Facebook’taki düzmece ilan yüzünden tüm parasını kaybetti

Muhabir

New member
BBC

Facebook’ta bin sterlinlik düzmece bir kiralık ilanıyla dolandırılan bir bayan, konut arayanları nakit ödeme yapmadan evvel daha dikkatli olmaları için uyardı.

Oğlu için İngiltere’nin batısındaki Staffordshire idari bölgesine bağlı Stoke-on-Trent kentinde bir mülk bulmaya çalışan 60 yaşındaki Sasha takma isimli bir bayan, dolandırıcılar yüzünden beş parasız kaldığını söylüyor.

Sasha, “Durumu anladığımda sahiden de midem bulandı” diyor.

Engelli ödeneği alan Sasha, oğlunun kız arkadaşından ayrıldıktan daha sonra yaşayacak bir yer bulması için borç aldı.

Facebook’ta uygun olduğunu düşündüğü bir meskenin ilanını gördü. ”Emlakçı” olduğunu söyleyen bir kişi ise ona konut sahibinin uzakta olduğunu ancak konutu çabucak görmek isterse, pencerelerinden bakabileceğini söylemiş oldu.

O da o denli yaptı ve meskenin gerçek imgesinin ilandaki fotoğraflarla eşleştiğini gördü. Şirket ona antetli bir kontrat gönderdi. Sasha, arkadaşları ve ailesinden mukaveleye göz atmalarını istedi. Herkes mukavelenin yasal göründüğü konusunda hemfikirdi.

Sasha, biraz daha borç alıp, depozitoyu ve bir aylık kirayı iki taksitte ödedi. bu biçimdelikle konutu diğerinin tutmadığından emin olmak istiyordu. Sasha, “450 sterlin göndermem istendi ve anahtarlaınr sonraki gün kargo ile bana gönderileceği söylendi. Fakat anahtarlar gelmeyince yanlış adrese gönderildiklerini ve tekrar yollayacaklarını belirttiler” diyor.

Birkaç telefon görüşmesi ve iletiden daha sonra Sasha, biraz daha para gönderdi, lakin kısa bir müddetde işlerde bir aykırılık olduğunu fark etti.

Mesken sahibiymiş üzere davranan erkekle bile yüzleşti. Sasha, “‘Ben sözümün eriyim’ dedi bana. Ve artık telefon numarası bile çalışmıyor” diyor.

Yemek yiyebilmek için bir besin bankasından yardım almak zorunda kalan Sasha, “Kesinlikle kırıldım” diyor ve ekliyor:

“Parayı nasıl geri ödeyeceğime dair hiç bir fikrim yoktu. Bin sterlin az evvel hesabımdan çıkmıştı.”

Aylarca süren karışıklıktan daha sonra, Sasha’nın bankası parayı bankanın dolandırıcılık departmanı aracılığıyla ödemeyi kabul etti. Sasha, her insanın o kadar şanslı olmadığını bildiğini de söylüyor.

FACEBOOK’TAN MESKEN KİRALAMAK İNANÇLI Mİ?

Facebook’tan mesken kiralamadan evvel dikkate alınması gereken kimi noktalar:

• İnsanlardan sizinle irtibata geçmelerini istemekten kaçının
  • Yapabiliyorsanız, referansı olan bir emlakçı yahut mesken sahibi tercih edin.
  • Uygun bir ilan bulursanız, bunu emniyetli bir acente yahut kiralama web sitesi aracılığıyla verildiğinden emin olun.
  • Mülkü evvel konut sahibi yahut acente ile birlikte görmeden, para ödemeyin.
  • Yapabiliyorsanız, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden mülkün hakikaten sahibi olup olmadığını denetim edin.
  • Yapabiliyorsanız, yasal müdafaadan yaralanmak için depozitonuzu kredi kartıyla ödeyin.
İngiltere’nin dolandırıcılık ve siber kabahatler için ulusal davet ünitesi Action Fraud, Ocak ayından bu yana birçok çevrimiçi olmak üzere 4 bin 300’den çok kiralık ilanın, toplam 6,4 milyon sterlinlik dolandırıcıkla irtibatlı olduğunu deklare etti.

Pandemi sürecindeki kapanmaların dolandırılan insan sayısını artırdığı düşünülüyor zira bu süreçte konut arayanların birçoğu meskenleri yalnızca, sanal olarak görüntüleyebildi.

• İngiltere’de düzmece aşı sertifikaları internet üzerinden satışta
  • Geçersiz Banksy NFT’si, bir hacker tarafınca sanatkarın internet sitesi üzerinden satıldı
  • Facebook’tan Los Angeles polisine: Uydurma hesaplarla kullanıcıları gözetlemeyin
Staffordshire Emniyeti’nden Detektif Rob Hadgett, dolandırıcılık yaşayan her insanın polise ve Action Fraud’a başvurmasını tavsiye ediyor ve şöyleki söylüyor:

“Kiralamayı düşündüğünüz mülkü ziyaret etmek yahut sahibinin resmî onaylı bir ilan listesinde olup olmadığını denetim etmek üzere adımlar atmak, kendinizi bu tıp dolandırıcılıklardan muhafazaya yardımcı olacaktır.”