Hackerlar Windows 11 taklidiyle virüsleri yayıyor

Undertaker

New member
Kaspersky açıklamasına göre, Microsoft, Windows işletim sisteminin yeni sürümü olan Windows 11’i resmi olarak tanıttı ve bu yıl PC sahipleriyle buluşturacak.

Lakin Kaspersky, indirilebilir olarak erken kullanıma sunulan bu güncellemenin siber hatalılar tarafınca Microsoft’un yeni işletim sistemi kisvesi altında berbat maksatlı yazılımları dağıtmak için kullanılmaya başlandığını tespit etti.

Verilen bilgiye nazaran, Kaspersky araştırmacıları, dolandırıcıların sabırsız Windows kullanıcılarının merakını nasıl istismar ettiğine dair daha fazla bilgi edinmek için Windows 11 güncellemesi üzere görünen makus emelli evrakları tahlil etti.

Yeni işletim sistemi sürümünün sırf birinci ayında Kaspersky eserleri, Windows 11 olarak gizlenmiş çeşitli tehditlere sahip belgeler aracılığıyla kullanıcılara bulaşmaya yönelik 850 teşebbüsü tespit etti ve engelledi.

Kaspersky tahlilleri ayrıyeten virüs harici sınıflandırılan nispeten zararsız indiriciler ve reklam yazılımlarının yanı sıra, kayıtlı şifreler yahut tarayıcı çerezleri üzere kullanıcı bilgilerini toplamayı amaçlayan tam teşekküllü Truva atları, art kapı ve hırsızlık teşebbüslerini de ortaya çıkardı.

Örneğin, Kaspersky araştırmacıları 1,75 GB boyutunda bir makus maksatlı evraka rastladı.

Kullanıcı bu boyutta bir belgenin sahiden işletim sistemi olabileceğini düşünüyor. Belge suram sırasında hiç bir biçimde kullanılmayan biroldukca gereksiz bilgi içeriyor. Kullanıcı belgeyi açarsa, olağan Windows suram sihirbazına benzeyen bir yükleyici başlatılıyor.

Yükleyicinin ana hedefi sistemde reklam yazılımları, potansiyel olarak istenmeyen uygulamalar yahut başka makûs gayeli yazılım tiplerini ayarlayan ikinci bir yükleyiciyi indirip çalıştırmak. Bu durumda kullanıcı, bunların hepsinin yüklenmesine şahsen müsaade vermiş oluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Anton Ivanov, hususa ait şu ayrıntıları verdi:

“Yeni Windows 11 işletim sistemi, birfazlaca kullanıcının ve teknoloji meraklısının ilgisini çeken devasa bir sürüm. Bu talebi anlayan dolandırıcılar, yeni işletim sistemi kılığında çeşitli makûs maksatlı yazılım cinslerini yayarak süratle ahenk sağladılar. Yeni işletim sistemini deneyimlemek için heyecanlanan kullanıcılar sürece daha az dikkat ediyor ve üçüncü taraf kaynaklardan belge indirme mümkünlüğü artıyor. Bunu yapmanızı asla tavsiye etmiyoruz.”

Windows 11’i taklit eden makus maksatlı belgeleri indirmekten kaçınmak için Kaspersky, “Yeni işletim sistemiyle ilgili haberlere yahut cömert tekliflere kuşkucu yaklaşın. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin gerçekliğini her vakit denetim edin. İşletim sistemlerini sadece resmi mağazalardan indirin. Çeşitli tehditlere karşı kapsamlı müdafaa için Kaspersky Security Cloud üzere muteber bir güvenlik tahlili kullanın.” tekliflerini paylaştı.

KAYNAK: AA