Harlem Dans Tiyatrosu'nda tarih ve baleye yeni bir bakış

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Robert Garland, uzun yıllar boyunca Harlem Dans Tiyatrosu'nda baş dansçı, yerleşik koreograf, müdür, arşivci ve şirket web yöneticisi gibi birçok pozisyonda görev aldı. Sonunda ödül unvanını aldı: Sanat Yönetmeni.

Birkaç yıl önce şirketin CEO'su Anna Glass ve o zamanki sanat yönetmeni Virginia Johnson onu akşam yemeğine davet etti. Garland için bu kafa karıştırıcıydı. Akşamlarını genellikle profesyonellik öncesi öğrencilere danışmanlık yaptığı dans tiyatrosu okulunda geçirirdi. “Ben de 'Tamam, neden yaptığım şeyden uzaklaşıyorsun?' diye düşündüm” dedi. “'Ah, hadi ama!' diyorlar.”

Eski bir yıldız dansçı olan Johnson, Garland'a istifa etmeye karar verdiğini söyledi. İlgileniyor muydu?

Garland, “Bunun hakkında uzun uzun düşündüm” dedi. “Biz aile olarak ve kültür olarak organizasyonumuz için çok özeliz. Bunu zaten anlayan birine sahip olmamızın en iyisi olacağını düşündüm.

Elli yılı aşkın süredir bale dansı ve sayma deneyimi göz önüne alındığında, aile ve kültür büyük önem taşıyor. Garland, “Kuruluşun ilerleyişi yalnızca şirketin ürettiği sanata değil, aynı zamanda mezunlarının mirasına da bağlı” dedi. “Ve bu bir devasa Ding.” Kendisi, “bağlanabileceğimiz, ağ kurabileceğimiz ve bir topluluk olabileceğimiz” bir mezunlar platformunun Nisan ayında faaliyete geçeceğini söyledi.

Garland tarihe büyük önem veriyor. Baleyi geçmiş ve şimdiki gerçek dünya olaylarıyla birleştirme tutkusu, günümüz neslini klasik dans, Afro-Amerikan kültürü ve tarihi hakkında eğitebileceği ve bunun nasıl yürüdüğünü açıklığa kavuşturabileceği bir dans tiyatrosu vizyonunun önemli bir parçası. Her şey Rahip Dr.'nin öldürülmesinden sonra Arthur Mitchell'in etrafında dönüyor. Martin Luther King Jr., 1968'de Karel Shook ile birlikte Dans Tiyatrosu'nu kurdu.

New York Şehir Balesi'nin George Balanchine yönetimindeki ilk siyahi yönetmeni Mitchell, balenin Harlem'deki çocuklardan başlayarak herkes ve herkes için olduğunu dünyaya kanıtlamak istiyordu. 1985'ten 1998'e kadar toplulukta dans eden Garland, onunla yakın çalıştı.

Garland, “Arthur Mitchell beni aynı zamanda okulun yerleşik koreografı ve müdürü yapmakla çok akıllıca bir karar verdi” dedi. “Koreografiyi yapmak istediğimi biliyordu ama okulun bu kısmı beni beklemediğim şekillerde eğitiyordu.”

Sorumluluğu öğrendi. Garland, bu deneyimi olmasaydı işinde artık bu kadar rahat olabileceğinden şüpheli olduğunu söyledi. 11-14 Nisan tarihleri arasında, New York City Center'da şirketin 55. yıl dönümü sezonuna başkanlık edecek ve Siyah halk danslarını klasik bale ile birleştiren olağanüstü üç eserini sunacak: “Nyman Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 1″. 2”, “Yeni Bach”. ve geri.” Ayrıca Balanchine'in “Pas de Dix”inin şirket prömiyeri de yapılacak. Garland, Mitchell'in akıl hocası olan Balanchine'den büyük ölçüde etkileniyor; Dans Tiyatrosu kurulduğunda Balanchine ona çeşitli balelerin haklarını verdi.

Garland, şirketteki Balanchine'in mirasını geliştirmek istediğini söyledi; “Pas de Dix”in (1955) yapımı bir adımdır. Garland, Glazunov'un Macar aksanlı klasik bir bale olan “Raymonda” adlı eserinden alıntılar içeren dansın yanı sıra, orijinal kadın başrol olan Kızılderili balerin Maria Tallchief'i de kutlamak istedi.

Garland, “Maria Tallchief'in videosunu izlerseniz onun şaka olmadığını görürsünüz” dedi. “Bay Mitchell onu seviyordu, sevilen o.”

Garland'a göre dansta daha çok halk Macar etkileri yer alıyor. “Klasik bir işçi balesi varsa o da 'Pas de Dix'tir” dedi. “Bununla gurur duyuyor. Geçen gün dansçım Kamala Saara'ya piyanonun aslında bir vurmalı çalgı olduğunu hatırlatmak zorunda kaldım. Yani onu hareketli, melodik bir şey olarak değil, vurmalı bir şey olarak duymanız gerekiyor.

Garland prodüksiyon için City Ballet'in eski yönetmeni, müzisyenliği ve tekniğiyle tanınan Kyra Nichols'u seçti. “Bay Mitchell her zaman 'Bir balerin bul' derdi, ben de öyle yaptım. 'Her zaman bir balerin bul Robert' dedi.” Bu farklı bir şey.'”

Balerin'in “Pas de Dix”teki solosu, aynı müzikten bazı parçalarla birlikte Balanchine'in “Cortège Hongrois” (1973) adlı eserinde de yer alıyor. Nichols'un “Pas de Dix” ile olan tek deneyimi, Balanchine tarafından eğitildiği “Cortège”de solo dans etmekti. “Teknik bir konuydu” dedi, “ama sanki 'Yere yat canım' gibiydi. 'Para, para, para, para istemelisin.'” Ondan olabildiğince eğilmesini ve daireler çizerek hareket ederken, tepede küçük adımlar atarken sanki para topluyormuş gibi elini uzatmasını istedi.

Fotoğraflarına atıfta bulunarak, “Hepsi aklıma geldi” dedi.

Geri kalanını – bodrumunda kendi kendine solo yapmayı öğretiyor – Dans Tiyatrosu'nda iki hafta geçirmeden önce Miami Şehir Balesi'nin bir videosundan öğrendi. “Gerçekten iyi dansçılar ama basitler Tatlı İnsanlarla çalışmak kolaydır” dedi. “Provaların bitmesini istemedim.”

Garland'ın çağdaş koreografi hakkında da fikirleri var. William Forsythe'nin Blake Works IV (Barre Projesi) filmi Şehir Merkezine geri dönüyor. Ve Garland, modern koreograf Ronald K. Brown'a bir bale siparişi vermek istiyor. Garland, “Dansçılarımın poligona çıkmaya hazır olduğunu düşünüyorum” dedi. “O çok iyi bir sanatçı ve Afrika diasporasına çok bağlı. Ve şu anda bunu gerçekten yapan çok fazla insan yok. Bunu sürdürmek ve ona bunu yapması için daha fazla alan vermek benim için önemli.

Garland'a göre dans tiyatrosunun güzelliği, bale ile Afro-Amerikan kültürünün birleşiminde, yeni bir estetik ve yeni bir fikir yaratmasında yatıyor. “Bale estetiğinin ritmik keskinlikle dengelenmesi gerekiyor” dedi. “Ve Ron'un estetiği ile Forsythe'nin estetiğinin ritmik keskinliği birbirine çok benziyor. Garip. Ron stüdyoya geldiğinde ve ben kontrol ettiğimde deney tamamlanacak. Ama bence ikisinin de ritme güvenmeleri harika.”

Balanchine aynı zamanda tamamen ritimle ilgiliydi; vurgular, ifadeler ve sayımlar. Ancak Garland, Balanchine'in öneminden bahsettiğinde, bu sadece danstan daha fazlası ile ilgili: “Amerika'nın dokusunu olması gerektiği gibi hale getirmede etkili olan belirli alanlarda çok üretkendi” dedi ve bunu “bu özel ortam aracılığıyla” yaptı. yani bale.”

Garland, Balanchine'in caz estetiğinden ne kadar etkilendiğini görüyor. Garland, “Bir bakıma Bay Mitchell, özellikle 'Agon' ile Bay Balanchine'in sanat formunun hem kültürel hem de sanatsal öncülleriyle boğuşabildiği bir araçtı” dedi.

“Agon” (1957), Mitchell'in beyaz balerin Diana Adams'la birlikte çalıştığı Stravinsky'ye dayanan çığır açan Balanchine balesidir. 2018 yılında ölen Mitchell, 2015 yılında verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Bu, ırksal eşitlikten öncedir. Bay Balanchine'in beni Kafkasyalı bir balerinle eşleştirme ve güzel bir pas de deux performansı sergileme görevini üstlenmesi daha önce duyulmamış bir şeydi.”

Garland şöyle diyor: “Bay. Balanchine ayrıca dünyada politik olarak neler olup bittiğini de oldukça iyi biliyordu. Bedenini yarattığı kişinin ve dünyadaki diğer insanların o beden hakkında farklı fikirleri olduğunu biliyordu. Bu da onun mirasının devasa bir parçası ve insanlar bu kararın dünya üzerindeki etkisini hafife alamaz.”

Şöyle ekledi: “Diğer dansçılar gibi, sadece bale yapmak istiyorsanız iyi. Bu hikayeyi kaybetmek istemiyorum.”

Peki ya kendi koreografik tutkuları? Garland, katı klasik kelime dağarcığına çağdaş bir yorum katan, çok beğenilen bir bale yaratıcısıdır – pop müziği klasik kadar sever – ancak dansçılarıyla ilişkisini geliştirmek için bu çalışmayı şimdilik beklemeye alıyor.

Johnson işin başındayken ve Garland evin koreografıyken kendisini “gecenin bebek bakıcısı” gibi hissettiğini söyledi. “Sonra ebeveynler eve geldi ve ben de gidip yaptığımı yaptım. Artık ebeveynim ve her şeyi farklı şekilde halletmem gerekiyor. Benim için mesele sadece dansçılarla ilgilenmek değil, aynı zamanda koreograflar ve dansçılar arasındaki ilişkileri sürdürmek.”

Garland, gelecek yıl sanat yönetmeni olarak ilk balesinde 1970'lere dalmak istiyor. Ancak sosyal adaletsizliği Stevie Wonder'ın müziği aracılığıyla ele alan, beğenilen eseri “Higher Ground” gibi değil. “Sırf eğlence olsun diye diğer tarafa döneceğim” dedi. “Ayrıca bu dansçıları seviyorum. Artık sevinçlerini ifade etmek istedikleri bir andalar.”

Yakın zamanda bu teoriyi test etti. Provalar arasında bir mola sırasında funk grubu Brass Construction'ın “Movin'” şarkısını çaldı. “Onların hareket ettiğini gördüm ve şöyle düşündüm: Ah, bunu anlıyorlar, bunu hissediyorlar” dedi. “Alexandra Hutchinson olarak ayağa kalkıyor ve işini yapmaya başlıyor. Onu bu şekilde seviyorum. Tamamen bale dansçıları ve tamamen siyahlar. “Merhaba?” gibi bir şey. Başka ne bekliyorsunuz? Bu biziz.”