Çocukların ‘dijital’ riski: Dağınık beyin sendromu

MrM

New member
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Kısmı Öğretim Üyesi ve Dijital Bağımlılıkla Çaba Derneği Lideri Prof. Dr. Tuncay Dilci, dijital bağımlılığın pandemi periyodunda 2 kat arttığını belirterek “4 öğrenciden 1’i önemli manada dijital objelere karşı bağımlılık duygusu içerisindedir. bir daha bu çocukların yüzde 37’sinde mahrumluk sendromu görülmektedir. Bu mahrumluk sendromu aslında ağır dijitalleşmeye bağlı ortaya çıkan ‘dağınık beyin sendromu’nun ortaya koyduğu bir dışavurumdur” dedi.

Dijital bağımlılığın çocuklar üstündeki tesiri ile ilgili konuşan Prof. Dr. Tuncay Dilci, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerin velileriyle dijital tahlil prosedürü ile araştırma yaptıklarını belirterek “Dağınık beyin sendromu daha fazlaca ağır dijitalleşme ve teknoloji eserleriyle eş vakitli kısa müddette epey iş yapma telaşıdır. Buna bağlı bir kaygısal bozukluk olmakla birlikte insanlarda yeni dürtüsel manada artışa da dönüşmektedir. Bu çocuklarda da hem performans algısını hem dışa dönük dikkat eksikliği, odaklanma sorunu ve birlikteinde kuvvetli bir yerinde duramama ve hareketlilik üzere bozukluğa dönüşmektedir” diye konuştu.

‘İLKOKUL SEVİYESİNDEKİ ÇOCUKLAR ÇOK BAĞIMLI’

Bağımlı çocuklar bir yorum sorunu gözlemlediklerini aktaran Prof. Dr. Dilci, şunları söylemiş oldu:

“en çok öne çıkan sonuç; yüzde 47 ile irtibat bozukluğu olduğunu görüyoruz. Bilhassa göz teması kuramama bu çocukların en değerli sorunu. Dijital bağımlılık emareleri taşıyan her 2 çocuktan 1’inde yüzde 47 oranında bağlantı sorunu olduğunu görüyoruz. Bu durum biraz evvel tabir ettiğimiz üzere dağınık beyin sendromunun ortaya koyacağı sonuçlar bağlamında bir telaşa dönüşmesidir. Bu da odaklanamama ve uyku sorunu, şuur bulanıklığı üzere sonuçlarla ileride toplumsal bir insanın göstereceği aktiviteleri gösterememedir. bir daha araştırma sonuçlarımızın en bariz özelliği; okul öncesinde bağımlılık yüzde 21 üzere görülürken, en epeyce bağımlılığın ilkokul seviyesindeki çocuklarda olduğunu görüyoruz. İlkokul seviyesindeki çocukların yüzde 33’ünde görülmekte. Bunun sebebi de geçmiş olduğumuz 2 yıllık süreçte uzaktan eğitim ve dijital okullaşmanın getirdiği bir sorun olarak görüyoruz. Alışılmış ki dijitalleşmeye karşı değiliz. Lakin bunu sağlıklı, hakikat ve çocuklarımızın psiko-pedagojik, bilinçsel, duyusal, devinsel gelişimlerini sabote etmeyecek biçimde kullanılması taraftarıyız.”

Yapılan araştırmada bağımlı çocukların günde 10 saat 47 dakika dijital objelerle temas halinde olduğunu belirlediklerini söz eden Prof. Dr. Dilci, “Baktığımız vakit önemli manada bir temas kelam konusu. Bu dijital objelerin ortaya koymuş olduğu elektromanyetik tesir ile çocuklar bilişşel bozukluk, karmaşıklık ve duygusal sorunlar yaşayabilir. Gerekli rehberlik tedbirlerinin alınması, önleyici önlemlerin alınması gerekmektedir” tabirlerini kullandı. (DHA)