Doğu Almanya kitapları: Oschmann, Hoyer ve şimdi de Jessy Wellmer?

Mezopotamya

New member
Birkaç hafta önce Jessy Wellmer'ın kitabını elimde tutuyordum. Gece geç saatte yayınlandığı için pek sık izlemediğim “Tagesthemen” dizisindeki kadın. Wellmer'ı Doğu Almanlar hakkında yaptığı iki filmden ilkinden tanıyordum. Rusya'ya karşı çoğu zaman gerçek Almanlardan, yani Batı Almanlardan farklı bir tavır sergileyen tuhaf yurttaşlarınız. Wellmer'ın bunun nedenini anlamaya çalıştığı söyleniyordu, bu ilginç bir soruydu. Ama film bana hiçbir şey anlatmadı.

Şimdi Wellmer kapaktan gözlerimin içine baktı, talepkar görünüyordu, başlık “Yeni Yabancılaşma”ydı, yani Doğu ile Batı arasında anlamına geliyordu. Wellmer'ın bakışlarından kaçınmak için kitabı açtım. Önsözde Doğu ile Batı arasında her şeyin iyi gittiğini iddia ediyor. Onun için Doğu meselesi uzun bir süre “bir şekilde bitti” ama sonra Rusya Ukrayna'ya saldırdı ve o zamandan beri Doğu'daki ailesini ziyaret ederken çok şey tartışmak zorunda kaldı. Wellmer, “yeniden birleşmenin dokunaklı öyküsünün” “ciddi bir gerileme” yaşadığı sonucuna varıyor. Eğer doğru anlarsam, kitabıyla bu gerilemenin üstesinden gelmeye yardımcı olmak istiyor.

İlk bölümde Wellmer, 1989'dan önce Batılı bir amcanın kendisine bir su birikintisine oturması için beş Alman Markı teklif ettiğini anlatıyor. O bir çocuktu, en fazla on yaşındaydı, bunu yaptı. Küçük, sıradan bir aşağılama, Doğu-Batı ilişkileri açısından belki de kötü bir imaj değil. Ancak Wellmer bunu sadece “eğlence ve aptallık” olarak görüyor. Kitabı kapattım.

Oschmann, Hoyer ve yeni kitap trendi

Bu sadece başlangıçtı. Bu yıl Doğu'yu anlatan kitaplardan kendimizi zor kurtaracağız. Berlin Duvarı'nın yıkılışının büyük yıldönümü yaklaşıyor (35 yıl) ve üç doğu Almanya eyaletinde seçimler yapılıyor. Geçen yıl Doğu'yla ilgili iki kitap şaşırtıcıydı ve çok satanlar arasındaydı (Dirk Oschmann, Katja Hoyer). Korkarım bu gidişatın sorumlusu kısmen onlar. Genelde insanların Doğu hakkında konuşmasının ve yazmasının iyi olduğunu düşünüyorum. Bunu ben de kendim yapıyorum.

Ama okumaya zar zor devam edebiliyorum. Peki kitapların aslında kimi hedef aldığını merak ediyorum, Doğu Almanları mı? Kendimi daha iyi mi anlamalıyım? Dirk Oschmann, Doğu'nun bir Batı icadı olduğu konusundaki polemiğiyle Batı'daki okumalara nadiren davet edildi ve Katja Hoyer'in Doğu Almanya tarihi de Batı'dan çok Doğu'da okundu.

Şimdi “Üç Doğu Alman kadın sarhoş oldu ve ideal devleti buldu” mu yoksa “Ben Doğu Almanım ve AfD'ye karşıyım” mı düşüneyim? Beni en çok etkileyen şey “Provinzlust” adlı kitap. Tarihçiler Uta Bretschneider ve Jens Schöne, yeniden birleşmenin ardından Doğu'nun her yerinde açılan çok sayıda küçük seks dükkanından bazılarının işletmecileriyle röportaj yaptı. Hikayeler genellikle dramatik yeni bir başlangıç hakkındadır. 1990 yılında Ilmenaulu bir adam bakıcıydı, neredeyse 50 yaşındaydı, kalp ameliyatı geçirmişti ve diğer milyonlarca kişi gibi işsizlikle karşı karşıyaydı. Seks shop onun kurtuluşuydu. Evinde başladı, kendi yatak odasını temizledi ve dolapların arkasına Haber kabinleri inşa etti.

Kitabın Doğu hakkında ne anlattığını bilmiyorum. Burada anlatılacak daha iyi hikayelerin olduğu gerçeği dışında.