Edwaard Liang, Washington Balesi’nin sanat yönetmeni oldu

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Washington Ballet Salı günü, derhal geçerli olmak üzere bir sonraki sanat yönetmeninin Edwaard Liang olacağını duyurdu.

48 yaşındaki Liang, 10 yıl boyunca Columbus, Ohio’da BalletMet’i yönettikten sonra Washington’a geliyor. Kendisi, 2016 yılında atanan ve bu yılın başlarında Stanton Welch ile birlikte Houston Ballet’in sanat yönetmeni olarak görev yapmak üzere ayrılan Julie Kent’in yerini alacak. Liang, bu sezonun sonuna kadar BalletMet’i yönetmeye devam edecek.

Tayvan’da doğup Kaliforniya’da büyüyen Liang, Washington Bale’yi yöneten ilk siyahi kişi ve bu büyüklükte ve büyüklükte bir Amerikan bale topluluğunu yöneten ilk Asyalı Amerikalıdır. (Küçük St. Louis Ballet’in sanat yönetmeni Gen Horiuchi, Japon kökenlidir.)

Liang bir röportajda “Bu büyük bir gurur kaynağı” dedi. “Böyle bir performans, balenin ilerlemeye ve değişmeye hazır olduğunun güçlü bir ifadesidir.” Ancak birinci olmak aynı zamanda “karışık duyguları da” beraberinde getiriyor dedi. “Dansta daha fazla çeşitliliğe sahip olmak istiyorum ve dansın daha geniş perspektif ve geçmişe sahip daha fazla liderin ilgisini çekeceğini umuyorum.”

Amerikan Bale Okulu’nda eğitim gören Liang, 1993’ten 1999’a kadar New York Şehir Balesi’nde dans ederek solistliğe kadar yükseldi. Broadway şovu “Fosse”de ve Nederlands Dans Theatre’da göründükten sonra, 2004’ten 2008’e kadar City Ballet’e geri döndü ve ardından koreograf olarak kariyerine odaklanmak için topluluktan ayrıldı.

New York City Ballet, San Francisco Ballet, Pacific Northwest Ballet ve Bolshoi’nin gerçekleştirdiği çalışmalarıyla bu alanda çok üretkendi. BalletMet’te çalıştığı süre boyunca şirket için 21 parça yarattı. Washington Ballet’e katılmadan önce bu topluluk için beş eser yarattı.

Liang, Washington Ballet’te hem 1976’da kurulan 11 milyon dolarlık topluluğu hem de 1944’te kurulan Washington Bale Okulu’nu yönetecek. Washington Ballet için vizyonunu, şirketin büyümesine ve yeni izleyiciler çekmesine yardımcı olabilecek, kendisininki de dahil olmak üzere klasik ve çağdaş eserlerin bir dengesi olarak tanımladı. “Hiçbir zaman topluluğumu eğitmeye çalışmıyorum” dedi. “Bu aslında onları sohbete dahil etmekle ilgili. Sanırım işe alınmamın nedenlerinden biri de bu, çünkü yönetim kurulu DC seyircisiyle bu konuşmayı başlatmaya hazır olduğumu düşünüyor.”

Washington Bale yönetim kurulu başkanı Jean-Marie Fernandez, “Edwaard’ın balenin geleceğini şekillendirme konusundaki kararlılığı, toplumumuzda ve bale dünyasında büyük etkiye sahip, dinamik, çeşitliliğe sahip orta ölçekli bir bale topluluğu olarak tutkularımızla mükemmel bir şekilde örtüşüyor” dedi. ifade.

Liang, yaratmayı umduğu etkiyi düşünürken, 16 yaşındayken New York okullarındaki performanslarını hatırladı. “Beni tamamen değiştiren şey öğrencilerin tepkisiydi” dedi. “Küçük bir Asyalı çocuğun taytla dans ettiğini görmediniz. Küçük bir Asyalı çocuğun hedefine doğru ilerlediğini gördüler. Onların gözlerinde onların da bunu yapabilecekleri ihtimalini gördüm.”