Dr. Naim Babüroğlu: Rusya’yla İdlib-Tel Rıfat pazarlığı olabilir

Muhabir

New member
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün Suriye’de operasyon sinyali vermesinin akabinde gözler, son hücumların yapıldığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Kısmı harekât bölgelerinin güneyindeki 2016’dan bu yana terör örgütü YPG denetiminde bulunan Tel Rıfat bölgesine çevrildi. Erdoğan’ın açıklamalarını Cumhuriyet’e pahalandıran emekli Tuğgeneral ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu, “Tel Rıfat bölgesindeki PKK/YPG amaçlarına yönelik bir operasyon yapılacaksa, bu bölgedeki hava alanı Rusya’nın denetiminde olduğu için fakat Rusya’yla eşgüdüm ortasında yapılabilir. Rusya’yla eşgüdüm olmadan bir hava ve kara operasyonu yapılması epeyce mümkün değil, lakin topçu atışları yapılabilir ki bunlar aslına bakarsanız yapılıyor” dedi.

TSK’nin Tel Rıfat’a operasyonuna Rusya’nın ikna edilmesi için bir pazarlık gerektiğini belirten Babüroğlu, “İdlib’deki Türk askerlerinin bu bölgeden çekilmesi karşılığında Rusya, Tel Rıfat bölgesine bir TSK operasyonuna yeşil ışık yakabilir. Rusya’yla işbirliği olmadan TSK’nin ya da eski ismi ÖSO olan SMO güçlerinin bir kara harekâtı yapacağını düşünmüyorum. Hava kuvvetleri olmadan da bu biçimde bir harekât epey riskli olur, ben siyaset makamının bu riski alacağını düşünmüyorum” değerlendirmesini yaptı.

‘ABD VE RUSYA FİİLEN KOMŞU’

Suriye’de hava alanının Fırat’ın doğusundaki kısmının ABD, Fırat’ın batısındaki kısmının ise Rusya’nın denetiminde bulunduğuna dikkat çeken Babüroğlu, şöyleki konuştu: “Hava alanı açısından bakıldığında Türkiye’nin güneyindeki komşusunun Suriye Arap Cumhuriyeti değil de Rusya ve ABD olduğu artık bir olgudur. ötürüsıyla Fırat’ın doğusu için ABD, Fırat’ın batısı için Rusya’yla eşgüdüm sağlamadan bir operasyon mümkün görünmüyor. Maalesef PKK/YPG Suriye’de bir devletçik haline gelmiştir. Türkiye’nin elindeki yegane seçenek, Suriye hükümetiyle evvel bağ kurmak, ondan sonrasında işbirliği yapmak ve Adana Mutabakatı’nı aktifleştirerek Suriye’deki hem radikal örgütler birebir vakitte PKK/YPG olmak üzere terör örgütlerinin etkisizleştirilmesini sağlamaktır.”