Zamanı şimdi olan “gelecek nesiller” şairi Kavafis’in dirilişi

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Ben yaklaşık 10 yaşındayken, Massachusetts’te okuduğum Katolik okulundaki öğretmen, öğrencilerden sınıfa okumaları için evden bir şiir getirmelerini istedi. Kitap raflarımızı incelerken, Constantine P. Cavafy’nin ince bir cildini çıkardım. Şiirlerinin çoğu kısaydı, yüksek sesle okunabilirdi ve güzel bir şekilde ifade edilmişti. “Çok Baktım…” seçeneğini seçtim:

Güzelliğe çok baktım
vizyonum onunla dolup taşıyor.
Vücudun hatları. Kırmızı dudaklar. şehvetli uzuvlar
Yunan heykellerinden çalınmış gibi saçlar…
Cavafy’nin kim olduğunu biliyordum. Ailemiz gibi o da bir zamanlar Mısır’ın İskenderiye kentinde yaşayan ve artık neredeyse yok olan büyük ve gelişen Yunan topluluğundan geliyordu. Cavafy bizim için bir kahramandı ve Yunanca konuşulan dünyada olmaya devam ediyor. 1933’teki ölümünden doksan yıl sonra, yinelenen motiflerinin çoğu – yabancılaşma, tuhaflık, şüpheli kesinlikler, uçlarda şekillenen bir yaşam – hala şaşırtıcı derecede modern görünüyor.

Atina merkezli Onassis Vakfı, Cavafy’nin Cumartesi günü sona eren dokuz günlük, New York Şehri çapında bir şair kutlaması olan Archive of Desire ile bizim anımız için bir adam olduğunu iddia ediyor. 29 Nisan’da Kavafis’in 160. doğum gününe denk gelen festival, sanatçının müzikten şiire, filmden görsel sanatlara kadar pek çok mecrada çalışan çağdaş sanatçıların prizmalarından süzdüğü çalışmasına yeni sipariş edilen 25 eserle yeni seyirciler çekmeyi amaçlıyor.

Ben okuldayken, babam beni çok daha az patlayıcı bir Cavafy şiiri, en ünlülerinden biri olan “Ithaka” okumaya ikna etti. O genç yaşta Cavafy’nin temalarının ve bağlamının çoğunu tamamen kaçırmıştım.

Keyif almaya gelirdim: 20. yüzyılın başlarında Mısır’da tuhaf bir adam olarak yaşamı, arzu üzerine yazıları. İmparatorluğun ve gücün devriyle ilgili dünyadan bıkmış görüşleri. Zamanında yaptığı derin meditasyonlar. Zengin iç hayatı ile arafta çınlayan onlarca yıllık günlük bürokratik işi arasındaki şaşırtıcı uçurum Üçüncü sulama çemberi Ofis. Çalışmalarında Yunancanın üç farklı biçimini dikkatli bir şekilde katmanlara ayırması: modern dil; yapay olarak inşa edilmiş, “saflaştırılmış” bir 19. yüzyıl; ve bazen eski form.

Cavafy sık sık bir yerde olmayı düşünürdü, o yerde olmayıp, çocukluğum boyunca yankılanan bir duygu. Ve Cavafy’nin sözlerinin katıksız müziğine sarıldım.

Mikis Theodorakis gibi Yunan sanatçılar ve Ned Rorem ve John Tavener gibi yabancı müzisyenler gibi pek çok besteci de bu müziği duymuş ve eserleri için ortamlar yazmıştır.

Archive of Desire’ın küratörü Paola Prestini, festival için yeni bir yaratıcı grubu bir araya getirdi. Cavafy’nin “ultra modern bir şair, gelecek nesiller için bir şair” olarak öz değerlendirmesini ortak bir başlangıç noktası olarak alan – bazen anlayışlı ve çarpıcı, bazen oldukça yüzeysel – yazılarıyla düşünceli bir şekilde meşgul oldular.

Festivalin 28 Nisan’da Brooklyn’deki National Sawdust’ta açılışı, görsel sanatçı Sister Sylvester ile Mısırlı elektronik müzisyen ve şarkıcı Nadah El Shazly arasındaki yakın işbirliğiyle gerçekleşti. İşbirliklerine “Constantinopoliad” adını verdiler, Cavafy dergisinin 18 yaşında, ailesinin İskenderiye’ye yönelik İngiliz bombardımanından kaçmak için ailesinin kısa bir süreliğine ailesinin memleketi olan Konstantinopolis’e taşınmasıyla başlamasından sonra.

Rahibe Sylvester, izleyiciyi karmaşık bir şekilde tasarlanmış, el yapımı kitaplarının ortak okumasına yönlendirirken El Shazly, karamsar elektronik ve eski Mısır kayıtlarını kendi boğuk vokalleriyle karıştırarak müziklerini canlı olarak seslendirdi. Anlatı, Cavafy’nin hayatından kısa bölümlerin yanı sıra tuhaflık, etnik kimlik, göç ve Akdeniz’in dolambaçlı tarihi üzerine yansımaları ustaca araştırıyor.

Pazartesi günü Columbia’s Miller Theatre’da “Days of 2023” başlıklı dolambaçlı bir program, ABD’li bestecilerin yakın tarihli eserleriyle şiir okumalarını ve çellist Jeffrey Zeigler tarafından yönetilen National Sawdust Ensemble’dan müzisyenlerle Cavafy’nin eski müzik ortamlarını birleştirdi. Öncü Yunan elektronik müzisyeni Lena Platonos’un, Yunan şarkıcı Giannis Palamidas ile birlikte Cavafy’nin 13 şiirini bestelediği 2010 tarihli albümü Kavafis 13 Tragoudia’nın tam bir performansı öne çıktı.

Besteci Hannah Ishizaki, Platon’un eserinin bu versiyonu için, Palamidas’ın tutkuyla şarkı söylediği canlı enstrümanlar için yaratıcı bir düzenleme yarattı. Özellikle Cavafy’nin en ünlü şiirlerinden biri olan Barbarları Beklerken’in gıcırtılı, vurmalı ortamında etkili ve etkileyiciydi. Bu düzenlemede, yaklaşan kalabalıklar çoktan ölmüş bir krallığı tehdit etmiyordu; Atlarının toynakları şimdi ve buradaydı, sahne titrerken bir davul setinde gümbürdüyordu.

Ne yazık ki, organizatörler hiçbir müzik performansı için şarkı sözü veya çeviri sağlamadı. Platonus için 13 şiirin başlığı bile programda yer almıyordu. Festivalin misyonu Cavafy’nin çalışmaları hakkında farkındalık yaratmaksa, çoğu New York izleyicisi için çok önemli olan bu bilgiyi neden dışarıda bırakalım? (Festivali kreatif direktörü ve Onassis Vakfı kültür direktörü Afroditi Panagiotakou, kararın Cavafy hakkında izleyicilerin merakını uyandırmak için yaratıcı bir karar olduğunu söyledi.)

“Waiting for the Barbarians” aynı zamanda çok disiplinli sanatçı Laurie Anderson’ın St Thomas Kilisesi’nde Death of Classical ile birlikte sunulan bir Salı gecesi programında daha da muhteşem bir müzikal yorumunun başlangıç noktasıydı. Performanslar arasında Eric Jacobsen tarafından yönetilen hassas Knights Orchestra; ve Dianne Berkun Menaker tarafından yönetilen örnek Brooklyn Gençlik Korosu.

Başlamadan önce, keskin, alaycı konuşması Cavafy’nin üslubuna mükemmel bir şekilde uyan Anderson, tuzak boynuzlu kendi Kongremiz ile Cavafy’nin boşta bir Senato ile çökmekte olan hayali imparatorluğu arasındaki siyasi paralelliklere işaret etti (“Kulağa tanıdık geliyor!”). Orkestra ve koronun üzerine elektrikli kemanını, iki klavyesini, sentezleyicisini ve diğer elektronik cihazlarını yerleştirirken İngilizce “Barbarlar” ve “İthaka” şarkılarını haykırdı.

Programda ayrıca Helga Davis ve Petros Klampanis’in yanı sıra Cavafy’nin Sesler şiirinin koro ayarı göz kamaştırıcı dokular ve güzel kontrpuan sunan Prestini’nin eserleri de yer aldı. Davis ve Klampanis’in “Cavafy Ghost” adlı bestesi, Davis’in birkaç oktavda şarkı söyleyen virtüözünü ve birkaç Cavafy şiirini kolajladı. Çarpıcı bir bölümde, aynı zamanda kontrbas da çalan Davis ve Klampanis, “Barbarians”ı (yine!) tandem olarak, İngilizce Davis’i ve Yunanca Klampanis’i büyüleyici bir şekilde okurlar.

Yunanistan doğumlu Klampanis için Cavafy’nin çalışmaları ortak bir kültürel sözlüğün parçası; Ancak yazdıklarından ve canlı performanslarından Anderson, Prestini ve Davis’in her birinin Cavafy’nin izolasyon ve hafıza temalarını ne kadar derinden inceledikleri açıktı. Prestini’nin oyununda korolar ciddi bir şekilde “Sesler” dediler, “ölenler ya da bizim için bir ölü gibi kaybolanlar tarafından sevilip idealize edildi.”

Bu yan yana okuma aynı zamanda çok dilli Cavafy’yi hatırlatıyordu: kısmen Britanya’da bir çocuk olarak büyüdü ve bildirildiğine göre Yunancayı İngiliz aksanıyla konuşuyordu. (Cavafy’nin birden çok dildeki kolaylığı İskenderiye’de yaygındı; babam Yunanca, Arapça ve Fransızca’dan sonra dördüncü dili olarak İngilizce konuşuyordu.)

Çarşamba gecesi, şair Robin Coste Lewis, besteci ve piyanist Vijay Iyer, Zeigler (burada hem besteci hem de çellist olarak) ve görsel sanatçı Julie Mehretu arasındaki meditatif bir işbirliği olan “Archive of Desire” için National Sawdust’a döndüm. Lewis, Cavafy’den sık sık alıntılar ve referanslarla kendi sözlerini örerken, Iyer ve Zeigler, Cavafy’nin yalnızlık duygusuna uyan, bazen diyaloglarda ve bazen de bireysel ses evrenlerinde bulunan arklı melodiler çaldılar. Mehretu’nun hareketi ve yer değiştirmeyi çağrıştıran kendine has oklu çizgileriyle dolu çalışması, diğer oyuncuların arkasındaki bir ekrana yansıtıldı.

Archive of Desire performansının sonunda Lewis mikrofona geri döndü ve “Sonsuza kadar Cavafy!” dedi. Bu festival, çoktan ölmüş bir sesi yeniden keşfetmekle ilgili değildi. Bunun yerine, günümüz sanatçılarına Cavafy’nin şimdiki geleceği hakkında bilgi edinme fırsatı sundu.