Berlin barları ve restoranları bununla nasıl başa çıkıyor?

Mezopotamya

New member
Ostkreuz'a çok da uzak olmayan bir barda genç bir adam esrarını kağıt haline getiriyor. Bir ortak inşa ediyor. Bunu açıkça yapıyor ve artık gizlice yapmıyor çünkü esrar artık bir ay önceki kadar yasa dışı değil. Yine de alışkanlığın gücü var: Ayağa kalkıyor ve sarhoşluğunu kapının dışında sürdürmek için bardan kısa bir süreliğine ayrılmak istiyor.

Ev sahibi yakında bir masanın açılacağını düşünüyor ama genç adam şöyle diyor: “Hayır, sadece biraz dışarı çıkıp ot içmek istiyorum.” Ev sahibesi ona şaşkınlıkla bakar ve çantasını içeride içmesine izin verir – evet bir sigara barı. Etin kokusu onu ya da diğer konukları rahatsız etmiyor gibi görünüyor. Misafirlerin hiçbiri şikayetçi değil, bu zaten bir alışkanlık.

Federal esrar yasası 1 Nisan'da yürürlüğe girdi ve belirli miktarlarda esrar bulundurulmasına ve tüketilmesine izin verdi. Ancak yalnızca 18 yaşından büyükler için. Çocukları ve gençleri tüketimden korumak amacıyla kanunda bir takım kurallar yer alıyor. Örneğin okulların ve kamuya ait spor tesislerinin yakınında tüketim yasaktır. Esrarın yaya bölgelerinde sabah 7 ile akşam 8 arasında tüketilmesine de izin verilmiyor. Ancak yiyecek-içecek sektörüne yönelik net bir düzenleme bulunmuyor. Resmi olarak, sigara içilen barlarda ve restoran, kafe vb. açık alanlarda ot içilmesine izin verilmektedir.

Yasallaştırmaya rağmen birçok yerde, örneğin çoğu parkta veya yeşil alanda tüketim yasak olmaya devam ediyor çünkü buralarda genellikle oyun alanları bulunuyor. Geriye kalan seçenekler Spätis, barlar ve restoranlardır. Tüketiciler şunları söylüyor: Spätis'lerin de sıklıkla koku sorunu var. İnsanlar orada ot içerse muhtemelen bazı komşularıyla başları belaya girecek ve yasal olmasına rağmen beladan kaçınmak istiyorlar.

Peki restoran işletmecileri bununla nasıl başa çıkacak? Gerrit Buchhorn, Dehoga'nın (Alman Otel ve Restoran Birliği) genel müdür yardımcısıdır. Çoğu ev sahibinin olumsuz tepki verme eğiliminde olacağını varsayıyor. “Bazılarından evlerinde ot içmeyi yasaklamak için ev kurallarını kullanacaklarını duyduk. Ancak bunu kimin yasaklayıp kimin yasaklayacağına dair genel bir bakış yok.”

Operatörlerin izin vermesi koşuluyla, 1 Nisan'dan bu yana Berlin bira bahçelerinde ot içmek mümkün.Paul Zinken/dpa

Restoranlar dışarıda ot içilmesine izin verirse müşteri kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Çünkü birçok aile de orada kalıyor. Buchhorn şöyle diyor: “Restoranların dış mekanlarında çocukların ve gençlerin ne kadar korunabileceği hâlâ bir soru işareti. Tüketime izin verilirse iş zorlaşacak.”

Esrar kullanıcıları, örneğin oyun alanlarında veya park banklarının olduğu herhangi bir yerde, otlarını gizlice içtiklerini söylüyor. Çünkü taşçıların çoğuna ateş ve oturacak bir yer yeter. Kışın biraz daha zordu; genç bir adam, sıcaklık sıfırın altına düştüğünde, insanların bazen polis ve diğerleri tarafından rahatsız edilmeden koridorun sıcaklığında sigara içmek için ön kapılara zorla girdiklerini söylüyor. “Evdeki insanlar kokuyu fark ettiğinde, eklem çoktan yanmıştı” diyor.

Berlin-Prenzlauer Berg'deki Prater Bira Bahçesi, yasal hükümlerin ötesine geçen tüketim düzenlemesine gerek görmüyor. “Esrar tüketimine ilişkin yasaklar kanunda açıkça düzenlenmiştir. Pratergarten'dan Dagmar Hallig, “Bunlara uyulacağına ve elbette karşılıklı değerlendirmeye güveniyoruz” diyor.

Mitte'deki Z-Bar bir sigara içme barıdır ve burada tüketime genellikle izin verilmektedir. Diğer misafirleri rahatsız etmemek için taşçıların kapıya gelmeleri rica olunur. Sebebi: Esrar kokusu genellikle esrar içmeyen misafirler tarafından rahatsız edici olarak algılanmaktadır. Operatörler, “Z-Bar'da tüketim bu nedenle yasaktır ve yasak olmaya devam etmektedir” diyor. Ayrıca misafirlerin tüketim davranışlarının yasallaşmadan bu yana gözle görülür bir şekilde değişmediğini söylüyorlar.

Berlin-Kreuzberg'deki özel kulüpte ise işler farklı. Konser ve partilerin düzenlendiği mekanda konuklar için sigara içme odası bulunmaktadır. Yasallaşmadan önce orada esrar tüketmek yasaktı. Yasallaştırmayla birlikte mal sahibi bunu tolere etmeye karar verdi. Ancak tüketimin aşırı olması ve misafirlerin rahatsız olması durumunda kararın yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.