Burak Elmas: Galatasaray zıddı olduğunu düşündüğüm bir federasyon var

PeLe

New member
Burak Elmas: Galatasaray zıddı olduğunu düşündüğüm bir federasyon var Galatasaray Lideri Burak Elmas, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) idaresinin Galatasaray zıddı olduğunu düşündüğünü söylemiş oldu.

Burak Elmas, Habertürk TV’de Fatih Altaylı ile Teke Tek programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

TFF ile olan bağlara değinen Elmas, “Galatasaray tersi olduğunu düşündüğüm bir federasyon var. Hakemlerle ilgili önemli problemler var. Önemli ve fazlaca sert görüşmeler yaptık” diye konuştu.

Hakemlerin önemli yanılgıları olduğunu belirten Elmas, “Organize biçimde yapıldığını düşünüyorum. Federasyon ortasında bizim gitmemizi isteyenler var. Onun için operasyon yaptıklarını dahi düşündüm, hâlâ düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜM İSTİKRARLARA KİMİN HAKİM OLDUĞU ORTADA’

Türk futbolunun içine düştüğü durumdan çıkmaması halinde Galatasaray dahil hiç bir kulübün borcunu ödeyemeyeceğini vurgulayan Elmas, “Tüm gelirler aşağı indi. Adalet hissinin yok olduğu, şampiyonluğun düzgün ataklar yapılarak kazanıldığı inancının tabana vurulduğu bir ortamda kimi şeyleri düzeltmemiz lazım” sözlerini kullandı.

Federasyonda farklı şuralarda farklı dengelerin olduğunu savunan Elmas, “Tüm istikrarlara kimin hakim olduğu belirli. Federasyonla görüşmelerimizde avantaj istemedik. Kulüplere karşın orada kalabileceğini bilen şuralar var. Bu devam ediyor, kimse umursamıyor ve olan Türk futboluna oluyor” dedi.

‘FATİH TERİM’İ VAZİFEDEN ALMAK İÇİN KÂFİ SEBEBİM VARDI’

Teknik yönetici Fatih Terim ile yolların ayrılmasına değinen Elmas, şunları söylemiş oldu:

“Galatasaray Kulübü lideri istediği teknik yöneticiyle istediği vakit görüşebilir. Domenec Torrent ile görüşmeleri ben yaptım. Terim’in sonuna kadar gerisinde durdum. Yazdan beri bir görüşme yok. Fatih Terim’e de görüşmeleri anlattım. Fatih Terim ile yolların ayrıldığı zamanki datalara bakarsanız bu sonucu almak için kâfi niçinim vardı. Ben hâlâ Fatih Terim’in kıymetli futbol aklı olduğunu düşünüyorum. Bir efsanemizin alandaki sonuçlarla yıpranmasını istemediğimi, onu bir futbol aklı olarak lider yardımcısı vazifesiyle yanımda görmek istediğimi söylemiş oldum. Kendisi bunu istemedi. İdarede Terim’in kalmasını isteyen de oldu.”

‘OYUNCULARIN GİYMESİ GEREKEN FORMALAR SATIŞA ÇIKARILDI, SAVCILIĞA BAŞVURDUK’

Dönem başında gerçekleştirdikleri transferleri, izleme komitesinin listesine göre ve eski teknik yöneticileri Fatih Terim’in onayıyla yaptıklarına dikkati çeken Burak Elmas, “Takım bu biçimde kuruldu. 21 milyon Euro uzun vadeli transfer listesidir. Biz bir birinci daha yaptık. Transfer evraklarının tamamını denetleme konseyimize sunduk. Hangi oyuncuyla, hangi menajerle görüşülmüş, izleme komitesinin raporları, aracı ve kulüple yapılan mukaveleler, bunların denetlenmesi için şuraya verdik” diye konuştu.

Kulüpte yalnızca oyuncuların giymesi gereken formaların çeşitli platformda satışta olduğuna dikkati çeken Elmas, “Savcılıkta bunun davası devam ediyor. Bu mevzuyla ilgili görüntüleri ve sayıları savcılığa teslim ettik. Bunu hocaya (Fatih Terim) söyleyerek yaptık. O da asla müsaade vermezdi. Kendisi de sonuna kadar gitmemizi söylemiş oldu” tabirlerini kullandı.

‘NE İBRAYI NE SEÇİMİ DÜŞÜNÜYORUM’

Burak Elmas, ibra edilmemesi halinde seçim sonucu alıp almayacağı sorusuna “Çok adaylı seçimden 41 oyla çıktık. daha sonrasında da toplulukta herkesi içeri almak için epeyce gayret gösterdik. Galatasaray’ın önemli meseleleri var. Ne ibrayı ne de seçimi düşünüyorum. Topluluğumuzun dinamikleri aşikardır. Mart ayında olağan genel konsey var. Üyelerimiz nasıl bizi seçtilerse kendi takdirleriyle, oylarıyla karar vereceklerdir. Buna da hürmet duyarım. Tüzüğümüz gereği her neyse yaparız. İbra tehlikesi de görmüyorum” cevabını verdi.

‘KULÜBÜ SIKINTI DURUMDAN ÇIKARABİLECEK EN KIYMETLİ PROJE İPTAL OLAN FLORYA PROJESİ’

“Galatasaray’ın Bankalar Birliği ile yaptığı muahedeyi büyük tehlike olarak gördüğünü” lisana getiren Elmas, şu biçimde devam etti:

“Galatasaray’ın geleceği açısından kulübü güç durumdan çıkarabilecek en değerli proje maalesef iptal olan Florya Projesi. İmarı da iptal oldu. İmarını çıkarmak için önemli çalışma yapıyoruz. Eski liderlerimizden takviye istiyorum. Dursun Özbek’ten de rica ettim. Geleceğimizi kurtaracak bu mevzuda deneyimli insanların takviyesini istiyorum. Geleceğimizi kurtaracak projeyi önümüzdeki 1,5-2 ay ortasında genel heyete getirmek istiyoruz. Galatasaray’ın borçlarını büsbütün ödeyebileceğimiz bir proje olarak düşünüyoruz. Görüşmeleri yapıyoruz. Bunun ayrıntısını vermek istemiyorum. Muahedeyi bozmak isteyenler olur. İşin başka tarafı da var. Kemerburgaz için de ruhsat başvurusu yaptık. Ruhsat alıp şubat ayında başlamak istiyoruz.”

‘GOMIS’LE GÖRÜŞÜYORUZ, YEDLIN BÜYÜK İHTİMALLE AYRILACAK’

Transferde bir-iki oyuncu almayı planladıklarını belirten Elmas, “Gomis de görüştüğümüz oyunculardan biri. Yedlin büyük ihtimal gruptan ayrılacak. Onun yerine Omar’ı koyacağız. Gözü iyileşti” dedi.

Kendilerinin 3 yıllık bir periyot için geldiklerini ve 7 aylık bir çalışmayla yargılamanın yanlışsız olmadığını anlatan Elmas, “Galatasaray’ı buradan çıkarma irademiz var. Üyelerin alacağı her türlü karara saygılıyım. Ben onların içinde yaşamaya devam edeceğim. Galatasaray, Türkiye’nin birinci borçsuz spor kulübü olma bahtına sahip. Anlattığım proje gerçekleşirse bu olur. Ekip da toparlayacak. Küme düşme tehlikesi olmayacak” diyerek kelamlarını tamamladı. (İSTANBUL/AA)