Alina Cojocaru: Kendi yoluna giden serbest çalışan bir balerin

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Sylvie Guillem, Diana Vishneva ve Natalia Osipova gibi balerinler de bağımsız yollar izlediler ancak öncelikle çağdaş çalışmalara yöneldiler. “La Strada”yı görevlendirmek kendinize tamamen balistik bir araç bulmak için miydi?

Klasik baleye gerçekten inanıyorum ve bu da onun bir parçasıydı. Bugünün dansçıları olağanüstü, kariyerime başladığım zamandan bile daha iyi ve kendim dışında fırsatlar yaratmak istedim. Pandemi sürecinde freelance dansçı olarak çalışma deneyimim ve bir şirket tarafından korunmamam, diğer freelancerlar için de bir şeyler yapmak istediğimi fark etmemi sağladı.

Ayrıca bale topluluklarının salgını atlatırken yapabilecekleri konusunda çok temkinli davrandıklarını hissettim. Çok sayıda yeni çağdaş eser vardı, ancak pek fazla yeni bale hikayesi yoktu. Bir şirketin genel müdürü olarak seçenekleriniz sınırlıdır. Kendi işinizi yaptığınızda, biraz daha hareket alanınız olur ve daha keşfedici, yaratıcı bir ortam yaratmak daha kolaydır.

Bir toplulukta kendinizi kısıtlanmış hissettiğiniz için mi İngiliz Ulusal Balesi'nden ayrıldınız?

Diyelim ki hayat bana o noktada farklı bir kapı gösterdi. Bu yıl, 2020, hayatımda büyük bir değişiklik oldu. İkinci kızım Ella'ya hamileydim ve başkalarının kararlarıyla uğraşmak ve farklı bir yol seçmek zorunda kaldım. İkinci bir bebekten sonra geri dönmenin bu kadar uzun süreceğini veya bir salgın olacağını bilmesem de dans etmeye devam edeceğimi biliyordum.

Hayatta bu geçişleri yaşadığınızda şunu düşünürsünüz: Ne istiyorum? Ne istiyorum? Ve en büyük soru: Bu sanat formuna ne verebilirim? Birçok toplulukta dans ettim. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını, yönetmenin bakış açısını, dansçıların bakış açısını gördüm. Öğrendiklerimi uygulayabileceğimi hissettim.