Bir hapishane dans dersi, mahkumların biraz özgürlük bulmasına nasıl yardımcı oldu?

B-Boy

Global Mod
Global Mod
NİSAN 2020’DE, Gales bana telefonda kendisinin ve sınıf arkadaşlarının hapishane karantinası nedeniyle günün büyük bir bölümünü hücrelerine kapatarak bu sıkışık alanlara sığacak şekilde dans hareketleri üzerinde çalıştıklarını anlattı. “Keşke TikTok yapabilseydik” dedi. “Dünyayı fethederdik.”

O yılın Haziran ayında, Webb bana artık kendisinin ve Gales’in bazen bahçede birlikte dans edebildiklerini söyledi. Sanat alanını ziyaret etmesine de izin verildi ve yıl boyunca bazı resimleri Los Angeles’taki galerilerde ve internette sergilendi. Annesi Gina sanatına hayran kaldı. “Daha önce hiç görmediğim onun acısı,” dedi.

Dans dersine devam etme planları 2020 boyunca ve 2021’in büyük bir bölümünde iptal edilmeye devam edildi. Yavaş yavaş, grubun çoğu üyesi diğer cezaevlerine nakledildi. İyi halinden dolayı Webb, Chino’daki daha düşük güvenlikli bir tesise transfer edildi. Kaliforniya valisi tarafından kendini dönüştürmeye yönelik çalışmaları nedeniyle cezası hafifletilen Gales, Nisan 2022’de şartlı tahliye edildi.

Chino’da Webb, Roy ve Chamblas’tan orada dans derslerine devam etmelerini istedi. 2021 sonbaharında yaptılar, bu kez kursu birlikte verdiler. Odak noktası daha çok travmaya ve bunun vücutta nasıl yaşadığına kaydı. Chamblas, ağırlığını kaldırırken yeni bir öğrenciden gözlerini kapatmasının istendiği bir güven egzersizini hatırladı.

“Vücudu çok heyecanlıydı,” dedi Chamblas, “ve ondan sonra vücudunun bana vurmak istediğini söyledi.” Egzersiz, bastırılmış bir çocuk istismarı anısını açığa çıkarmıştı.

Eylül 2022’de katıldığım bir kursta birkaç erkek tacize uğradığından ve fiziksel temastan rahatsız olduğundan bahsetti. Thomas Bolin, “Biri bana dokunduğunda dayanamadım” dedi. 1981’de cinayetten hüküm giydi ve 40 yılı aşkın süredir San Quentin ve diğer hapishanelerde ırk ayrımcılığını uygulayan Aryan Kardeşliği’nin bir üyesiydi.