Yeni Malatyaspor’da makûs gidişat camiayı endişelendiriyor

PeLe

New member
Yeni Malatyaspor’da makûs gidişat camiayı endişelendiriyor Harika Lig’de 5 dönemdir gayret eden Yeni Malatyaspor, 3 dönemdir berbat günler yaşıyor.

TFF 1. Lig’de 2016-2017 dönemini ikinci sırada tamamlayarak tarihinde birinci sefer Muhteşem Lig’e yükselen sarı-siyahlı grup, üç dönem daha sonra küme düştü. Fakat pandemi niçiniyle TFF’nin sonucuyla ligden küme düşmeler kalkınca derin nefes aldı ve ligde kaldı.

Kentte siyasi ve STK’ların büyük kısmında oluşan genel kanıda Adil Gevrek ve idarenin misyonu bırakması olsa da, yaşanan baskıya karşın misyona devam eden Gevrek dönem başında Yeni Malatyaspor’un daha düzgün yerlerde olacağını söylemiş oldu.

Yeni döneme Teknik Yönetici İrfan Buz idaresinde giren sarı-siyahlılar birinci 8 haftada oynadıkları müsabakalarda yalnızca 2 galibiyet ile berbat bir başlangıç yapınca statta taraftarlar idaresi istifaya çağırdı.

Yalnızca taraftarlar değil sarı-siyahlı formaya gönül vermiş birfazlaca STK ve politikler ile spor yorumcuları da Lider Adil Gevrek’in artık vazifesi bırakmasından yana.

“Acilen seçimli genel şura sonucu alınmalı”

Yeni Malatyaspor Divan Şurası Üyelerinden Gazeteci Mikail Pelit kulüpte son üç dönemdir yaşanan önemli sıkıntılara değinerek, “Bu külfetlerin giderilmesi için Adil Gevrek’in seçimli bir genel konsey yapılmasını daima tavsiye ettik. Lakin Adil Gevrek bunu yapmadı. Yapmadığı ortasında Malatya’daki sorun ve kasvetler katlanarak devam ediyor. Önümüzdeki süreç içerisinde teknik yönetici değişikliğinin fazlaca tesirli olmayacağını düşünüyorum. Hemen Adil Gevrek’in genel heyeti sonucu alması gerekiyor ve bir inanç tazelemesi gerekiyor. Zira kamuoyunda lidere karşı maalesef bir güvensizlik kelam konusu hemen genel şura yapılmalı. Şayet aday olacaksa Adil Gevrek de adaylığını koyabilir. Lakin bu yapılmadan bir kadro pansuman tedavileriyle Malatyaspor’un Üstün Lig’de kalmasını sıkıntı görüyorum. İnşallah Adil Gevrek, artık bir kadro gerçekleri görür ve genel konsey sonucu alır diye temenni ediyorum” dedi.

“Adil Gevrek miladını doldurdu”

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Lideri Mehmet Aydın da, gönül verdikleri kentin kadrosunun gidişatının bir daha makus olduğunu belirterek, “Adil Gevrek’in miadı doldu” dedi. Kulüpte berbat gidişatın aslında bugünle alakalı bir sorun olmadığını da tabir eden Aydın, “2019-2020 döneminde kadro küme düştü. Lakin Cumhurbaşkanımızın küme düşürmeyi kaldırmasıyla ligde kaldık” tabirlerine yer verdi.

Yeni Malatyaspor’un şeffaf yönetilmediğini de argüman eden Mehmet Aydın, “3 yıldır da bu biçimde devam ediyor. Bugün kente baktığınız vakit medyasından STK’sından taraftarından baktığınız vakit Adil Gevrek’i istemiyorlar. Adil Gevrek’in miadı doldu. Tabi gerisinde kim var. Kim bunu ısrarla tutuyor. Bunu bilemiyoruz. Malatyaspor günün sonunda bu gidişatla bu yıl olmasa bile gelecek yıl küme düşer. Kulübün 200-300 milyon borcu olduğu söyleniyor. Hesap soran da yok. Yani sorun İrfan Buz’da değil, makus yönetim edilmesinde, makûs yönetilmesinde. Bugünle alakalı değil, dün de bu biçimdeydi. 3 yıldır bu biçimde gidiyor. Şu ana kadar 8-9 hoca geldi gitti. Onlarca futbolcu geldi gitti. Bizim duyumumuz UEFA’dan da ceza geleceği, FIFA’nın yaptırım yapacağı. Malatyaspor’u fazlaca berbat günler bekliyor. İnşallah bu kenti yönetenler gereğini yapar. Şeffaf bir idare getirirler. Yeni Malatyaspor da kurtulur” diye konuştu.

“Çekirge bir sıçradı, iki sıçradı ancak üçüncüye nasıl zıplayacak bunu bende merak ediyorum”

Spor programcısı Ahmet Polat da idarenin değişmesinden yana olduklarını lisana getirerek, “İki dönem evvel küme düşen bir yeni Malatyaspor vardı. Geçen dönem son anda kurutulan bir yeni Malatyaspor vardı. Bu dönem, çekirge bir sıçradı, iki sıçradı lakin üçüncüye nasıl zıplayacak bunu merak ediyorum. Bunun için düzgün bir hoca gelmesi lazım. Önemli transfer yapılması lazım. Adil Gevrek’in miadını doldurduğunu tek ben değil herkes düşünüyor. Siyasalların, taraftarların, kamuoyu Adil Gevrek’in bırakmasını söylüyor lakin Adil Gevrek, kulüp güya kendininmiş üzere lanse ediyor. Bu durumda Malatyaspor apaçık ortada. Bundan daha sonraki süreçte Adil Gevrek’in de düşünmesi lazımdı” dedi.

Siyasalların ve kenti yönetenlerin bu duruma hemen el atması gerektiğini de tabir eden Polat, “Devre ortasına kadar alacağımız puanları alıp, devre içinde yapacağımız transferlerle de dönem sonu ligde kalma niyetine girmeliyiz. Yeni Malatyaspor küme düşerse tekrar kolay kolay çıkamaz. Borçların 150 milyonun üzerinde olduğu söyleniyor. Mali kongrelerde Yeni Malatyaspor’un borcu daima az olarak gösterildi. Denetleyici bir firma yok. Siyasilerimizin muhakkak fakat katiyetle olaya el atması lazım diye düşünüyorum. İnşallah ligde kalırız” formunda konuştu.

Öte yandan Yeni Malatyaspor’un toplumsal medya hesaplarında fikirlerini yazan taraftarların da büyük kısmı sorunun teknik yöneticinin gönderilmesi ile çözülemeyeceğini yazarak, idarenin el değiştirilmesi gerektiğini lisana getirdi.

KAYNAK: İHA