Huawei yeni amiral gemisi telefonlarına uydu kontağı dayanağı sunmaya başladı

Undertaker

New member
Çinli telekomünikasyon donanımları üreticisi Huawei, uydu bağlantısına imkan sağlayan yeni telefon serisi “Mate-50″yi tanıttı.

Yeni model akıllı telefonun özellikleri, şirketin merkezinin bulunduğu Guangdong eyaletinin Şıncın kentindeki aktiflikle duyuruldu.

Etkinlikte “Mate-50” serisi yeni kuşak akıllı telefonların, Çin’in global konumlama hizmeti sağlayan Beidou uydu ağına bağlanarak pozisyon ve bildiri paylaşımı yapabileceği bildirildi.

Hücre sinyalinin bulunmadığı acil durumlarda uydu aracılığıyla bildiri ve pozisyon paylaşabilen Mate 50, uydu irtibatına imkan sağladığı duyurulan birinci cep telefonu olma özelliği taşıyor.

ABD’li akıllı telefon üreticisi Apple’ın da yapacağı yeni kuşak iPhone modellerine ait tanıtım etkinliğinde uydu teması içeren kimi özellikleri açıklaması bekleniyor.

5G İRTİBATI YOK

Huawei’in duyurduğu yeni jenerasyon modelin, ABD’nin Çinli şirkete ileri teknolojili çip ihracatını kısıtlaması niçiniyle, şirketin dünyada altyapı ve donanım geliştirmede önder olduğu 5G ağlarını desteklememesi dikkati çekti.

Qualcomm’un “Snapdragon 8 Gen 1” çipini kullanan telefon, sırf 4G hücre ağlarına bağlanabilecek.

Öte yandan, ABD hükümetinin Android işletim sisteminin kullanmasını yasaklaması niçiniyle de yeni kuşak telefonda Huawei’in kendi geliştirdiği “HarmonyOS 3” işletim sistemi kullanılacak.

“Mate 50”, Çin’de 4 bin 799 ila 7 bin 999 yuan (718 ila 1149 dolar) fiyat aralığında satışa sunulacak.

Teknoloji araştırma şirketi IDC’nin bilgilerine nazaran, Çin’de yılın birinci yarısında üst segment akıllı telefon piyasasında Apple, yüzde 70,5 pazar hissesi ile önder pozisyonda bulunurken, Huawei’in hissesi yüzde 9’da kalmıştı.

Teknoloji alanındaki yaptırımların tesirini hisseden şirket, evvelki kuşak Mate-40 serisi akıllı telefonları 2020’de piyasaya sürmüş, geçen yıl üst segmentte yeni model tanıtmamıştı.