Alonzo King'in Deep River prömiyeri Rose Theatre'da

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Koreograf Alonzo King baleye farklı bakıyor. Bir dans asla sadece bir dans değildir. Bu bir tür inançtır ve her gün aldığı eğitim, bu inancı canlı tutmanın bir yoludur. Baleleri duyuları harekete geçirme, sinir sistemini sakinleştirme ve bedeni ve zihni yeniden hizalama yeteneğine sahiptir.

New York prömiyerini 22 Şubat'ta Lincoln Center'daki Rose Theatre'da yapacak olan “Deep River”, adını müziklerinin bir parçası olan ve cesaret ve umutla ilgili fikirlere dayanan maneviyattan alıyor. King'in sahip olduğu bir inançla ilgilidir: Her insanın içinde akan bir nehir vardır.

Yaşadığı yer ve şirketi Lines Ballet'in bulunduğu San Francisco'daki bir video röportajında, “İçinizdeki nehirle temas kurmadan dolu dolu bir hayat yaşayamazsınız” dedi. “Ve bu bir bilgidir, bir bilgidir. Bu sizin iç dünyanızdır. İçinizde bekleyen bilgiye ulaşmak istiyorsunuz.”

Bu tek bir dansa sığdırılacak çok şey gibi görünüyor. Ancak “Derin Nehir”de koreografik buluşlardan çok daha fazlası var. Besteci Jason Moran'la “Deep River”ın müziği hakkında konuştuğunda King, ona bunun son derece duygusal ve yürek parçalayıcı olması gerektiğini söyledi. King, “Bunun zekanın ötesine geçmesini ve insanların kalplerine dokunmasını istiyorum” dedi. “Onu uyandırmak için.”

King davranışı bir hareket ya da dans olarak görüyor: “Düşünmekle başlıyor” dedi. “Düşünce davranışa yol açar, davranış ise harekettir. Dünyada nasıl hareket ediyorsunuz? Diğer insanları nasıl görüyor ve onlara nasıl davranıyorsunuz? Yani BT. Hayran olduğumuz harika insanların hayatlarına baktığımızda, Bu danslardır. Harriet Tubman'ın hayatına bakıyorlar. İnanılmaz bir dans.”

King'in koreografisinin bir an için büyüleyici, bir sonraki an için temel oluşturabilen bir özelliği de esnemedir. Çevik ve ince dansçıları, vücutlarını derilerinin ötesine uzatıyormuş gibi hareket ediyor. Hiçbir zaman pozisyonlara takılıp kalmazsınız; Hareket onun içinden akıyor. Ve “Deep River”da müzik de akıp gidiyor, özellikle de dansçılarla birlikte sahnede duran olağanüstü şarkıcı Lisa Fischer'ın sesi. (Uzun süredir Rolling Stones sanatçısı olan Fischer, yedek şarkıcılarla ilgili Oscar ödüllü “20 Feet from Stardom” belgeselinde yer alıyor.)

“Deep River”da King'in pas de deux fikri sadece iki bedenin ötesine geçiyor gibi görünüyor; Fischer da bunu hissediyor. Ellerin arasındaki havaya atıfta bulunarak, “Dansçıların el hareketlerine tepki veren bir el hareketi yaptığımda sanki boşluk arasındaki enerjiyi görebiliyormuşum gibi oluyor” dedi. “Bu sadece amaçsız çabalarla ilgili değil. Ama benim için amaç enerjiyi atmak ve enerjiyi değiş tokuş etmek.”

Bazen Fischer “Deep River”da dansçıların omuzlarına, boyunlarına dokunuyor. “Sanki onların terini hissediyorsunuz, bu an için yıllardır yapılan hazırlıkları hissediyorsunuz” dedi. “Bunu aklımda tutuyorum çünkü onların tek varlığı şu anda. Onlar hayata hayat veriyorlar ve ben de bunu paylaşabiliyorum.”

Dansçı Babatunji, Fischer'in hem şarkı söylemesi hem de varlığıyla “içimizde daha fazlasını verme yönünde gizli bir yeteneğin kilidini açtığını” söyledi. Fischer ile solo performans sergileyen dansçı Adji Cissoko şunları söyledi: “Bu en çılgın deneyim, çünkü o ben oluyorum ve Ben onun oluyorum ve sanki onun sesi vücudumdan geliyor.”

King'le sık sık birlikte çalışan Moran, işbirliklerinden beş müzik albümü bulunduğunu söyledi – bu bale sürecine ilk olarak Fischer ile kayıt yaparak başladı. “Derin Nehir” ve “Her Sesi Kaldır ve Şarkı Söyle” gibi maneviyatlarla başladılar.

Moran, “Alonzo ve benim genel çalışma şeklimiz, beynime açık çağrı göndermesi şeklindedir” dedi ve “sonra ben de onun hoşuna gitmesini istediğini düşündüğüm şeylerle onu doldurmaya çalışıyorum.”

Moran, Fischer'ın King'in hedeflediği ruh seviyesine ulaşmaya yardımcı olacağını bildiğini söyledi: “İster sözlerle ister hecelerle şarkı söylüyor olsun, inanılmaz bir enstrümanı var” dedi Moran. “Ruhu bedenden nasıl çıkaracağını ve sizi sevinçten çığlık attıracağını ya da sindirip yas tutmanızı nasıl sağlayacağını biliyor.”

Sahnede işbirlikleri, hem dansın hem de müziğin ışıltılı bir şekilde mevcut olduğu nadir bir ileri geri hareket yaratıyor. King'in 2022'de Amerikan Bale Tiyatrosu için yarattığı, müzikleri Moran'a ait olan büyüleyici “Single Eye”; Birlikte inanılmaz derecede güzel bir bale ve doğa karışımı yarattılar. Moran, “Yıllar önce birlikte çalışmaya başladığımızda fark ettiğim ilk şeylerden biri müzikte havayı ne kadar sevdiğiydi” dedi. “New Yorklular işleri daha yoğun hale getirmek istiyor. San Francisco'da havayı gerçekten takdir ediyor.”

Moran böylece kendi yaklaşımını da değiştirdi. “Alonzo'nun gaz pedalını biraz daha rahat bırakmamı ve gerçekten daha fazla çizgiye ve daha fazla şekle sahip parçalar sunmamı ve zihne oyalanmak için zaman vermemi sağladığını düşünüyorum” dedi. “Çünkü işin geri kalanını dansçılar yapacak. Müziğin her şeyi yapması gerekmiyor.”

Ve hareket birçok düzeyde etkilidir. “Deep River”, pandemi nedeniyle dansçıların birbirlerine dokunmalarına izin verilmeyen bir dönemden geliyor. Çalışma, dansçıların birlikte karantinaya alındığı bir balon misafirliği sırasında başladı. Cissoko, “Her jest, her hareket, her hareket çok daha fazlasını ifade ediyordu” dedi. “Sanırım bu yüzden hala bu kadar değerli bir parça gibi geliyor.”

Pas de deux'da Shuaib Elhassan ile dans ediyor, yaptıkları ilk şey ellere dokunmak oluyor. “Benim için hala en özel şey bu; ellere dokunma şeklimiz” dedi. “Her seferinde farklı oluyor ama bu çok savunmasız, doğru ve değerli olduğu o ana kadar gidiyor. Sanki bir olmuşuz gibi.”

King'le çalışan Lines dansçıları, sadece adımları uygulamadıklarını biliyorlar; ancak adımlar orada ve kesinlikle öyle. Babatunji, King'in onları “her harekete bir dua ya da beyan olarak bakmaya teşvik ettiğini” söyledi: 'Daha iyi bir insan olmak istiyorum', 'Sevgiyi yaymak istiyorum', 'Başkalarını olumlu bir şekilde etkilemek istiyorum.'.” Onu sahneye çıkarıp ekledi: “Domino etkisi yaratmamıza imkan yok.”

Dansın, adımların düzenlenmesinin ötesinde bir yaşam ve aciliyete sahip olması ihtimali, King'in bir dansçı ve koreograf olarak yolculuğunu ilerletti. Georgia ve Kaliforniya'da büyüdü; Anne-babası ve üvey annesi sivil haklar hareketine katılmışlardı.

King'in dansla ilgili ilk anıları daha tipikti: annesiyle dans etmek. King, “Buna bayıldım” dedi. “Bu bir çeşit yakınlaşmaydı. Ayrıca hareket etme şeklini de beğendim. Müziğin üzerinde durmak yerine müziğin içinden geçti.”

Bale eğitimi onu American Ballet Theatre, Joffrey, Harkness ve School of American Ballet gibi birçok akademiye götürdü; burada Stanley Williams, Richard Rapp ve beğenilen balerin Alexandra Danilova gibi önemli öğretmenlerle çalıştı. .”

Alvin Ailey, King'den şirketine katılmasını istedi. “Yaklaşık iki hafta boyunca gidip prova yaptım ve 'Sadece baleye geri dönmek istiyorum' diye düşündüm” dedi. “Komik değil mi? Buna acıktım ve bundan gerçekten keyif aldım.”

Kendisine başka dans işleri teklif edildi ama onları kabul etmedi: “Nereye gitmek istediğim ve ne yapmak istediğim konusunda oldukça sabit fikirli, bağımsız bir fikrim vardı” dedi. “Her şeyi tamamen farklı gördüm.”

New York'tan ayrıldıktan sonra büyüdüğü Santa Barbara'ya gitti ve koreografiye başladı. “Sonra San Francisco'ya gitmeyi düşündüm çünkü orada gerçek bir dans topluluğu var ve fırsatlar açısından daha zengin olacak” dedi. “Ben de öyle yaptım.”

Bu 1981 yılındaydı; Lines gelecek yıl ilk kez sahneye çıktı. Koreograf olmasaydı ne olurdu? “Bu soru hoşuma gitti” dedi. “Ama dürüst olmak gerekirse herkesin koreograf olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz hayatımızı şekillendiriyoruz. Son kullanma tarihi olan zaman dilimimiz içinde hareket ediyoruz ve bize zarar verebilecek veya bize yardımcı olabilecek yenilerini yaratabilecek kararlar alıyor veya alışkanlıklar izliyoruz.

Hareket, yaşamın en önemli ifadesiyse, en büyük sanatın da yaşama sanatı olduğuna inanıyor. “Yogananda'dan çok güzel bir şey okudum” – yani ünlü yogi Paramahansa Yogananda'dan – “düştüğünüzde, düştüğünüz zemin, tekrar ayağa kalkmanıza yardımcı olmak için kullanacağınız zeminle aynıdır” demişti. Çok hoş değil mi? Sanırım demek istediğim, her zaman bir yol olduğudur.”

King'in “her zamanki gibi insanlık ve rahatlık dolu” olarak tanımladığı “Derin Nehir” ile, şu anki haliyle kırık olan dünyaya olan kesin inancını gösteriyor. “Nasıl hissettirirse veya görünürse görünsün, eğer cesur olursak engelleri aşma yeteneğine sahibiz” dedi. “Bu insan olmanın bir parçası.”