÜRMEK MÜMKÜN DEĞİL’

Pereira, birtakım oyuncuların rotasyona katılmadığı tarafındaki bir soruya da şu cevabı verdi:

“Bazılarının mühlete gereksinimi var. Burak epeyce genç, teknik manada kaliteli bir oyuncu. 2. ligden geldi, onun biraz vakte muhtaçlığı var, taktiksel manada kimi şeyleri anlaması için. Ne vakit savunma ne vakit atak yapmasına dair. Oyuncuya tam olarak istediklerimi anlatamadan alana sürmek istemiyorum. Bizim yüksek ritimli oynamamız için rotasyon yapmamız lazım. Rotasyon olmadan bu tempoyu daima sürdürmek mümkün değil. Evvelki maçlarda hayli fazla elimde tahlil yoktu. Benim hedefim bütün oyuncularımı birebir gemi ortasında tutabilmek.”

ALTAY BAYINDIR: RAKİBİN KİM OLDUĞUNUN KIYMETİ YOK

Fenerbahçe Altay Bayındır, rakibin kendileri için değerli olmadığını ve kazanmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylemiş oldu.

Müsabakaya hazır olduklarını vurgulayan Bayındır, “Her maç üzere bu maça da hazırız. Biz Fenerbahçe’yiz. Rakibin kim olduğunun kıymeti yok. Oynadığımız futbol belirli, alanda kazanmak için elimizden geleni yapacağız. İnşallah kazanarak yolumuza emin adımlarla devam ederiz” diye konuştu.

Maçlardan evvel rakibin yalnızca forvetlerini değil tüm oyuncularını tahlil ettiklerini anlatan Altay, şu biçimde devam etti:

“Kaleci antrenörümüz değişti lakin kimin gelip gittiği idaremizin aldığı kararlar doğrultusunda gelişir. Kimle çalıştığımızın ehemmiyeti yok, kendimizi geliştirmek ismine çalışacağız. Yalnızca ağır bir maratondan geçiyoruz sonuç olarak insanız ve ne yapmamız gerektiğini en yeterli bilen bizleriz. Gelişerek sağlıklı bir biçimde yolumuza devam edeceğiz.”

‘O HAREKETİ YAPMAYI BAŞARSAYDIMM ARTIK BUNLAR KONUŞULMAYACAKTI’

Bayındır, Sivasspor ile oynanan müsabakada yaptığı kusur üzerine gelen bir soruya ise şu cevabı vererek konuşmasını tamamladı:

“Topu ayağımda tutman hocanın talebi değil. Saha ortasında kararları veren taktik manada ne yaparsan yap oyuncunun kendisidir. O benim sonucumdı, epeyce fazla opsiyonum yoktu. O hareketi yapmayı başarsaydım artık bunlar konuşulmayacaktı ancak natürel futbol bu. Kimse yaptığın kurtarışlara bakmıyor, yediğin gole bakıyor. Dünya çapında biroldukca insanın, yerinde olmaya saçma sapan yanılgılarıyla karşılaşabiliyoruz. Bitmiş bir şey bizim için artta kalıyor. Büyük toplulukta oynuyoruz lakin en güzel yanı ders çıkarmak oluyor.” (İSTANBUL/AA)