Emma Portner'ın yoğun bale dönemi

B-Boy

Global Mod
Global Mod
İki kadın için bir bale olan “Adalar”ın dansçıları örgü örüyor ve düğüm atıyor. Tek bir çift pantolonu paylaşarak başlıyorlar. Kollarından ikisi buluşup bir daire oluşturuyor. İçeriden bir kafa çıkıyor, sonra bir dirsek, bir bilek. Bacaklar – kaç tane? kimin? – Bağlama ve çözme, uzuvların dikkatli bir şekilde bir araya getirilmesi.

Eserin koreografı Emma Portner, kariyerini türler ve disiplinler arasında köprü kurarak geçirdi. Justin Bieber için danslar yaptı, step dansçısı Michelle Dorrance ile işbirliği yaptı ve West End müzikali Bat Out of Hell'de çalıştı. Bağımsız müzik ikilisi Bunk Buddy'de şarkı söylüyor ve Mayıs ayında vizyona girecek A24 filmi “I Saw the TV Glow”da rol aldı.

29 yaşındaki Portner, “Bir yerde veya bir ortamda çok uzun süre kalırsam biraz deliriyorum sanırım” dedi. “Yeni başlayan biri olmayı seviyorum.”

2020 yılında Norveç Ulusal Balesi için yaratılan “Adalar”, onun bale koreografı olarak ilk çıkışıydı ve bu formdaki bir dizi çalışmanın ilkiydi. Bu hafta Kanada Ulusal Balesinde olacak – Ottawa'da büyüyen Portner için bir nevi eve dönüş.

“Adalar” başka açılardan da kilometre taşı niteliğinde bir çalışma. Portner, yaratılışı sırasında bir dizi kişisel krizle mücadele etti. Çocukluğunda yaşadığı cinsel istismar deneyimini yavaş yavaş kabullenmeye başlamıştı. Kronik ağrı bozukluğu olan trigeminal nevralji ile mücadele etti. (2019'da hastalık nedeniyle New York City Ballet gösterisinden çekilmek zorunda kaldı.) Ve aktör Elliot Page ile olan kamuya açık evliliğinin sona ermesiyle mücadele etti.

Portner, “İnsanların beni tanımadığı ve kimsenin izlemediği bir yerde çalışmak için bir nevi Oslo'ya kaçtım” dedi. “Her şeyin beni tamamen mahvettiğini hissettiğim bir an oldu.” “Adalar”daki sürekli birbirine karışan, muğlak bir şekilde birbirine bağlanan dansçılar – bir çift, bir anne ve kız ya da aynı kişinin yarısı olabilirler – onun karmaşık duygularını tam tersi şekilde yansıtıyorlardı .

“Travmayla ilgili bir oyun yapmak istemedim” dedi. “Ama beni harekete geçiren bir şey yapmak istedim.”

“Adalar” aynı zamanda Portner'ın çocukluğunda eğitim aldığı ama yetişkin olduğunda geride bıraktığı baleyle ilgili karmaşık duygularını da yansıtıyor. Ona göre iki kadının aynı pantolonu paylaşması fikri, toplumun cinsiyet geleneklerini yıkmaya yönelik ilgiden doğmuştu. Bir erkek ve bir kadın için bir çift kişilik ortam yaratmak yerine, kadınların ortak olmasını sağlayacaktı. Geniş, sert tutuşlarla vücutlarını ayırmak yerine kalçalarını birbirine bağladı.

Bale bir hit oldu ve sonraki siparişlerde formun geleneklerine meydan okumaya devam etti. (Kasım ayındaki 30. yaş gününe kadar beş baleyi tamamlama yolunda ilerliyor.) Geçen yıl Norveç Ulusal Balesi için düzenlenen “Bazı Kızlar Dönmüyor” gösterisinde de balede toplumsal cinsiyet rolleri araştırıldı. Geçen ay İsveç Kraliyet Balesi'nde prömiyeri yapılan “Küvet Balesi”nde bale benzeri resmiyetten kaçındı ve sahneyi 25 adet çalkantılı küvetle doldurdu.

Portner kendisini bir bale devrimcisi olarak görmediğini söyledi. Ancak cinsiyet ve kimlik normlarına meydan okumak onun farklı kariyeri boyunca ortak bir konu oldu. Balenin göreceli olarak dışında kalan, yaratıcı sürece insani bir yaklaşımla yaklaşan ve sanata alışılmadık derecede geniş bir bakış açısına sahip olan sanatçı, özellikle formun kireçlenmiş noktalarını tanıyabiliyor ve hafifletebiliyor gibi görünüyor. Baledeki pek çok kişi bu tür yumuşamaya giderek daha açık hale geliyor.

Portner'ı on yıldan fazla süredir tanıyan koreograf ve yönetmen Jordan Johnson, “Sanırım o her zaman bedeni, şekli ve cinsiyeti, yani mümkün olanın bu farklı yönlerini keşfetmek istiyordu” dedi. “Baleye girişinin bazı bale yönetmenlerinin de baleye daha fazla ilgi duymasıyla örtüştüğünü düşünüyorum.”

Bu sanat yönetmenlerinden biri olan Hope Muir, bir başkasının, Norveçli gruptan Ingrid Lorentzen'in tavsiyesi üzerine Portner'ı Kanada'ya getirdi. Muir, Portner'ın kendine özgü bakış açısını takdir ettiğini ve aynı zamanda Kanada Ulusal Balesi ile olan bağlantısından dolayı heyecan duyduğunu söyledi: Portner, eski bir balerin ve şirket lideri olan Karen Kain hakkında okul raporları yazarak ve yatak odasına yıldız dansçı Heather Ogden'ın posterlerini asarak büyüdü. duvar.

Portner, “Bale için ayaklarım ve esnekliğim yoktu” dedi, “bu yüzden benim için Kanada Ulusal Balesi, ulaşılamaz bir mükemmellik idealiydi.” Burada bir daha koreograf olarak çalışabileceğimi hiç düşünmemiştim. “

Bu hayranlık duygusunun karşılıklı olduğu ortaya çıktı. Portner'ın kendine olan sessiz güveni deneyimli sanatçıların bile gözünü korkutuyor gibi görünüyor. “Adalar”da dans eden 43 yaşındaki Ogden, “Emma çok akıllı ve çok hızlı” dedi. “İlk başta 'Bu parçayı yapacak kadar havalı mıyım?' diye düşündüm.”

Portner hemen Ogden'a güvence verdi. Bir koreograf olarak ilk hedefinin stüdyoda sıcak bir atmosfer yaratmak olduğunu ve bunun “her zaman bir bale işi olmadığını” söyledi. Prova süreci, dansın mekaniğini ve motivasyonlarını anlamak için çok fazla konuşmayı içeriyor – ki bu da normalde bale işi değil -.

Muir, “Süreçleri hem duygusal hem de fiziksel olarak çok samimi ve bu da bir güven duygusu yaratıyor” dedi. “İş sadece bir adım dersi değil, bir sohbete dönüşüyor.” Bu konuşmanın bir parçası olarak Muir, kendisini kadın olarak tanımlamayan bir dansçıyı (Portner sonuçta cisgender bir erkeği seçti) “Adalar” kadrosundan birine eklemeyi önerdi. ancak ortaklığın basmakalıp “kadın” kısmında, arkadan desteklemek yerine ön planda.

Portner, bazen düşmanca olan bale dünyasında daha rahat olmasına yardımcı olan Muir ve Lorentzen ile özellikle yakın ilişkiler geliştirdi. “Kadın yönetmenlerle daha fazla kişisel karşılaşma, daha fazla anlayış ve daha fazla deneyim oluyor. Görmek Birbirimiz,” dedi Portner.

Özellikle Kanada Ulusal Balesi'nde, serbest çalışan bir sanatçının hayatında çoğunlukla eksik olan bir güvenlik duygusu buldu: “Bir koreograf olarak kalıcı bir pozisyon almayı hayal edebildiğim tek topluluk burası.” (“Bu, “Çok mutluyum” anlamına geliyor, dedi Muir, ancak böyle bir pozisyon henüz resmi olarak tartışılmamış.)

Portner'ın ufukta iki ilki daha var. Önümüzdeki ay İsveç'teki Gothenburg Opera Dans Topluluğu'nda prömiyeri yapılacak olan “Forever, Maybe”de dansçılar şarkı söylüyor ve kendi yazdıkları sözleri içeriyor. Ağustos ayında, Kopenhag'daki Oda Balesi, Portner'ın koreografisine özellikle uygun görünen maceracı ve olağanüstü derecede havalı balerin Maria Kochetkova'nın başrolde olduğu bir pas de deux'un prömiyerini yapacak.

Uçaklarda, otel odalarında ve şirketten şirkete atlayarak geçen bir yılın ardından Portner, bu yaz sanatsal pillerini yeniden şarj etmeyi sabırsızlıkla bekliyor. Kanada ormanlarındaki kulübesine çekilip yakındaki bir çiftlikte çalışacak. “İşte o zaman aklıma yeni fikirler geliyor” dedi, “domateslerin yabani otlarını ayıkladığım zaman.”

Ama yeni bir bale fikri gelmezse onun için sorun olmaz.

“Bazen sinir sistemimin bale makinesiyle uyumlu olmadığını düşünüyorum” dedi. “Programlama, politika; sanki küçük bir ülkeyi yönetiyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.” Aynı zamanda, az sayıda mevcut koreografın bale kumpanyasının sezonlarına hakim olmasıyla devreye almanın kartopu etkisinden de endişe duyuyor. Belki başka bir yerde yeniden acemi olmaya hazırdır.

“İyi bir onay kutusu olduğumu biliyorum ama aynı zamanda diğer seslere de yer açmak istiyorum” dedi. “Balenin ilerlemek istiyorsa kültüründe daha fazla konuğa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.”