Asırlık tarifler Esenler’de konuşuldu

MerveninMutfağı

New member
Esenler Belediyesi ve İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleşen “Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağı” programı, ülkemizin güçlü mutfak külçeşidini gözler önüne serdi.

Esenler Belediyesi ve İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, yurt içi ve yurt haricinde eş vakitli olarak kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” çerçevesinde, “Asırlık Tanımlarla Türk Mutfağı” isimli programa mesken sahipliği yaptı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi kütüphanesinde düzenlenen programın moderatörlüğünü M. Emre Yapraklı üstlendi. İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ile Osmanlı yemeklerinin gün yüzüne çıkmasına katkıda bulunan araştırmacı şef Vedat Başaran katıldı. Programda Türk mutfağına ilişkin yemekler tanıtılırken iştirakçilere ikramda bulunuldu.

ALIŞILMIŞ BİR MUTFAK KÜLTÜRÜMÜZ VAR!

İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, geçmişimizle olan bağımıza dikkat çekerek “Bu bağ şahane Osmanlı, harika ecdad söylemi değildir. Bu bir ruhtur, bu bir iklimdir, bu bir kültürdür, bu bir adab-ı muaşerettir. Ne demişler, abir dahasi iştir kişinin lafa bakılmaz. Osmanlı söylemiş olduğiniz medeniyet, asırlarca bir geçmişin, geniş bir coğrafyanın inbikten süzülmüş halidir.

Bizim natürel bir mutfak kültürümüz var. Ben Karadenizliyim, Orduluyum. Annemin yaptığı yemekleri hatırlıyorum. O yemeklerin kokusu var, ruhu var, tadı var. Mutfak yalnızca yemek değildir. Bir helallik ve haramlık vardır. İş beslenmekten gelir, sıhhati vardır. Yemeğe oturmanın adabı vardır, kalkmanın adabı vardır. Yemek yemenin adabı vardır. Yemek ölçüsünün adabı vardır. Kaşık tutmanın adabı vardır. Kısacası geniş bir coğrafya ve geniş bir kültür. Yemek deyip, mutfak deyip geçemeyiz”
diye konuştu.

YEMEKLERİMİZİ DÜNYAYA ANLATAMIYORUZ

Başaran, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Biz kendi coğrafyasını bir kenarda bırakmış bir milletiz. Kendimiz yaşamayı seviyoruz ancak dünyaya anlatmaktan keyif almıyoruz. Milletlerarası tertiplerde bunlar daima sorun olarak yaşanmıştır lakin kasti olarak değildir bu. Bugün Kanuni’ye, Abdülhamid’in menülerine baktığımızda yabancı konuklara yapılan yemeklerin yarısının Türk yemeklerinden oluştuğunu görüyoruz.

Hepsi Türk yemeklerinden oluşmaz. ‘Onları memnun edelim’ duygusu vardır ancak olay farklı bir istikamete geldi. Biz 90’lı senelerda bu işi ele aldığımızda ben İngiltere’den gelmiş, Kraliyet Akademisi’nde okumuş, aşçılık masteri yapmış bir insandım. Ülkemize geldim. Orada yaşadığım devirlerde ülkemizin en sıradan lezzetinin oradaki en kıymetli lezzetten daha kaliteli olduğunu gördüm. Yani dünyanın farklı yerlerine gidince bizlerin ne kadar şanslı bir millet olduğumuzu, ne kadar değerli bir toprakta yaşadığımızı ve ne kadar değerli bedellere sahip olduğunuzu anlıyorsunuz.”