Alec Baldwin’in imaj direktörünü öldürdüğü sinemanın yapımcılarına para cezası

Muhabir

New member
Reuters

Oyuncu Alec Baldwin’in sette kazayla manzara direktörünü silahla ölürdüğü sinemanın prodüktörlerine para cezası verilirken, güvenlik kurallarına uymadıkları için yetkililer tarafınca sert bir biçimde eleştirildi.

New Mexico Etraf Müdürlüğü’nün hazırladığı raporda Rust sinemasının yapımcılarının “sette ateşli silah kullanmak konusundaki risklere karşı rastgele bir biçimde dikkat göstermedi” denildi.

Kuruluş, üretimci şirkete azamî para cezası olan 136.785 dolar ödemeye mahkum etti.

Geçen Ekim ayında, Baldwin inançlı olduğunu sandığı silahla prova yaparken kazayla imaj direktörü Halyna Hutchins’i öldürmüş ve direktör Joel Souza’yı yaralamıştı.

Getty ImagesAlec Baldwin, silahın tetiğini çekmediğini, horozunu kaldırdığında ateş aldığını söylemişti.

Sinemanın beraberinde imalcisi olan Baldwin, Santa Fe yakınlarındaki sette tetiği çekmediğini ve gerçek merminin silaha nasıl girdiği konusunda bir fikri olmadığını söylemişti.

Raporda ise Rust Movie Productions şirketi idaresinin “sette ateşli silahlar güvenlik protokolüne uyulmadığını bildiklerini, iş pratiklerini gözden geçirmeyerek ve tedbir almayarak işçi güvenliğini dikkate almadıkları” açıklandı.

Şirket ise rapordaki bulguları kabul etmediklerini ve temyize gideceklerini belirtti.

‘Önemli ve kasti’ yanılgılar

New Mexico Etraf Müdürlüğü’nden James Kenney “Yönetimin birtakım yanılgıları var standart kesim kurallarına uyulmuş olsaydı, Halyna Hutchins’in mevti ve Joel Sousa’nın ağır faydalanmasının önüne geçilebileceğine dair, gerekenden de fazlaca ispat var. Soruşturmamızda Rust Productions’ın kusurlarının hem önemli birebir vakitte taammüden olduğunu tespit ettik” dedi.

ReutersTrajedi, Santa Fe yakınlarındaki sette yaşanmıştı.

Şirketin Sözcüsü Stefan Friedman ise “Soruşturmaya harcanan vakit ve çabayı alkışlasak da, bulgularına katılmıyoruz ve temyiz etmeyi planlıyoruz. Fikirlerimiz ve dualarımız Halyna’nın ailesiyle” dedi.

Alec Baldwin, “gerçek merminin sette bile olmaması gerektiğini” ve 45.’lik Colt tipi maket tabancanın horozunu kaldırdığında ateş aldığını söylemişti.

Baldwin “Silahı bana tutmam gerektiğini söylemiş olduği yerde tuttum ve koltuk altına hedeflemiş oldum” derken, sahne için silahın horozunu kaldırıp, ateş etmemesi gerektiğini anlatmıştı. Oyuncu “Tetik çekilmemişti. Ben tetiği çekmedim” demişti.

Mahkeme kayıtlarına bakılırsa silahı Baldwin’e direktör yardımcısı Dave Halls verdi ve ortasında gerçek mermi olduğunu bilmiyordu.

Silahı Halls’a da, sinemanın 24 yaşındaki silahçısı Hannah Gutierrez-Reed vermişti. Avukatları, Reed’in de gerçek merminin silaha nasıl girdiğini bilmediğini dediğini aktardı.