Aras Kargo, Türkiye’den teknolojik dönüşüm transferine hazırlanıyor

Mezopotamya

New member
Aras Kargo İdare Konseyi Lideri ve Austrian Post İdare Heyeti Üyesi, Viyana Ekonomik Forum Lideri Peter Umundum, iktisadın geçirdiği dönüşüm ekseninde Türkiye’nin stratejik rolüne ve potansiyeline ait değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul’da gerçekleşen Viyana Ekonomik Forumu’nda açılış konuşması yapan Umundum, Austrian Post’un çoğunluk payına sahip bulunduğu Aras Kargo’nun gerçekleştirdiği teknolojik dönüşümü son derece etkileyici bulduklarını ve gelecekte şirketin öbür küme iştiraklerine transfer etmeyi düşündüklerini söylemiş oldu.

Ekonominin şaşırtan bir dönüşüm geçirdiğinin ve yeni bir ekonomik yapının oluştuğunu kaydeden Umundum, Türkiye’nin sahip olduğu bilgi birikimi, deneyim ve kapasiteyle yeni devirde bölge iktisadının gelişmeninde epey kıymetli bir rol üstleneceğini belirtti.

“Yeni prosedürler arayışındayız”

Hızlı bir değişimin yaşandığı bir periyottan geçildiğine işaret eden Umundum, “Ekonomide yeni bir çağa giriyoruz. Viyana Ekonomik Forumu’nda iktisadın bir itici güç olarak bu güç ve belirsizlikleri de ortasında bulunduran bu süreçte nasıl dönüşeceğini ve zorluklarla gayrette bize nasıl dayanak olabileceğine dair fikirlere odaklandık. Türkiye ve Avusturya içindeki ekonomik iş birliğinin esaslı bir geçmişi var. Bu ilgi, sürekli karşılıklı hürmet ve itimat yerinde, bölge için daha güzelini yapmaya, münasebetleri geliştirmeye ve tüm potansiyeli hayata geçirmeye odaklanan bir çizgide ilerledi. Bu iş birliğini daha kuvvetli ve tesirli bir biçimde sürdürmek için yeni teknikler arayışındayız.” sözlerini kullandı.

Aras Kargo ile alakalarının sadece ticari boyutta değil uzmanlık, teknoloji ve tecrübe transferi tarafından de kıymet üreten bir çizgide de olduğunu belirten Umundum, şunları kaydetti: “Türkiye’nin stratejik pozisyonunu, Orta Avrupa’dan Orta Doğu’ya ve Azerbaycan üzere ülkelere uzanan bir çizgide ithalat ve ihracatı geliştirmemize imkan tanıyan değerli bir lojistik üssü olarak görüyoruz. Austrian Post olarak 2013’ten bu yana Türkiye pazarındayız. şahsi tecrübelerime göre şunu kesin olarak belirtebilirim ki Türkiye’nin hayli kuvvetli bir bilgi birikimi, deneyimi ve kapasitesi bulunuyor. Türkiye’de geçirdiğimiz bu müddette kültürel etkileşimin yanı sıra iki ülke içinde uzmanlığın ve bilgi transferinin epey verimli biçimde gerçekleştiğini gördük.”

Umundum, Türkiye ve Avusturya içindeki iş birliğini güçlendirmek için kimi kıymetli adımlar attıklarını aktararak, şöyleki devam etti: “Austrian Post ve Aras Kargo yöneticilerinden oluşan bir idare heyeti oluşturduk. Ayrıyeten yakın vakitte Avusturya grubunun denetleme heyeti da Türkiye’yi ziyaret ederek heyet toplantısını burada, alanda gerçekleştirdi. Bu ziyaret esnasında Aras Kargo’nun operasyonunu yerinde inceleme fırsatı buldular. pek etkileyici teknolojik gelişmelere şahit olduk. Burada gerçekleştirilen teknolojik dönüşümü gelecekte başka küme iştiraklerimize de transfer etmeyi hedefliyoruz.”

“2 milyondan fazla adrese uğradığımız günler var”

Aras Kargo CFO’su Barbara Hagen de salgın devrinde fizikî alışveriş yapma imkanının fazlaca kısıtlandığını, bunun da e-ticarette ötürüsıyla da kargo bölümünde rekor iş hacmi artışına niye olduğunu kaydetti.

Söz konusu periyotta bir gün ortasında 2 milyondan fazla adrese uğradıkları günler olduğunu anlatan Hagen, şunları kaydetti: “bu biçimde periyotlar zorluklarla bir arada gelişim ve değişime yönelik fırsatları da birlikteinde getiriyor. Aras Kargo olarak biz de hayli daha uzak bir gelecekte gereksinim duyacağımızı düşünerek hayata geçirdiğimiz projelerin bu vakitte en büyük avantajımıza dönüştüğünü gördük. Kargo bölümü lokal ve milletlerarası gelişmelerden direkt etkilenen bir kesim. Dijital dönüşümle bugüne kadar olduğu üzere bundan daha sonra da e-ticaret sağlayıcılarının yanı sıra başka müşterilerimiz ve bizimle gelişen tüm paydaşlarımız için emniyetli bir iş ortağı olarak konumlanmaya devam edeceğiz.”