Bilim Heyeti üyesi Prof. Levent Akın’dan ‘Aralık’ alarmı

MrM

New member
Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Levent Akın, koronavirüs salgınında epidemiyolojik datalara nazaran Avrupa’da olay artışı olduktan ekseriyetle 2-3 hafta daha sonra Türkiye’de de olayların arttığını söyleyerek, “Benim kaygım; Türkiye’de de bir süre daha sonra bilhassa aralık ayına yanlışsız hadise artışını artık 25-30 binlerde tutamayacağız, biraz daha yükselmeye başlayacak” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Uzmanı ve Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Akın, toplumda aşı olanların bir biçimde hastalanmaktan bilhassa hastalığı ağır geçirmekten ya da mevtten korunabildiğini belirtti. Akın, “Ama aşısız kümelerde hastalanma devam ediyor. Bunlar içinde ağırlaşan olaylarda sonuçta mevtle karşılaşıyoruz. ötürüsıyla sayılarda aşıya bağlı olarak hastalığın artış suratı tutuluyor; lakin aşı sayısı artırılamadığı için de bir türlü olay sayısı düşmüyor. Aşı sayısı hayli daha yüksek olsa hadise sayısının fazlaca dramatik biçimde düşeceği görülüyor. Bunun en tipik örneği, Portekiz ve İsrail. Aşılama oranları çok yüksek olduğu için mevt sayıları düşük” dedi.

Prof. Dr. Akın, bilhassa tek doz ya da 2 doz Sinovac aşısı olmuş olanların 3 ay geçtikten daha sonra kesinlikle ekstra bir doz daha yaptırmaları gerektiğini kaydetti. Bu mevzuda büyük eksiklik olduğunu ve bu bireylerin aşılarını tamamlaması gerektiğini belirten Akın, “‘Ben 2 doz aşı oldum’ deyip de bundan daha sonra aşı olmayacağını düşünenler hastalıkla karşılaştığında hastalığın beklenen tablosu ortaya çıkabiliyor. Ağır hadiseler, vefatlar bunların içinde da olmaya başladı. Bu kıymetli noktalardan birisi” diye konuştu.

Akın, Almanya, Belçika, Hollanda üzere ülkelerde aşılama oranlarının yüzde 60 oranlarında, Türkiye ile emsal olduğuna vurgu yaparak, şunları söylemiş oldu:

“Ama 2 doz aşı oldular. bir süre daha sonra aşının tesiri azaldığı için bugün Almanya, Belçika, Hollanda önemli olarak bir hadise artışı sorunu yaşıyor. niye? Şahıslar tedbir almıyorlar. Bilhassa oralarda maskesiz dolaşmak özgür. Aşının da koruyuculuk tesiri bir seviyeye kadar geliyor. Gerisinden da olay sayıları artıyor. Eldeki epidemiyolojik datalar doğrultusunda, Avrupa’da hadise artışı olduktan yaklaşık 1-2 hafta daha sonra ekseriyetle 2-3 hafta daha sonra Türkiye’de de hadiseler artıyor. Bu mevzuda Türkiye biraz daha geriden geliyor. Onun için benim tasam Türkiye’de de bir süre daha sonra bilhassa aralık ayına hakikat biz olay artışını artık 25-30 binlerde tutamayacağız, biraz daha yükselmeye başlayacak.” (DHA)