Büyük siyasi inançlara sahip bir sanatçı olan Adèle Haenel’in tutkusu

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Aktris Adèle Haenel, kendisini radikal sanat ve politikayı benimsemeye neyin motive ettiği sorulduğunda sinirlendi. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2019’un sanat evi hiti “Portrait of a Lady on Fire” ile tanınan Haenel, “‘Radikal’ terimi protesto söylemini itibarsızlaştırmak için kullanılıyor” dedi. Bu aynı zamanda rol aldığı son uzun metrajlı filmlerden biriydi. O zamandan beri hayatının ve kariyerinin gidişatını dramatik bir şekilde değiştirmeye karar verdi.

34 yaşındaki Haenel, son yıllarda Fransa’daki #MeToo hareketinin en görünür ve kararlı yüzlerinden biri haline geldi. Mayıs ayında, sinema ekranlarındaki yokluğunu açıklamak için etkili Fransız kültür haftası Télérama’da yayınlanan açık bir mektup yazdı: “Mesleğin cinsel saldırganlara karşı genel kayıtsızlığını vurgulamak ve genel olarak “Kınamak için sinemadan çekilmemi siyasallaştırmaya karar verdim.” bu alan, dünyanın ölümlü, çevre katliamcı, ırkçı düzeniyle işbirliği yapıyor.”

Bana şöyle dedi: “Dünyaya dair politik bir anlayışa sahip ve benim eylemlerim de mümkün olduğu kadar tutarlı.” Birini radikal olarak adlandırmak, “O histerik, o kızgın” demenin bir yolu. Ben radikal yerine tutarlı olmayı tercih ediyorum. .”

Olumlu kelimesini ana akım sanatsal akımdan uzaklaşan cesur kararlar önermek için kullandığımı söyledim. Haenel, “Sana kızgın değilim” dedi. “Güçlü bir şekilde tepki veriyorum, ancak bunu açıkça belirtmek isterim.”

Haenel’in kendini net bir şekilde ifade etmesi önemlidir çünkü yoğun bir odaklanmaya sahiptir ve konuşmamız sırasında sanki düşüncelerini diğer kişinin bakışlarından korumak için daha iyi organize etmek istiyormuş gibi sıklıkla yana bakar. Bazen daha sonra tekrar dönmek istediği noktaları yazıyor ve onlara geri dönüyordu.

Haenel’in yönetmen ve koreograf Gisèle Vienne’in “L’Étang” adlı gösterisinde performans sergilediği PS21: 21. Yüzyıl için Performans Alanları’nın Chatham, NY’deki cennet gibi kampüsündeki bir evde konuştuk. Gösteri, Dans Yansımaları Festivali’nin bir parçası olarak cumartesiden pazartesiye New York Live Arts’taki performanslar için New York City’ye katılıyor.

Ancak Amerikan tiyatro standartlarına göre “L’Étang” (“Gölet”) oldukça radikaldir. İsviçreli-Alman yazar Robert Walser’in kısa bir oyunundan uyarlanan dans tiyatrosu parçası, Pina Bausch’un Tanztheater Wuppertal topluluğunun uzun süredir üyesi olan Haenel ve Julie Shanahan’ı, genellikle dayanılmaz ağır çekimde gerçekleştirilen, artan bir gerilim sarmalı içinde büyülüyor. Geçen yıl Brooklyn Müzik Akademisi’nde Vienne’in hipnotik “Crowd”unu izleyenlere tanıdık gelen bir tempo.

Haenel, başta annesinin ve iki kardeşinin dikkatini çekmek için intihar numarası yapan Fritz olmak üzere birçok rolü üstleniyor; Shanahan anne ve babasını canlandırıyor. Atmosfer biraz halüsinasyona benziyor – Vienne, David Lynch’i idollerinden biri olarak gösteriyor – ancak hem fiziksel hem de duygusal olarak son derece hassas bir hassasiyet gerektiriyor.

Haenel, “Olayların yüzeyine nüfuz etmek için çok fazla çalışma yaptık ve bu tek başınıza yapabileceğiniz bir şey değil” dedi. “Sahnedeki insanlar arasında bir kişinin duygularını anlamanın ne anlama geldiğini daha iyi anlamaya çalıştık. Bir kişinin ne zaman hareket etmeyi bırakacağını tahmin etmeye başlarsınız. Bu benim için Julie ile çok önemli olan bir iletişim türüdür. Bunun hakkında sonsuza kadar konuşmamıza gerek yok; Bir şeyi yapmasının ne kadar süreceğini hissediyorum.”

Vienne için çaba, sürecin ayrılmaz bir parçası. Chatham’da “Yaptığım şey koreografik ve yorumlayıcı açıdan oldukça teknik” dedi. “Bu ustalık, uzun bir fiziksel ve teorik eğitimin sonucudur; sosyoloji, felsefe ve politika, ne inşa ettiğimizi ve eseri yaratırken hangi resmi kararları verdiğimizi anlamada önemlidir.”

Bu titizlik ve bağlılık, sanatsal hedefleri politika ve yaşamla iç içe geçiren bir yolu tutkuyla takip eden Haenel’e yakışıyor; bu adanmışlık, Vienne ile yaptığı çalışmalara da yansıyor.

İkili, 2018 yılında Brittany Ulusal Tiyatrosu’nun oyunculuk okulunun kabul komitesindeyken tanıştı. Haenel, Vienne liderliğindeki aday öğrencilerle bir atölye çalışmasına katıldı. “Onu sevdim” dedi. “Doğaçlama, ‘Kalabalık’ adlı şovuyla ilgiliydi ve kişinin bazı şeyleri farklı yaşamasına veya deneyimlemesine olanak tanıyan, görmeye veya duymaya benzer yeni bir duyu olarak yavaş çekimin geliştirilmesini içeriyordu.”

İkili, ilk resmi işbirlikleri olan ve Kovid-19’daki gecikmenin ardından 2021’de prömiyeri yapılan “L’Étang”da bu temayı daha ayrıntılı olarak ele aldı. Konuşmamız boyunca Haenel sıklıkla hiyerarşiden arındırma dediği konuya geri döndü. Gösteride örneğin kelimeler, hareket, müzik, ses ve ışık bilgi, duygu ve hislerin aktarılmasına yardımcı oluyor. Bu, metnin tiyatro piramidinin tepesindeki geleneksel yerini baltalıyor ve sahnede neyin anlamı olduğunu yeniden düşünmemizi sağlıyor.

Ve “L’Étang”, oyuncuların beden dili ile metnin sunuluş şekli arasındaki olağan bağlantıyı baltalıyor; özellikle de sesler çoğunlukla elektronik olarak çarpıtıldığı için. (Gelişmiş ses tasarımından Adrien Michel sorumluydu.)

Haenel, “Metin ve alt metin arasındaki sürtüşmeyle ilgili” dedi. Kendisinin ve Shanahan’ın karşı karşıya geldiği özellikle yoğun bir sahneden bahsetti. Zar zor hareket ediyorlar, ancak etkisi korkutucu bir vahşet. Haenel, “Julie aslında çok sakin konuşuyor ama bizim için bu çılgın bir saldırganlık sahnesi çünkü vücut dili reddedildi” dedi ve Vienne ile ayrışmayla ilgili bir şeyler araştırdıklarını ekledi. “Hızlandırılmış bir sesle neredeyse taşlaşmış gibi görünen bir vücuda sahip olabileceğimiz bir seviyeye ulaştık.”

Etkinin hem politik hem de estetik olması amaçlanıyor. Haenel, “‘L’Étang’ın merkezinde şiddet teması var” dedi ve “şiddet, sert şeyler söylemekle ilgili değil, başka birinin konuşmasını susturmakla ilgilidir.”

Haenel ve Vienne arasındaki ortaklık 2018’den bu yana gelişiyor. Ağustos ayında, Almanya’daki prestijli Ruhrtriennale festivalinde başrollerde Theo Livesey ve Katia Petrowick ile birlikte yeni gösterileri “Extra Life”ı kutladılar. Ayrıca 2003 yılında ölen ve son yıllarda Fransa’da yeniden canlanma yaşayan lezbiyen filozof ve aktivist Monique Wittig’in eserlerinin halka açık okunmasına da katılıyorlar. Haenel, “L’Étang” için New York’tayken Çarşamba günü Albertine Kitabevi’nde organizatörlerin Vienne ile işbirliği içinde tasarladığı bir Wittig etkinliğine katılıyor.

Wittig’in eserlerinin yeni İngilizce çevirilerini başlatmaya çalışan Haenel, “Monique Wittig hakkında konuşmak aktif bir hafıza oluşturma eylemidir” dedi. “Bu kitabın Amerika Birleşik Devletleri’nde yeniden okunmasına ve daha fazla çalışılmasına yardımcı olmak isterim.”

Haenel için Vienne’le yoğun bir şekilde ilgilenmek ve Wittig’i savunmak bir şey. “Her zaman bir düşünce sürecine dahil olmaya çalıştım” dedi. “Amaç daha iyi olmak değil, dünyayla modası geçmiş bir ilişkiye dönüşmek değil. Önemli olan bu ilişkinin daha doğru olup olmadığı değil (doğruluk kriteri fikrini son derece sorunlu buluyorum), daha canlı olup olmadığıdır. En azından benim için.”