Eski Peru Cumhurbaşkanı Castillo’ya verilen 18 ay önleyici mahpus cezası onandı

Muhabir

New member
Peru Yüksek Mahkemesi, Castillo’ya verilen 18 ay önleyici mahpus cezası sonucuna yapılan itirazı reddederek, cezanın devamına karar verdi.

bu biçimdece mahkemenin 16 Aralık’ta, Castillo hakkında verdiği “bakılırsavi berbata kullanmak, isyan ve komplo” cürümleri kabul edilmiş oldu.

Başsavcı Yardımcısı Silva Sack Ramos, “ciddi kaçma tehlikesi olan” Castillo’nun cezaevinde kalması gerektiğini kaydetti.

Mahkeme ayrıyeten Castillo devrinde nazaranv yapan eski Başbakan Anibal Torres’e de kaçma kuşkusu sebebi öne sürülerek yurt dışı çıkış yasağı getirdi.

Castillo’nun avukatı Wilfredo Robles ise karara reaksiyon göstererek, müvekkilinin isyana yol açacak cürümler işlemediği, önleyici mahpus cezasının temelsiz olduğunu belirtti.

Castillo, duruşmadaki konuşmasında kendisinden siyasi intikam alındığını savunarak, “Asla isyan kabahati işlemedim. Silaha sarılmadım ve kimseyi de silah kullanmaya çağırmadım ancak şunu söylemeliyim ki 30’dan fazla Perulunun ömrüne son veren kişi silaha sarılan kişidir” sözünü kullandı.

CASTİLLO’NUN MİSYONDAN ALINMASI

Eski Peru Cumhurbaşkanı Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafınca “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla vazifesinden azledilmişti.

Castillo’nun misyonundan alınması istikametindeki karar, 7 Aralık’taki genel konsey toplantısında 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmişti.

Kongrede Castillo’nun misyondan azledilmesi sonucuna münasebet olarak “kamu vazifelerini gasp etme, devlet yetkilerinin işleyişini engelleme ve anayasal tertibi ihlal etmeye çalışmak” gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma sonucunın akabinde gözaltına alınmıştı.