Güneş gücünde kıymetli işbirliği

Mezopotamya

New member
Hüseyin GÖKÇE

ANKARA-
Yüklü olarak inşaat dalında yatırımları bulunan Koloğlu Holding’in güç yatırımları da genişlemeye başladı. Koloğlu Holding bünyesindeki, GES’lerde kullanılan inverter teknolojisini üreten Solarkol Güç ile Avrupa’nın değerli solar panel üreticilerinden CW Güç, güçlerini birleştirdi. Bu işbirliği ile yapılan üretimde iç piyasada yüzde 50 pazar hissesi hedeflenirken, 57 ülkeye de ihracat yapılması öngörülüyor.

İki şirket içindeki işbirliği; CW Güç İdare Şurası Lideri Tarık Sarvan, Solarkol İdare Şurası Lider Vekili Ünal Boztunalı ve Solarkol Genel Müdürü Kemal Ertuğran’ın katıldığı bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Solarkol İdare Şurası Lider Vekili Ünal Boztunalı, güneş inventörlerinin yüzde 100 yerli sermaye ile üretildiğini ve Türk mühendisler tarafınca geliştirildiğini bildirdi.

Bunun yanı sıra global ölçekte, mikro invertör de ürettiklerini söyleyen Boztunalı, “Türkiye’nin güçte dışa bağımlılığını azaltacak olan birinci yerli güneş invertörü ve başka eserlerimizle bölümde kıymetli bir pazar hissesi elde etmeyi hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

CW Güç İdare Heyeti Lideri Tarık Sarvan, global iklim değişikliği ile uğraşta yenilenebilir güç kaynaklarının öne çıktığını belirtirken, güneş panellerinin dağ başı boş topraklar dahil, konut, fabrika, OSB üzere istenilen yerlere kurulabileceğini söylemiş oldu.

Yatırım 5-7 yılda amorti ediliyor

Güneş panelleri aracılığıyla üretilen gücün fazlasının dağıtım şirketi aracılığıyla şebekeye satılabildiğini lisana getiren Sarvan, istenilmesi halinde şebekeden bağımsız paneller yardımıyla öz tüketim için elektrik üretimi gerçekleştirilebildiğini kaydetti.

1 kilovat konseyi güç için yaklaşık 900-1100 dolar yatırım maliyeti bulunduğunu anlatan Tarık Sarvan, bankaların uygun şartlarda kredi verdiği projelerin geri dönüşümünün 5-7 yılı bulduğunu bildirdi.
Solarkol Genel Müdürü Kemal Ertuğran ise birinci etapta aylık 250 adetlik üretim hedeflediklerine değinirken, üretim kapasitesinin Türkiye güneş gücü pazarından gelecek talebe nazaran şekilleneceğini belirtti.

İnvertörde yüzde 77, panelde yüzde 56 yerlilik

Güneş paneli üretici CW Güç ve inverter üretimi yapan Solarkol İş birliği çerçevesinde şirketler, Ar-Ge ve tasarımı büsbütün kendi bünyelerinde geliştirdiği güneş invertör sistemleri ile güneş panelleri üreterek, Türkiye’deki pazarın yüzde 50’sine ulaşmayı hedefliyor.

İş birliği kapsamında evvela Almanya olmak üzere Afrika ülkelerinin de dahil olduğu dahil 57 ülkeye ihracat hedefleniyor. İnvertör yerliliğinin yüzde 77, panel yerliliğinin ise yüzde 56 düzeyinde olması planlanıyor.

Yurt çapında 81 vilayette kurulacak bayilik ağı ile ferdî çatı uygulamalarında panel ve invertör takviyesi sağlanacak.