13 numaranın parlamasına üç yıl izin verilmedi

Mezopotamya

New member
Ev
Berlin
Berlin’deki en talihsiz sokak lambası: 13 numaranın üç yıldır yakılmasına izin verilmiyor

Bir araba sokak lambasının üzerinden geçti, o zamandan beri Steglitz yerleşim bölgesinde gece karanlık. Kazanın sebebi 13 numarayı giymesi mi?

Susanne Dubber

Işıksız ama koruyucu bir işaret ışığıyla: Steglitz'deki 13 numaralı talihsiz sokak lambası.

Işıksız ama koruyucu bir işaret ışığıyla: Steglitz’deki 13 numaralı talihsiz sokak lambası.Susanne Dübber/Berliner Zeitung

Kentsel Steglitz’in ortasında, belediye binasının yakınında, bölgenin sorumlu ve dikkatli bir şekilde yönetildiği huzurlu, bakımlı bir yerleşim bölgesinde, yıllardır bir dram yaşanıyor. Ve kimse yardım etmiyor. Berlin’deki en talihsiz sokak lambasının ve defalarca hayal kırıklığına uğrayan umudun hikayesi. Sadece bir felaket.

Üç yıl önce 13 (!!!) numaralı sokak lambasının etrafından bir araba geçtiğinden beri, çıkmaz sokağın karanlık dönemecinde hiç ışık yanmıyordu. Fener artık en önemli görevini yerine getiremez, parlamamalıdır.

Bir araba sokak lambasına çarptı

Orta sınıf sakinleri başlangıçta neler olduğunu daha gelişigüzel bir şekilde fark ettiler. Bu nedenle kesin tarihler not edilmemiştir. Ama anılar ve yadsınamaz karanlık gerçek var. Gece meydana gelen kazadan sonra 13 numara, devrilmiş bir ağaç gövdesi gibi yerde öylece yatıyordu. Sonunda götürüldü.

Yerleşim bölgesindeki olaylar ilk etapta güvenle izlendi. Köpeğini gezdiren, arabasını park eden, evlere giren çıkan herkes gördü: değişiklik yok. Güdüğün etrafına neredeyse bir bandaj gibi kırmızı ve beyaz bir bandaj sarılmıştı. Kızıl Haç ile dernekler ortaya çıktı. Yardım çok uzakta olmayacak, talihsizliğe karşı genel iyiliksever tavır buydu.

Aylar geçti, hiçbir şey olmadı. Kısa süre sonra yoldan geçenlerin konuşmalarına teslimiyet hakim oldu. BER, başarısızlık için bir referans nesnesi olarak kullanıldı. İnsanlar muhtemelen bir yıkım ekibiyle telefon ettiklerini söylediler, ben de iki kez yaptım. Bilgi, karmaşık olduğuydu. Yani: beklemeye devam edin.

İflaslar, şanssızlıklar ve çöküşler: Berlin'deki seçim gecesi tam bir felaketti

İflaslar, şanssızlıklar ve çöküşler: Berlin’deki seçim gecesi tam bir felaketti

Bir gün ilerleme oldu, komşular cep telefonu fotoğraflarını sosyal medyada değiş tokuş etti. Karşıdaki başka bir sokak lambasının üzerine şapka gibi monte edilmiş bir farı gösteren 6 Aralık 2020 tarihli bir fotoğraf var. Şimdi karanlık, ürkütücü köşeyi aydınlatıyordu.

Işıksız, ancak çevresinde koruma var

2022’nin başında farlardan ışık gitmiş gibi oldu, yeni bir sokak lambası dikildi. Beklenti, umut – o zaman: hala hiçbir şey! Çünkü yeni 13 numara da karanlık kaldı. Yaklaşık altı ay önce, etraflarına kırmızı ve beyaz uyarı renkleri olan, bel yüksekliğinde bir işaret karesi yerleştirildi. Sanırım feneri korumak için – onu karanlıkta göremezsiniz.

Vatandaşların sinirleri gergin, bu yüzden Stromnetz Berlin’e döndüm. Kamusal aydınlatma arıza yönetiminin bulunduğu yer burasıdır. E-postama bir istek numarası geldi, 24 saat sonra cevabı aldım. Berlin’in kamu aydınlatmasının sahibi, Çevre Senatosu ile görüşmeliyim. Umut en son ölür.