Göz torbası ameliyatında hastaya yanlış tedavi uygulandı

MrM

New member
İstanbul’da yaşayan Havva Ünlü 6 yıl evvel gözlerinin altında oluşan torbalar niçiniyle özel bir hastaneye başvurdu. İstanbul Kadıköy’de bulunan hastanede Ünlü’yü kulak burun boğaz (KBB) tabibine yönlendirdiler. Hekim, Meşhur’un gözlerinin altındaki torbaları almak için operasyon yaptı. Lakin ameliyat daha sonrası Ünlü’nün sol gözünün altında iki tane kesik izi ve sağ gözünde skar dokusu (derinin dermis katmanındaki faydalanması) izi kaldı. Ünlü şu an yüzde 5 görme kaybı yaşıyor.

‘ÖLENE KADAR BU İZLERİ TAŞIYACAĞIM’

Ünlü, savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde şunları söylemiş oldu: “KBB uzmanıyla görüşüp göz torbalarımdaki sorunların tıbben bir tahlile kavuşturulmasını kararlaştırdık. Operasyon büsbütün dışardan bir kesme ve dikiş atma usulü uygulanmadan ve bana anlattıkları formül ile giriş yapılarak sorun tahlile kavuşturulacaktı. bu türlü mutabakatımıza karşın sonrasındasında göz kapaklarıma uygun olmayan birden çok kesme yapılarak uygun olmayan dikişlerle dikimi yapılarak ziyan görmeme niçiniyet verdi. Bu zararın giderilmesi için tekraren tabiple, başhekimle görüştüm. Bir türlü sorunu gideremediler. En son kurumun yönlendirmesiyle Dünya Göz Hastanesi Taksim Şubesi’nde 2016 yılı Aralık ayında muayene ve tedavim yapıldı. Ayrıyeten Pendik ilçesinde bulunan Sistem Göz Hastanesi’nde de tedavi oldum.”

Ünlü şu an gözlerinde yüzde 5 görme kaybı yaşadığını, hastalandığı an gözlerinde yanma oluştuğunu söyleyerek, “Bir gözümde iki tane kesik izi kaldı, öteki gözümde de et oluştu. En ufak enfeksiyon kaptığımda acısına katlanamıyorum. Yaşım ilerledikçe bu izler daha fazlaca belirginleşiyor. Ben ölene kadar bu izler taşıyacağım” dedi.

İSİMLİ TIP KURUMU: SÜREÇ TIBBEN HAKİKAT DEĞİL

İsimli Tıp Kurumu, Ünlü’ye yapılan ameliyat süreçleriyle ilgili değerlendirmesinde hekimi yanlışlı buldu. Kurum verdiği raporda şu tabirlere yer verdi: “Blefaroplasti ameliyatının göz kapaklarını şekillendirmek emeliyle işlevsel yahut kozmetik olarak yapılabildiği, kelam konusu olayda gözaltlarındaki torbalaşma şikayetiyle kozmetik gayeli yapıldığının anlaşıldığı ve ameliyat endikasyonunun tıbben uygun olduğu, lakin 11.02.2015 tarihinde yapılan ameliyat daha sonrasında sol gözaltında birinci bakışta fark edilen etraf ciltten açık renkli, düzey göstermeyen 2 adet, biri yaklaşık 2 cm, başkası 2,5 cm insizyon skarı geliştiği göz önünde bulundurulduğunda ameliyat tekniğinin (insizyon yerinin) tıbben yanlışsız olmadığı ötürüsıyla tabip O.S.Z.’nin uygulamalarının tıp biliminin genel kabul görmüş prensip ve kurallarına uygun olmadığı oy birliğiyle mütalaa olunur.”

İSTANBUL TABİP ODASI’NDAN İKAZ CEZASI

Türk Tabipler Birliği İstanbul Şubesi de tabip O.S.Z.’nin yaptığı ameliyat süreciyle ilgili, “Havva Ünlü’nün gözaltlarındaki torbalanmaya yönelik müdahalede Dr. O.S.Z.’nin uyguladığı tekniğin gerçek ve uygun olmadığı, cilt kesesine bağlı olarak skar geliştiği bu durumun kusur oluşturduğu anlaşılmakta” dedi. İstanbul Tabip Odası doktora ihtar cezası verdi.

MAHKEME CEZA VERDİ

Anadolu Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Ünlü’nün yüzünde sabit iz kaldığını ve İsimli Tıp Kurumu’nun raporunun gözönünde bulundurarak tabibin taksirle bir kişinin faydalanmasına niye olma cürmünden 180 gün isimli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.