Caminetti, Monni: “İstifleme için daha fazla zaman ve daha basit prosedürler”

Undertaker

New member
Birçok kurum ve kuruluş tarafından ifade edilen endişeleri takip eden çevreden sorumlu bölgesel meclis üyesi Monia Monni, “Vatandaşlara güvence vermek istiyorum: şöminelerin istiflenmesi prosedürlerini daha da basitleştireceğiz ve bunun için 30 Mart 2024’e kadar süre tanıyacağız” dedi. Biyokütle ısı jeneratörlerinin (şömineler ve sobalar) geçen Mart ayında DGR n.222 tarafından belirlenen şartlara göre kayıt altına alınmaması durumunda öngörülen yaptırımlar için vatandaşlara duyurulur.

“Belirtmenin yararlı olduğunu düşünüyorum, diye açıklıyor meclis üyesi, kayıt prosedürünün hiçbir zaman doğrudan bir yaptırım öngörmediğini, hatta bugüne kadar bir yaptırım bile uygulanmadığını belirtiyor. Bölgesel Kaynak Kurtarma Ajansı, yıllardır gaz kazanları gibi ‘klasik’ ısıtma sistemleri üzerinde denetimler yürütüyor. Bu kontroller sırasında bacanın döşenmediğini tespit etmesi halinde ARRR müfettişi takip eden 30 gün içerisinde kayıt talebinde bulunacaktır. Yaptırım ancak bu ek sürenin kayıt yapılmadan sona ermesine izin verilmesi durumunda uygulanacaktır”.

Monni şunu ekliyor: “Kayıt, internet üzerinden veya belirli formlar kullanılarak yapılabilen basit ve ücretsiz bir prosedürdür. Şöminenin varlığını ve türünü vurgulamak için birkaç verinin eklenmesini gerektirir. Sağlığı koruma politikalarının ve gelecekteki olası teşviklerin belirleneceği temele dayanarak, biyokütle ısı jeneratörlerinin mevcut mevcudiyetine ilişkin bilişsel bir çerçeveye sahip olmak gerekli bir adımdır.”
“Bu hükmün, – meclis üyesi, sonucuna varıyor – hiçbir zaman can sıkıcı veya cezalandırıcı bir amacı yoktur ve olmamıştır, ancak teşekkür ettiğim bölgesel meclis üyeleri ve meclis üyelerinin raporlarında da ifade edilen endişeler, spesifik ve yaygın bir bilgilendirme kampanyasına olan ihtiyacın altını çizmiştir. Dağlık alanlara özel dikkat gösterilerek Belediyelerle işbirliği içinde geliştirilecektir. Bu arada kayıt zorunluluğunu 30 Mart 2024 tarihine erteleyecek bir hükmü önümüzdeki Pazartesi günü Meclis’e getirmeye karar verdik” dedi.

Bugüne kadar yaklaşık 10.000 biyokütle ısı jeneratörü istiflendi. Bölgesel Kaynak Kurtarma Ajansı’nın (ARRR) özel yardım numarası yaklaşık 1.200 çağrıyı yanıtladı; bu sayede kullanıcılardan birçok öneri toplamak ve prosedürü basitleştirmenin başka yollarını düşünmek mümkün oldu.

Herhangi bir şüpheniz olması durumunda, istifleme işleminde yardım almanın mümkün olduğu 800 15 18 22 numaralı özel ücretsiz numaranın aktif olduğunu lütfen unutmayın.