CW Güç ve Solarkol’dan yerli güneş güç ekipmanı üretimi için işbirliği

Mezopotamya

New member
CW Güç ve Solarkol, yerli güneş gücü ekipman üretimi için işbirliğine gitti. İşbirliği çerçevesinde şirketler, Ar-Ge ve tasarımı büsbütün kendi bünyelerinde geliştirdiği güneş invertör sistemleri ile güneş panelleri üreterek, Türkiye’deki pazarın yüzde 50’sine ulaşmayı hedefliyor.

İnvertör yerliliğinin yüzde 77, panel yerliliğinin ise yüzde 56 düzeyinde olması planlanan işbirliği çerçevesinde başta Almanya olmak üzere Afrika ülkeleri dahil 57 ülkeye ihracat yapılması hedefleniyor.

Türkiye pazarında da 81 vilayette oluşturulacak bayiliklerle, kişisel çatı uygulamalarında panel ve invertör dayanağı sağlanacak.

CW Güç İdare Heyeti Lideri Tarık Sarvan, konuşmasında, global iklim değişikliği ile uğraşta yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarına yönelmenin artık bir gereklilik haline geldiğini söylemiş oldu.

Konutlar, fabrikalar, ticari işletmeler, sanayi ve organize sanayi bölgeleri, otel, işletme ya da boş arazi dahil her yere güneş paneli kurulabileceğini, mahsuplaşma ile ilgili tüm bilgilerin tertipli hale geldiğini vurgulayan Sarvan, “Halihazırda meskenlerde, villalarda üretilen çok elektrik dağıtım şirketi vasıtasıyla şebekeye satılabiliyor. Off grid denilen şebekeden bağımsız paneller yardımıyla ise öz tüketim için elektrik üretimi gerçekleştirilebiliyor.” tabirlerini kullandı.

Sarvan, tipik bir konutun yaklaşık 10 kilovat şurası güneş gücüyle elektrik gereksiniminin karşılanabileceğini belirterek, kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Tek haneli konut için 1 kilovat heyeti güç 900 ile 1100 dolar düzeyinde maliyetle gerçekleştirilebilir. Türkiye’de birfazlaca banka çatısına güneş paneli kurmak isteyenler için takviye paketleri sunuyor. Bunu kendi çatısına yatırım yapıyor üzere düşündüğünde, bu yatırım kendini 5 ile 7 yılda amorti edebiliyor. Elektrik faturası öder üzere yatırıma para ödüyorsunuz. Panellerin ekonomik ömrü ise 25 yıl. Biz de panellerimize 25 yıl garanti veriyoruz.”

Sarvan, bu yatırım ve iş birlikleri sayesinde güneş gücü kesiminde yetişmiş eleman ve mühendis yetiştirilmesine katkı sağlanacağını kaydetti.

Birinci etapta aylık 250 adet üretim hedefleniyor

Solarkol Genel Müdürü Kemal Ertuğran da Türkiye güneş gücü pazarından gelecek olan talebe yönelik üretim kapasitesinin artırılabileceğini belirterek, birinci etapta aylık 250 adet üretimi hedeflediklerini kaydetti.

Birinci evvel Türkiye pazarının hedeflendiğini lisana getiren Ertuğran, üretimin Ankara’da gerçekleştirileceğini, montaj, dağıtım ve proje kademelerinde CW Güç ile birlikte çalışacaklarını lisana getirdi.

Solarkol İdare Heyeti Lider Vekili Ünal Boztunalı ise Türk mühendisler tarafınca geliştirilen ve yüzde 100 yerli sermaye ile geniş güç aralığında üretilen güneş inventörlerine ek olarak global ölçekte üretilen miko invertör, milletlerarası yangın yönetmeliklerine uygun optimizer üniteleri, haberleşme aygıtları, güç kalite ölçüm araçları ve mamüllerin içerisinde gömülü yazılım teknolojilerinin Ar-Ge tasarım ve üretimlerinin gerçekleştirildiğini anlattı.

Boztunalı, Türkiye’nin güçte dışa bağımlılığını azaltacak olan birinci yerli güneş invertörü ve öbür eserleri ile dalda değerli bir pazar hissesi elde etmek istediklerini kaydetti.