Yeşil hidrojen, Enerjisa Üretim’in Bandırma Üssü’nde üretilecek

Mezopotamya

New member
Türkiye’nin birinci Hidrojen Vadisi’nin hayata geçirileceği “Güney Marmara Hidrojen Kıyısı Vadi Projesi” kapsamında Enerjisa Üretim Bandırma Güç Üssü’nde yıllık asgarî 500 ton yeşil hidrojen üretilecek.

Beş yıl sürecek projeye, Avrupa Komitesi tarafınca 8 milyon avro hibe takviyesi sağlanacak.

Proje, Güney Marmara Hidrojen Kıyısı Platformu’nun birinci somut adımlarından birisi olacak. Projede yeşil hidrojen üretimine ek olarak türevlerinin üretimine de odaklanılacak. Proje ile ayrıyeten Türkiye’nin ithalatına bağımlı olduğu metanol ve amonyak üzere hidrojen türevlerini yeşil formüllerle ve kendi kaynaklarıyla üretmek, bu kapsamda da fizibilite çalışmalarını gerçekleştirmek hedefleniyor.

Proje kapsamında Balıkesir’de Sodyum Bor Hidrür Tesisi yatırımı yapılarak bor mineralinin hidrojen depolamadaki avantajları ile güç bölümüne sağlam bir adım atması sağlanacak ve dünya rezervlerinin yüzde 73’ünü barındıran Türkiye’de bor, hidrojen iktisadında kıymetli bir yer tutacak.

Koordinatörlüğünü Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın yaptığı projede, Sabancı Üniversitesi, Enerjisa Güç Üretim AŞ, Kaleseramik Canakkale Kalebodur Seramik Sanayi AŞ, Şişecam, ETİ Maden, Türk-Alman Üniversitesi, Linde Gaz A.Ş, Bandırma On yedi Eylül Üniversitesi, Hidrojen Peroksit AŞ, Universite Mohammed Vi Polytechnique, Alma Mater Studiorum, Software AG (SAG), PwC Yeminli Mali Müsavirlik AŞ, TENMAK ve TÜBİTAK proje ortağı olarak yer alıyor.