ABD’de darbe uyarısı: Hazırlanmamız gereken bir ihtimal

Muhabir

New member
ABD Kongre Binası’ndaki ayaklanmanın yıldönümü yaklaşırken, ABD’li general, 2024 başkanlık seçimlerinden daha sonra diğer bir ayaklanmanın çıkabileceği ve ordunun bunu kışkırtabileceği konusunda uyardı.

ABD Ordusu’ndan Emekli Tümgeneral ve VoteVets’in kıdemli danışmanı olan Paul Eaton, ABD’de devlet tarafınca mali dayanak alan National Public Radio’ya (NPR) konuştu.

Mary Louise Kelly‘nin “2024’te bir darbe nasıl olabilir?” sorusuna, “Asıl soru şu ki, herkes yoluna uygun seçilmiş liderin kim olduğunu anlıyor mu?” karşılığını veren Eaton, şu sözleri kullandı:

“Bu kesin bir anlayış değilse, ABD ordusunda tabana yahut rastgele bir düzeye bulaşabilir. Bunu 124 emekli general ve amiralin 2020 seçimlerine itiraz eden bir mektup imzaladığında gördük. Bunun için endişeleniyoruz. Ordumuzun 2024’te çekişmeli bir seçim olması halinde daha düzgün hazırlanmasını sağlamak için uygulanan hafifçeletici önlemleri görmekle ilgileniyoruz.”

Eaton, “1’den 10’a kadar bir ölçekte ne kadar kaygılısınız?” sorusunun üzerine şu karşılığı verdi:

Bir sayı vermekte tereddüt ediyorum lakin bu, hazırlanmamız gereken bir ihtimal. Orduda, olabilecekleri ortaya çıkarmak için bir epey savaş oyunu oynarız. Son seçimden yaklaşık altı ay evvel gerçekleşen Geçiş Bütünlüğü Projesi’ni duymuşsunuzdur. Dört senaryo oynadık. Ve oynamadığımız şey, ABD ordusunun taviz vermesiydi – bugün ABD’nin taviz verdiği ölçüde değil, Cumhuriyetçi Parti’nin yüzde 39’u Lider Biden’ı lider olarak kabul etmeyi reddediyor – fakat bir daha de bir uzlaşma. Bu niçinle, 2024’ten hayli evvel düzenlenen gelecekteki bir savaş oyununda bu makul senaryonun ele alınması gerektiğini savunuyoruz.”

Eaton, mevcut Pentagon liderliğinin bu durum ile başa çıkıp çıkmayacağına ait sorulan soruya, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’ büyük bir hayranı olduğu belirterek karşılık verdi. Austin’in bir ortaya getirdiği grubu ve General Mark A. Milley idaresindeki üniformalı ordunun da hayranı olduğunu kelamlarına ekleyen Eaton, şunları kaydetti:

“Onlar yalnızca olağanüstü. ABD’deki ve ordumuzdaki en âlâ erkek ve bayanların olağanüstü olacağına eminim. Amerika Birleşik Devletleri’nin daha büyük nüfusunu tehlikeye atan yahut etkileyen kuşkunun ordumuza bulaşmasını istemiyorum.”

Eaton, son olarak ordunun yapması gerekenlere dikkat çekerek, şunları söylemiş oldu:

“Bir sorunun olma ihtimaline ve ne yapacağımıza karşı savaşmamız gerektiğine inanıyorum. 6 Ocak’ta (Kongre Baskını) büsbütün hazırlıksız yakalanmış olmamız -askeri olarak ve polislik vazifesinden ötürü- benim için anlaşılmaz. ABD’de ordunun sivil denetimi kutsaldır ve bu bizim güçlendirmemiz gereken bir pozisyondur.