Arpat Yıllığı 2023, Toskana’da su ve hava gelişiyor, ancak yeni zorluklara da dikkat edin

Undertaker

New member
Toskana’da aşırı iklim olaylarına rağmen çevrenin kalitesi ‘dayanıyor’. Geçen yılın olumlu eğilimleri, 2022 yılında Toskana’da toplanan ve bu sabah Floransa’da Toskana Bölgesi Cumhurbaşkanlığı genel merkezinde sunulan ARPAT 2023 Yıllığı kapsamında düzenlenen verilerle doğrulanıyor.

Gerçekleştirilen ölçümler, bazı yerel kritik sorunların devam etmesine rağmen hava kalitesinde aşamalı bir iyileşme olduğunu (gerçekleştirilen çeşitli hafifletme eylemleri sayesinde son on yılda ince parçacıklar, nitrojen dioksit ve diğer kirleticilerin konsantrasyonlarında kademeli azalma) göstermektedir. Yüzey sularının kalitesinde de bir iyileşme görülüyor; iniş ve çıkışlar genellikle tarımda veya sanayide kullanılan birçok maddenin azaltılması veya değiştirilmesiyle bağlantılı. Toskana’nın çevre koruma kurumu ARPAT da üretim faaliyetlerini izlemektedir ve bu izleme aynı zamanda kirleticilerin azaltılmasına yönelik yeni teknolojilerin benimsenmesi ve çevre yönetim sistemlerinin uygulamaya konulması sayesinde daha çevre dostu üretim modellerine doğru ilerlemeyi de göstermektedir.

Bölge Başkanı Eugenio Giani, “Arpat verilerinden ortaya çıkan tablo, genel olarak İtalya’nın en iyi korunan ve yönetilen bölgelerinden biri olan Toskana için daha fazla çalışmamızı gerektiriyor” dedi. Bugün gösterilen veriler, örneğin iklim değişikliğiyle ilgili olanlar gibi yeni çevresel zorlukları vurgulamaktadır. Sadece toprağın savunmasını değil, aynı zamanda denize ne getireceğini de etkileyen ‘su bombalarını’ düşünelim. Arazi tüketimi, ‘sıfır tüketim’ ile bölgeyi koruma ve ormanlık alanların korunması konusunda daha önce yaptığımız gibi, bu yeniliklere de öngörüyle yaklaşmamız gerekiyor. Aslında yayılım ve nüfusa oranla İtalya’nın en ağaçlık alana sahip bölgesi olduğumuzu da hatırlatmak isterim. Elbette yerel kritik sorunlar ortaya çıkıyor, PM10 ve nitrojeni düşünüyorum ama genel olarak çevrenin kalitesi kontrol altında ve örneğin demiryollarının güçlendirilmesi gibi hedeflenen siyasi tepkilerle sorunları ele alan bir Toskana görüyoruz. tramvay ağı, bisiklet hareketliliğine yönelik teşvikler. Tüm bu eylemler bugün meyvelerini veriyor.” “Arpat’ın işleyişi – diye ekliyor Giani – karşılıklı özerkliğe saygı göstererek Toskana Bölgesi’nin önceliklerinden biri. Onun mutlak kalite ve profesyonellik çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz ve bu nedenle biz İşgücünün güçlendirilmesine yönelik talepleri takip etmek için mümkün olan her şeyi yapacağız, ancak bunu diğer tüm bölgesel organların taleplerini de dikkate alması gereken genel bir perspektiften yapacağız”.

Arpat Rubellini’nin genel müdürü şöyle ekliyor: “Çevresel Veri Yıllığı, Toskana bölgesinin sağlık durumunu anlamak için temel bir araçtır. Analiz, kontrol ve izleme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Yıllık, çevrenin durumunun anlaşılmasına yönelik bilgi sağlama konusunda kanunun Kuruma yüklediği stratejik bir işlevi yerine getiriyor. Yıllık’tan ortaya çıkan, çevre matrislerinde mevcut göstergelerle karşılaştırıldığında Toskana’daki çevre kalitesinin önemli ölçüde istikrarlı olduğu yönündeki bir resimdir; ancak iklim değişikliği ve enerji dönüşümü gibi yeni zorluklarla karşı karşıya olduğumuzun da farkındayız; Çevresel matrislerin durumu ile iklim değişikliğine bağlı etkiler arasındaki olası korelasyonların acilen analiz edilmesi. Yangınlar, seller, yabancı türlerin istilası, uzun süreli kuraklıklar, hepsi aynı madalyonun iki yüzü: İklim artık tehlikeli bir şekilde tüm olgularının en uç noktalarına doğru gidiyor. Bizim gibi teknik-bilim kurumlarının görevi, yeni olgularla mücadele etmek ve bunlara uyum sağlamak için politikalar geliştirmek için gerekli verileri toplamak ve belgelendirmektir.”

2023 Yıllığı’na www.arpat.toscana.it adresindeki ARPAT web sitesinden ulaşılabilir. En alakalı verilerin özeti için buraya tıklayın.