“Genç nesile iş-yaşam dengesi konusu çok güçlü bir şekilde aşılanıyor”

Mezopotamya

New member
Berlin iş fuarı 15. kez düzenleniyor. Mesleğe ilgi duyanlara 2 ve 3 Mart'ta Arena Berlin'in kapıları açılacak. Organizasyon şirketi Barlagmessen'in genel müdürü Stefan Süß ile sahadaki öne çıkan noktalar, evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları ve Berlin iş piyasası hakkında konuştuk.

Bay Süß, genel müdür olarak diğer konuların yanı sıra insan kaynakları konularından da sorumlusunuz. Genç nesilde ne gibi değişiklikler fark ediyorsunuz?

Bugünün çalışanlarının işleriyle ilgili talepleri, benim profesyonel hayatıma başladığım dönemden tamamen farklı. Örneğin, bir eğitim pozisyonuna başvuran adaylar genellikle hızlı bir şekilde “Evden çalışmaya ne dersiniz?” gibi sorular sorarlar. Bu benim için bir anlam ifade etmiyor ve gençlerin bu düşünce tarzının hem kendi taleplerine hem de şirketin beklentilerine ters düştüğüne inanıyorum. Öncelikle bir işe girip şirkete katkıda bulunabilmek için bir şeyler öğrenmek istiyorum veya öğrenmem gerekiyor. Ev ofisi bu aşama için doğru yer değil. Elbette zamanla üzerinde konuşulabilecek bir seçenek haline gelecektir.

KİŞİYE

Stefan Süß, Barlagmessen'in iki genel müdüründen biridir. Şirket, Almanya ve Avusturya'da hem kendi iş fuarları için etkinlik ajansı olarak hem de fuar inşaatı ve reklam teknolojisi alanında faaliyet göstermektedir. Kariyerine genç bir başlangıç yapan Süß, öncelikle lojistik alanında ticari bir çıraklık eğitimini tamamladı, ardından lise diplomasını tamamladı ve pazarlama ve iletişim okudu. 2010'dan bu yana Barlagmessen'in yönetiminde bulunuyor.

Sizce gençler iş piyasasını yanlış mı algılıyor?

En azından kısmen evet. Genç nesile iş-yaşam dengesi fikri fazlasıyla aşılanmış durumda. Bana göre bu durum gençler arasında yanlış anlaşılmalara yol açmamalı. Karşılığında bir şey almadan önce bir şeyler yapmalıyım. Çeşitli sektörlerdeki şirketlerin uygun çalışanları bulma baskısı nispeten yüksek olsa da, bu çalışanlara yönelik talepler azalmıyor, aksine artıyor – örneğin yıllar öncesine göre çok daha kapsamlı olan teknolojiler ve süreçler nedeniyle. Bugünlerde dünyanın hangi saatinde veya nerede çalıştığınızın gerçekten önemli olmadığını söylemek kolaydır. Bu bazı bölgelerde de geçerli olabilir. Ancak şirketin ortak hedeflerini ve işbirliğinin etkinliğini gözden kaçırmamak için meslektaşlar arasındaki kişisel temasın önemli olduğu sayısız an vardır.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Hangi anları düşünüyorsun?

İş dünyasında çoğu zaman kendiliğinden gelişen gelişmelere hızlı tepki verme ihtiyacı vardır. Benim bakış açıma göre, bu konudaki koordinasyon, insanlar birbirleriyle yüz yüze konuştuğunda ve bunu çok fazla ileri geri konuşmadan yapma fırsatına sahip olduğunda daha etkili bir şekilde çalışır. Kısaca konuşun, ekip içinde fikir alışverişinde bulunun, çözümler bulun ve yolunuza devam edin. Bunun işe yaraması için ekiplerin en azından haftanın belirli günlerinde tamamen ofisten faaliyet göstermesi gerekiyor. Sonuçta bu durum takım ruhunu da güçlendiriyor.

Evden ofis seçeneklerine tamamen karşı olan işverenler artık uygun personel bulmakta zorlanabilir.

Buna katılıyorum. İşverenlerin bu gelişmeyi durduramayacaklarının bilincinde olmaları gerekiyor. Aksi takdirde başvuru sahibi yarışmacıya geçecektir. Bir işveren olarak güven verebilmeli ve aynı zamanda çalışanlara daha da gelişebilmeleri için mümkün olan en iyi desteği verebilmeliyim. Buradaki en önemli beceri empatidir; hem işveren hem de çalışan, herkes zaman zaman birbirinin sandalyesine oturmalıdır. Çünkü onlar da kendilerine uygun bir şirkette çalışmak istiyorlar.

Genç nesile ne gibi tavsiyeleriniz var?

Genç nesil şu anda işgücü piyasasının kapsamlı bir resmini elde etmek için ideal fırsatlara sahip. Bu seçenekler eskiden çok sınırlıydı. Kendi inisiyatifinizi göstermeli ve bu teklifleri kullanarak kariyerinizin hangi yöne gitmesi gerektiğini mümkün olan en iyi şekilde filtrelemelisiniz. Bir genç olarak hayatın inanılmaz derecede pahalı hale geldiğinin de farkında olmalıyım. Aileyle birlikte ortalamanın üzerinde bir yaşam standardı, ev veya tatil gibi hayattaki olası hedeflere çok az çabayla ulaşılamaz. Bu genellikle “normal seviyenin” ötesine geçen hizmetlerin sağlanmasını gerektirir. Daha azıyla yetiniyorsanız elbette işleri biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.

“Normların ötesine geçmek” sizin için ne anlama geliyor?

Sadece endüstri ortamımızda bir şirket olarak bizim adımıza konuşabilirim. Burada performans ve bağlılık her zaman karşılığını verir. Bir çalışanın hararetli olduğunu ve tamamen motive olduğunu, fikir getirip uyguladığını, gerekiyorsa kararlaştırılan çalışma saatlerinin ötesinde kararlılık gösterdiğini, ek görev veya sorumluluklar üstlendiğini, bana kendisine tamamen güvenebileceğimi ilettiğini hissettiğimde ve iş, dokuzdan beşe kadar yapılan sinir bozucu bir angarya olarak algılanmıyorsa, şirket olarak bu çabayı takdir edici bir şekilde ödüllendirmeye çok daha istekliyim. İşlerini kelimenin tam anlamıyla hazır yapan ve bunun ötesinde hiçbir hırs göstermeyen meslektaşlarımız için bu elbette daha zordur.

Kariyerler hakkında bilgi edinme tekliflerinden biri de Berlin'deki iş fuarınızdır. Ziyaretçiler orada ne bekleyebilir?

Ziyaretçiler, kariyere yeni başlayanlara olduğu kadar 50-60 yaş üstü hedef gruba kadar uzman ve yöneticilere de kariyer fırsatlarını sunan 100'den fazla katılımcı şirket ve kurumla temasa geçiyor. Hangi alanların ilgimi çektiğini önceden düşünmenizi öneririm. Ama şansa da şans vermeli, kendinizi bırakmalı ve şirketlere açık bir şekilde yaklaşmalısınız. Birçok katılımcı dikkatleri üzerine çekmek için kampanyalar planladı. Bunlar örneğin Tesla'dan mahkum taşıyıcıya ve çöp kamyonuna kadar özel sergiler. Ayrıca ilginç atölye çalışmaları, konferanslar ve koçluk teklifleri de var.

Fuardaki hangi katılımcılar sizi şaşırtabilir?

Yurtdışında kariyer için heyecan verici teklifler sunan Alman-İrlanda Ticaret Odası ve Dışişleri Bakanlığı'ndan, sürdürülebilir gıda ürünleriyle şu anda herkesin ağzında olan start-up KoRo'ya kadar geniş bir yelpaze sunuyoruz. Amacımız tüm sektörlerdeki tüm alanları sunmak ve Berlin ekonomisinin bir kesitini temsil etmektir. Bunlar arasında örneğin Vivantes ve Helios, Dussmann, Deutsche Post gibi şirketler, gümrükler ve federal polisin yanı sıra lojistik sektörü ve Berlin nakliye şirketi de yer alıyor.

Kariyer söz konusu olduğunda Berlin'i farklı kılan şey nedir?

Uluslararasılık ve kentlilik. İş fuarı, Berlin iş piyasasının çeşitliliğini ve bölgesel fırsatları yansıtıyor. Berlin'de hizmet sektörü belki de sanayi veya zanaattan daha fazla temsil ediliyor. Sonuçta her zaman insanları bir araya getirmek ve olasılıkları göstermekle ilgilidir.

Berlin iş fuarı 2 Mart 2024'te saat 10.00'dan 16.00'ya kadar ve 3 Mart 2024'te saat 11'den 17.00'ye kadar Arena Berlin'de gerçekleşecek.