Her büyüklükteki dansçı, ayrımcılık yasağının ardından değişim umut ediyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Kısa bir süre önce Akira Armstrong yeni bir realite dans yarışmasına katılmaya davet edildi. Çok sevindi.

Büyük beden dansçılara yönelik New York City merkezli bir şirket olan Pretty Big Movement’ın kurucusu ve CEO’su olan Armstrong, dansta vücut çeşitliliğinin sesli bir savunucusu olmuştur. Artık büyük bir medya platformu, bu sanat formunda daha büyük bedenlerin bir yeri olduğunu fark etti.

Armstrong daha sonra gösterinin kostüm bölümünü ziyaret etti. “Benim bedenimde hiçbir şey yoktu” dedi. “Ve büyük beden bir koreograf kiraladıklarını biliyorlardı. Kıyafet bedenimi önceden aldılar. O seçilmiş Ben.”

Dans dünyasının dışındaki insanlar bile sıska dansçı stereotipine aşinadır. Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca birçok şirket, kuruluş ve oyuncu kadrosu ekibi, estetik ve sanatsal nedenlerden dolayı sürekli olarak son derece ince gövdeli sanatçıları aradı.

Daha zayıf dansçılara yönelik eğilim hem eşitlik hem de sağlık kaygılarını artırdı. Boyutla ilgili baskılar yalnızca daha büyük sanatçıların fırsatlarını sınırlamakla kalmıyor, aynı zamanda dans uygulayıcılarının refahını da önemli ölçüde etkileyebiliyor. Çalışmalar, dansçıların yeme bozukluğu geliştirme olasılığının dansçı olmayanlara göre üç kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Peki bedenler sanatsa o zaman beden ayrımcılığı ne sayılıyor?

Bu konu hukuki bağlamda hassas olabilir ve dansçılar defalarca ayrımcılık davalarını mahkemeye taşıdı. Geçtiğimiz ay, iki eski Richmond Bale dansçısı, Virginia merkezli şirketin “tehlikeli derecede sağlıksız bir kiloya” sahip olmalarını gerektirdiğini iddia ederek dava açtı. Lizzo’nun eski dansçılarından oluşan bir grup tarafından yakın zamanda açılan yüksek profilli bir dava, dışarıdan beden odaklı ortamların bile bedeni utandırmaya yol açabileceğini öne sürüyor.

26 Kasım’da, dansın büyük başkenti New York’ta kilo ve boya dayalı ayrımcılığı yasaklayan bir yasa yürürlüğe girdi. Teorik olarak, tüm iş arayanlar için yararlı bir yasal araç olacak ve özellikle sanatçılar için etkili olacak. Ancak pratikte bunun dansçılar için işlevsel olmaktan ziyade sembolik sonuçları olması muhtemeldir.

Tasarıya sponsor olan New York Şehri Meclis Üyesi Shaun Abreu, hedeflerin basit olduğunu söyledi: “Bu dansçılar için geçerli olduğundan temel soru şu: Dans edebilir misin?” Ve eğer cevap evet ise, bedeninize göre bağımsız olmalısınız. dansçı olma şansın yüksek.”

Dansın ağırlıkla meşguliyetinin derin ve karmaşık kökleri vardır. Balede, kadınların incecik tüllerde ruhani heceleri ve perileri tasvir ettiği Romantik döneme geri dönüyorlar. Teknik daha rafine hale geldikçe, yumuşaklığın veya yuvarlaklığın düzgün, uyumlu çizgilerin oluşturulmasını engellediği keşfedildi.

Pek çok kişi, balede süregelen zayıflık kültünden dolayı New York Şehir Balesi’nin kurucu koreografı George Balanchine’i suçluyor. Jennifer Homans onun için “Mr. B: George Balanchine’s 20th Century”: “Yağ ya da çok fazla et bir engeldi. Sinir bozucuydu Görmek.”

Broadway’in ticari dünyasında ve eğlence endüstrisinde sorun, ana akım şişmanlık fobisiyle el ele gidiyor. Müzikaller ve filmler inanılmaz derecede ince ve biçimli gövdelere sahip olma eğilimindedir, özellikle de bu gövdeler hareket ederken. Radio City Rockettes’in ünlü vuruş çizgisinde olduğu gibi estetik tekdüzelik ideali aynı zamanda boy ve kilo gerekliliklerini haklı çıkarmak için de kullanıldı.

1990’ların sonu ve 2000’lerin başında bulimia’sı Rockette olarak kontrolden çıkan eski bir profesyonel dansçı olan Greta Gleissner, artık yeme bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir psikoterapist olarak dansçılarla sık sık çalışıyor. “Çoğu dans dersinin kapısından içeri girdiğinizde zaten insandan aşağısınızdır” dedi. “Sen bir bedensin.”

Vücut öğretmenler, koreograflar ve yönetmenler tarafından sürekli değerlendirmeye tabidir. Her ne kadar bazı özellikler (ayakların şekli, uzuvların uzunluğu) dansçıların kontrolü dışında olsa da, ağırlık genellikle sabitlenebilir olarak görülüyor ve yeme bozukluklarının gelişimini teşvik ediyor.

Gleissner, “Dans ettiğimde sürekli olarak bundan daha az olduğumu hissettim” dedi. “Fakat bir şeyi değiştirebilirim: Daha zayıf olabilirim.”

Tıpkı geleneksel beslenme kültürünün sağlıklı yaşam olarak yeniden markalanması gibi, dans da kendi kamuflaj dilini geliştirdi. Bu dil, kişisel bakımı ve fiziksel uygunluğu vurgulama eğilimindedir; bu, profesyonel dansçılar için sinsi olabilir. öyle mi En iyi sporcular.

New York City Ballet ve Miami City Ballet’in eski solisti Kathryn Morgan, “Bunu akla gelebilecek her şekilde duydum” dedi. “‘Sen formda değilsin.’ “Sağlığınız için endişeleniyoruz.” “Vücudunuzla gurur duymuyorsunuz.” “Yazma yeteneğinizi geliştirmenize ihtiyacım var.” Bunların hepsi bu küçük şifreli kelimeler, ama herkes biliyor: mesele kiloyla ilgili.”

New York’un kilo ve beden ayrımcılığını yasaklayan yasasının iyimser yorumu, bu yasanın dans alanında, özellikle de işe alım politikalarında gözle görülür değişikliklere yol açacağı yönünde. Dance/NYC savunuculuk grubu programlama ve öz sermaye girişimleri direktörü Candace Thompson-Zachery, e-postayla gönderdiği bir açıklamada, bunun seçme ve oyuncu seçimi süreçlerini değiştireceğini umduğunu ifade etti.

Thompson-Zachery şöyle yazdı: “Dansçıların ceplerinde, oyuncu seçimi kararlarına meydan okuyabilecek bir araç olacak ve yapımcılar ile yönetmenlerin, oyuncu seçimi konusunda en önemli faktörün yeteneğin olmasını sağlayacak değerlendirme listeleri geliştirmeleri gerekecek.”

Ancak yasal engeller olabilir. Yasa, boy veya kilonun bir işin temel gerekliliklerini etkilemesi durumunda bir istisna sağlamaktadır. Peki dansın son derece öznel dünyasında “temel gereksinimler” nelerdir?

Sanatın fiziksel talepleri nedeniyle dansçıların daha küçük olması gerektiğine dair argümanlar, çoğu zaman doğru olmasa da varlığını sürdürüyor. Morgan, “‘Bale dansçılarının zayıf olması gerektiği gibi, basketbolcuların da fizik nedeniyle uzun olması gerektiği gibi’ gibi şeyler duyuyorsunuz” dedi. Bu düşünce tarzının, oyundaki diğer birçok değişkeni göz ardı ettiğini ekledi. Örneğin, bazen güçlü ve iyi bir çekirdeğe (kişinin vücudunu destekleme ve dengeleme yeteneğine) sahip, uzun boylu bir dansçıyla çalışmak daha kolay olabilir.

Ayrımcılık davalarının mahkemede tartışılması genellikle zordur. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde hukuk profesörü ve eski bir profesyonel dansçı olan Khiara M. Bridges, “Kesin kanıtlara ihtiyacınız var” dedi. Dans seçimi ve işe alım senaryolarında yer alan estetik yargıların çeşitliliği, bunların analiz edilmesini özellikle zorlaştırabilir.

“Dansçı, ‘Beni çok uzun olduğum için işe almayacaklar’ diyor; bir sanat yönetmeninin ‘Hayır, çünkü tekniğiniz yeterince güçlü değildi’ veya ‘Hayır, bu kadar’ diyerek geri döneceğini hayal etmek zor. Bridges, “Karakte yaklaşımınızı beğenmedim” dedi.

Michigan, Washington Eyaleti, Washington DC ve San Francisco son yıllarda beden ayrımcılığını yasaklayan yasalar çıkardılar, ancak bunu dans dünyasında büyük bir reform dalgası takip etmedi. Yine de Bridges, büyüyen yasal ivmenin (New Jersey ve Massachusetts de benzer önlemleri düşünüyor) dans camiasında en azından anlamlı konuşmaları teşvik ettiğine inanıyor.

“Farklı bedenleri sahneye çıkarmanın pratik etkisi olmasa da yasanın söylemsel etkisinin büyük bir etkisi olacağını düşünüyorum” dedi.

Ve yeni nesil dans liderleri, beden pozitifliği hareketleri ve pandemiden ortaya çıkan sanatta eşitlik için daha geniş bir baskının körüklediği gerçek bir değişim halihazırda başlamış gibi görünüyor.

New York’un en büyük dans kurumları bile ilerleme kaydetti. New York City Ballet, geçen yıl vücudu utandıran iddialarla karşı karşıya kaldı ancak görev süreleri 2019’da başlayan Jonathan Stafford ve Wendy Whelan’ın sanatsal direktörlüğünde kilo sorunlarına yaklaşımını yeniden gözden geçirdi. Protokoller artık beden meselelerini tartışırken hassasiyeti ve gizliliği teşvik ediyor; Şirketin basın temsilcisi, bu konuşmaların çoğunun artık sanat ekibi yerine sağlıklı yaşam ekibi tarafından yürütüldüğünü ekledi.

Duke Üniversitesi’nde tiyatro profesörü ve “Broadway Bodies: A Critical History of Conformity” kitabının yazarı Ryan Donovan da Broadway tiyatrolarındaki gelişmelerden cesaret aldı. “Bugün bir Broadway gösterisine giderseniz, seyircilerin farklı vücut tiplerine uyan çeşitli farklı vücutlar görme olasılığınız daha yüksektir” dedi. Yorum yapmayı reddeden Rockettes, geçen yıl dansçılar için boy şartını biraz gevşetmişti.

Çoğu dansçının baskıcı vücut normlarıyla ilk kez karşılaştığı eğitim alanları da gelişiyor ve bazı dans okullarında artık sağlıklı yaşam personeli çalışıyor. Armstrong’un şirketi Pretty Big Movement, Ailey Extension’da ve başka yerlerde düzenli olarak eğitim atölyeleri düzenleyerek her büyüklükteki dansçı için davetkar alanlar yaratıyor. Gleissner, bir zamanlar öğrencilerinin yemek yemesine göz yuman öğretmenlerin artık endişelerle onlara ulaştığını ve ilgilenme ahlakını sınıfın ötesine taşıdığını söyledi.

Morgan, zihinsel sağlığa daha fazla odaklanmanın, dış baskılar hafiflediğinde bile devam edeceğine inandığı vücut idealleriyle mücadelede anahtar olacağına inanıyor. “En iyi dansımı yaptım ve elimden gelenin en iyisini hissettim, en düşük kilomda değil, ama en iyi zihinsel durumumdayken, mutluyken.”

Bazıları dansın farklı bedenleri barındıramamasının sonuçta yaratıcı bir başarısızlık olduğunu düşünüyor. Armstrong, Beyoncé’nin koreograflarından biri olan bir dansçı arkadaşıyla, bir dizi başarısız seçmenin ardından cesareti kırıldığı sırada yaptığı konuşmayı hatırlıyor. “Bana dedi ki, ‘Senin hiçbir şeyin yok görüş”” Vurgu yapmak için bir küfür eklediğini hatırladı. Bedenlerle ilgili bir sanat formunda çeşitli biçimlerin sorun değil, olasılıklar sunması gerektiğini söyledi.

Diğerleri ise dansçının bedeninin artık önemli olmadığı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Bridges, “Umut şu ki belki bir noktada bir performansa gidersiniz ve küçük olmayan bir dansçı görürsünüz ve bu da dikkat çekici olmaz” dedi. “Çünkü dans aslında sanatla ilgilidir; Asıl soru beceridir. Ve vücudunuzun bu şeyleri inşa etmekle tamamen kusurlu bir ilişkisi var.