Hazırlaması 30 dakikadan az sürüyor! Fırında ton balıklı ve brokolili makarna tanımı

MerveninMutfağı

New member
  • Fırında
  • 4 – 6 Kişilik
  • 20 dk (Hazırlanma Süresi)
  • 20 dk (Pişirme Süresi)
İmali için gereçler

1 paket penne makarna
250 gr brokoli
40 gr tereyağı
40 gr sade un
600 ml yarım yağlı süt
75g çedar peyniri
Tuz ve taze çekilmiş karabiber
1 konserve süzdürülmüş ton balığı
2 dilimlenmiş olgun domates (isteğe bağlı)

Fırında Ton Balık ve Brokolili Makarna Nasıl Yapılır?

MİLLİYET. COM. TR / PEMPENAR ÖZEL

1. adım:
Büyük bir tencerenin yarısını suyla doldurun ve kaynatın. Makarnayı ekleyip, haşlayın.

2. adım: Makarnayı ocaktan almadan evvel donmuş yahut çözülmüş brokoliyi tencereye ekleyip, makarnayla birlikte son 2-3 dakika yumuşayana kadar pişirin.

3. adım: Bu ortada tereyağı, un ve sütü bir tencerede orta ateşte karışım köpürene kadar ısıtın. Çırpma teli ile pürüzsüz ve kıvamlı hale gelene kadar daima çırpın.

4. adım: Un ve tereyağı karışımı yoğunlaşana kadar pişirin. sonrasındasında çedar peynirinin yarısını içine ekleyin karıştırmaya devam edin. Son olarak tuz ve taze çekilmiş karabiber ekleyin.

5. adım: Makarnayı ve brokoliyi büyük bir kevgir ortasında süzün ve evvelde ısıtılmış fırına sağlam bir kaba aktarın. Ton balığını makarna ve brokolinin üzerine dökün.

6. adım: Peynir sosunu makarna karışımının üzerine dökün, akabinde dilimlenmiş domatesleri ekleyin. Kalan çedar peynirini üzerine serpin.

Son adım: Evvelce ısıttığınız 180 derece fırında 4-5 dakika boyunca üzeri kızarana kadar pişirin ve çabucak servis yapın.

Afiyet olsun.