Assan Alüminyum’dan 95 milyon dolarlık yeni yatırım planı

Mezopotamya

New member
“Geleceği tüketmeden üretiyoruz” sloganı doğrultusunda üretimden idareye, tedarik zincirinden geri dönüşüme uzanan geniş bir yelpazede bütüncül bir sürdürülebilirlik yaklaşımı benimseyen Assan Alüminyum, bu doğrulta yatırımlarına devam ediyor.

Son iki yılda yaklaşık 60 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren firma, 2021-2024 devrinde de kıymeti 95 milyon dolara ulaşacak, üretim kapasitesini 360 bin tonun üzerine taşıyacak yeni yatırımlar planlıyor.

Yeni yatırımların odağında sürdürülebilirlik var

Yatırımlara ait bilgi veren Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, “Güvenilirlik, esneklik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik kıymetlerimiz ışığında faaliyetlerimizle hem ülke ekonomimize katma bedel yaratmaya tıpkı vakitte dünyamıza ve etrafımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik şirketimizin en değerli gündem hususu. Küresel alüminyum dalı inisiyatifi ASI’dan (Aluminium Stewardship Initiative) hem Tuzla ve Dilovası üretim tesislerimizin birebir vakitte geri dönüşüm tesisimizin sürdürülebilirliğini tescil edici nitelikte olan provizyonel Sürdürülebilirlik Performans Standardı Sertifikası’nı da aldık. 2024 yılına kadar planladığımız yeni yatırımların odağında sürdürülebilirlik yer alacak.” dedi.

Yeni yatırımlardan soğuk hadde sınırı yatırımı ve eski soğuk hadde çizgisinin kapsamlı modernizasyonunun katma bedel ve sürdürülebilirlik noktasında fazlaca değerli olduğunu belirten Güngör, 4 yıl ortasında gerçekleştirecekleri yatırımlar içinde yer alan, Achenbach firmasıyla muahedesini yaptıkları yeni soğuk hadde çizgisi ve eski soğuk hadde sınırlarının kapsamlı modernizasyonla daha da güçleneceğini aktardı.

Döküm çizgisi sayısını 24’e çıkaracak

Yeni soğuk hadde çizgisinin sofistike ölçümleme ve denetim sistemleriyle tüm süreci tam otomasyonla denetim altında tuttuğuna dikkat çeken Güngör, şöyleki konuştu: “Ek olarak elektrik sarfiyatı ve verimlilik açısından sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik değerli bir yatırım olacak olan çizgi rejeneratif sistemli tahrik sistemi ile daha az elektrik tüketimi sağlayacak. Yatırımın tamamlayıcı ünitesi olan ‘airpure’ hava temizleme sistemi ise hadde bacasından buharlaşan hadde yağını hava üfleme sistemi ile ayrıştırarak daha da etraf dostu hale getiriyor. Ayrıyeten kademeli olarak satın alımını planladığımız evvel 3, daha sonraki sene 2 döküm sınırlarımızla birlikte, toplam döküm sınırı sayımız 3 sene ortasında 24’e ulaşacak, bu biçimdece Avrupa ve Amerika’nın en büyük daima döküm kapasitesine sahip olacağız. bir daha bu yatırımlara ek olarak döküm tesislerimizde karbon salımımızı daha da düşürerek filtrasyon sistemi kurma planımız mevcut. Yatırımlarımız bu sayede şirket olarak karbon ayak izimizi azaltma gayemize de değerli katkı sağlayacak. Son olarak bu çizgiler hem alüminyum rulo ve levha, birebir vakitte folyo eserleri üretme kabiliyetine sahip olmasıyla da özel. Bu sayede yatırımımızla farklı pazar segmentlerine eser üreterek esneklik değerimize olan bağlılığımızı ve aktif risk idaremizi ön plana çıkarıyoruz. Sürdürülebilirliğin kurumsal yönetişim boyutuna da bu doğrultuda kıymetli katkı sağlıyoruz.”

Yeni yatırımlarla kapasite 360 bin tonun üzerine çıkacak

Yeni yatırımların katma kıymeti yüksek eserleri üretmelerine de imkan sağlayacağına dikkat çeken Güngör, yatırımla yeni soğuk hadde çizgisinin daha teknolojik ve süratli olacağını söylemiş oldu.

Yeni yatırımlarla birlikte güçlü tüketim, otomotiv, ısıtma soğutma bölümlerinin yanı sıra inşaat dalına de epey daha faal hizmet vereceklerini söyleyen Güngör, yatırımlar tamamladığında toplam kapasitelerinin 360 bin tonun üzerine çıkacağını bildirdi.

Güngör, bu yıl içerisinde de ince folyo üretim kapasite ve kalite artışına yönelik yatırımlardan, hadde yağı geri dönüştürme tesisi üzere sürdürülebilirlik yatırımlarına, yeni tav fırınlarından verimlilik projelerine, dijitalleşme projelerinden döküm kabiliyetinin artırılmasına kadar bir dizi mevcut yatırım planlarının olduğunu bildirdi.