AbdiBio Küme Başkanlığı’na Ali Özüer getirildi

Mezopotamya

New member
Abdi İbrahim, yeni atamalarla idare takımını güçlendirmeye devam ediyor. VISION 2025 stratejisi doğrultusunda, gelecek 4 yılda biyoteknolojide Türkiye’nin 1 numaralı biyobenzer oyuncusu olmayı hedefleyen Abdi İbrahim, Esenyurt’taki biyoteknoloji yatırımı AbdiBio’nun idaresine ABD’de biyoteknoloji alanında değerli nazaranvler yürüten Ali Özüer’i getirdi.

AbdiBio Küme Başkanlığına 16 Ağustos 2021 tarihi prestijiyle atanan Ali Özüer, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan daha sonra Pittsburgh Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği yüksek lisans ve doktora eğitimlerini, akabinde Klinik Araştırmalar ve MBA olmak üzere iki başka yüksek lisans programını da tamamladı.

Özüer, mesleğine Selüloz ve Kağıt Sanayi (SEKA) İşletmeleri’nde Proses Mühendisi olarak başladı. Akabinde Pittsburgh Üniversitesi’nde Proses Geliştirme ve Üretim Araştırmacısı; Pittsburgh Üniversitesi İnsan Gen Terapi Laboratuvarı’nda Kalite Denetim Müdürlüğü ve Pittsburgh Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Genetik Departmanı’nda Viral Gen Tedavisi Vektör Üretimi-Kıdemli Proje Müdürlüğü vazifelerini yürüttü.

Üniversite tecrübesinden daha sonra ABD’de Boehringer Ingelheim’da Proses Geliştirme Bilimcisi, Teknoloji Transfer Müdürü ve Küresel Üretim Hizmetleri’nde Yönetici Yardımcısı olarak çalışan Özüer, bir daha ABD’de Novartis İlaç’da Entegre Hücre ve Gen Terapi Ünitesi’nde Teknik Proje Başkanı; ABD Bioverativ’ (Sanofi) Hücre ve Gen Terapi’de Yönetici olarak bakılırsav yaptı. Ali Özüer son olarak ABD Takeda İlaç’ta Teknik Proje İdaresi ve Üretimi kısmında Kıdemli Yönetici olarak çalışıyordu.

“Biyoteknoloji yatırımlarımızı epeyce istikametli sürdürüyoruz”

Ali Özüer’in Abdi İbrahim bünyesine katılmasının, yurtharicindeki nitelikli insan kaynağının ülkemize kazandırılması yolunda epeyce değerli bir birinci adım olduğunu tabir eden Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, “Abdi İbrahim olarak biyoteknoloji alanındaki yatırımlarımızı epey istikametli olarak sürdürüyoruz. Geçtiğimiz sene biyoteknolojide kelam sahibi olan İsviçreli OM Pharma’nın yüzde 28,5 payını satın alarak ülkemiz ve bölümümüz ismine bir birincisi gerçekleştirdik. 2017 yılında, ABD’de Colorado Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi ile kuvvetli linklere sahip olan, biyolojik ve gen tedavisinde kullanılan ilaçlar geliştiren Amerikalı biyoteknoloji start-up’ı Ocugen firmasına yatırım yaptık. 2018 yılında, AbdiBio’nun açılışında bu yatırımla dala sunacağımız en değerli katkılardan birinin biyoteknoloji alanında know-how ve insan kaynağı transferi olacağını söz etmiştik. Türkiye’den çıkmış değerli isimleri bünyemize katacak bir yatırım ve çalışma ortamı sunabilmenin gururu ortasındayız.” biçiminde konuştu.