Hüseyin Smko'nun Joyce'a yolculuğu

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Hüseyin Smko dokuz yaşındayken Amerikan ordusu, Irak'ın Kürt bölgesinin başkenti olan memleketi Erbil'e geldi. Yıl 2003'tü ve zaten Kürt iç savaşından sağ kurtulan Smko, diğer çocuklarla birlikte Amerikan Humvee'lerini kovalıyordu. Bir gün bir asker onu yanına çağırdı ve basit, baştan çıkarıcı bir hareket yaptı: Uzattığı kolunu uzattı ve sonra klasik bir hip-hop hareketi olan su gibi dalgalanmasına izin verdi.

30 yaşındaki Smko bir röportajda “Bunun büyük bir ışıltı olacağını düşündüm” dedi. “Ve düşündüm: Kemiklerini nasıl bu şekilde kırabilirsin?”

Bu kısa karşılaşma Smko için son derece anlamlıydı; onu beklenmedik bir dans yolculuğuna çıkardı ve sonunda onu New York'un Tarrytown kentindeki küçük, güneşli bir tiyatroya götürdü ve burada geçen hafta İsveçli koreograf Pontus Lidberg ile prova yaptı. Hazırladıkları “Tavşanların Doğası Üzerine” dansı Çarşamba günü Manhattan'daki Joyce Tiyatrosu'nda açılıyor.

Lidberg, Smko ile küçük bir doğaçlama anı üzerinde çalıştı. Lidberg ona “Senin olmalı” dedi. “Doğru hissettirmesi gerekiyor.” Smko, Shostakovich'in müziğini tiz bir şekilde duymak için sahneye doğru yürüdü ve yoğunluk ile doğallığın esrarengiz bir karışımını sergiledi.

Smko açık havada bir sigara molası sırasında “Pontus benden gerçekten özgür olmamı istedi” dedi. “Daha yumuşak ve daha rahat bir şekilde hareket etmeye çalışıyorum.”

Geleneksel olarak eğitilmiş bir dansçı için bu tamamen fiziksel bir dokunuş olabilir. Ancak Smko için bu daha kişisel bir histi. “Hayatımda ve hareketlerimde her zaman çok sert oldum” dedi. “Ve şimdi sıra 'rahatlama'da.”

Smko'nun bu ana giden yolu dolambaçlı ve bazen istikrarsız olmuştur. Bu sıvı silahlı askerle karşılaştıktan sonra kendini hip-hop dansına kaptırdı ve korsan müzik videoları aracılığıyla Michael Jackson'ın rutinlerini öğrendi. Ancak dans için çıkış noktası bulmak zordu. Irak'ın o zamanlar aşırılıkçı bir bölge olduğunu söyledi. “Stüdyomuz yoktu, sanatımız yoktu.” Onunla alay edildi ve eşcinsel olarak adlandırıldı. Ancak o direndi ve 13 yaşındayken bu türün Kürdistan'da yayılmasına yardımcı olan bir hip-hop grubu olan Street Wolves'u kurdu.

Dans tutkusu onu ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen bir kültürel değişim programı olan American Voices'un sunduğu atölye çalışmalarına yönlendirdi. Bu, Niagara Şelalesi, NY dahil olmak üzere birçok Doğu Yakası şehrini iki aylık bir turla gezmesine yol açtı ve burada gelecekteki eşi, bir ABD vatandaşıyla tanıştı. Turun ardından onun yanına taşındı ve 2013 yılında onu Kürdistan'a götürdü. Ertesi yıl IŞİD bölgeyi kuşatma altına aldı.

Smko'nun karısı, o kalıp savaşa hazırlanırken kızlarını doğurmak için Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü. Ancak bir akrabası ona karşı tavsiyede bulundu ve bu da farkına varılmasına yol açtı.

“O zaman sanat yoluyla mücadele etmek istediğime karar verdim” dedi. “'Tamam, New York'a geri dönmem gerekiyor' diye düşündüm. Gerçekten takip etmek istediğim şeyin peşinden gitmeliyim.”

Yeşil kart başvurusunda bulundu ve 2015 yılında Niagara Şelalesi'ne taşındı. Ertesi yaz, yıllar önce Smko'yu Skype üzerinden kısa süreliğine eğiten New York şirketi Battery Dance'in kurucusu ve müdürü Jonathan Hollander onunla temasa geçti. Hollander, şirketin yıllık festivaline başka bir Iraklı dansçı Adel Euro'yu getirmeyi planlamıştı ancak Euro, etkinlikten iki aydan kısa bir süre önce Bağdat'ta düzenlenen bir bombalamada hayatını kaybetti. Hollander, Smko'dan onun onuruna dans etmesini istedi.

Bu başarı, ilk Adel Euro Bursu alan şirketle dört yıllık bir işbirliğine yol açtı. Şirket onu hızla derslere ve provalara kabul etti ve Smko birdenbire eğitimli profesyonellerle dans etmeye başladı. Hollander, “Hüseyin bu seviyeye ulaştı” dedi. “Bu sadece bir mucizeydi.”

Bu misafirlik sırasında Smko hip-hop'tan uzaklaştı, çağdaş dansın peşinden gitti ve koreografiye başladı. Ancak 2020 yılı sona ererken kendisini bir yol ayrımında buldu. Müslüman Amerikan Liderlik İttifakı'nda ve bir otelin resepsiyonunda çalıştı. O ve karısı ayrıldı. Yedi yıl aradan sonra ilk kez ailesini ziyaret etmek üzere Erbil'e döndü.

2022'de dansçı ve film yapımcısı Sasha Korbut'la tanıştırıldığında ve Lidberg'le birlikte “Incomplete” adlı kısa filmde rol aldığında umutları arttı. Lidberg, Smko ile çalışma konusunda “Enerjilerimiz uyumluydu” dedi. “Bu çok doğal bir şeydi.”

Bu kimya, Smko'nun seyahat kısıtlamaları nedeniyle geçen yıl Venedik Bienali'ndeki eserin galasında sahne alamamasına rağmen, Lidberg'e Smko'yu “Tavşanlar”ın geliştirilmesine dahil etme konusunda ilham verdi. Ancak Smko'nun bu sürece katkısı çok değerliydi. Zarif, resmi eğitimli dansçılarla çalışmaya alışkın olan Lidberg, Smko'nun ham fizikselliğini ve etkilenmemiş canlılığını takdir etti ve bunları bir dansçıda “nadir nitelikler” olarak nitelendirdi.

Bu hafta Joyce'ta Smko, yaratılmasına katkıda bulunduğu eseri sergileyecek. İsveçli bir dansçının kendi vize sorunları nedeniyle New York'a seyahat edememesinin ardından rolü genişletildi.

Lidberg, “Tavşanlar” ergenlikten yetişkinliğe geçişi, rüyalar ile gerçeklik arasındaki çizgiyi ve HIV'in eşcinsel erkekler arasındaki romantizm ve yakınlık üzerindeki zararlı etkilerini Lidberg'in “bir süredir aklımdan çıkmayan” kendi deneyimlerinden yararlanarak araştırıyor. O .

Kürdistan'da eşcinsellik açık bir şekilde tartışılmasa da Smko, HIV ve AIDS'in tarihini ve etkisini anlamak için araştırma yaptığını, cinsellik araştırmasının da ilgi duyduğu bir konu olduğunu söyledi.

“Farklı cinselliklerle ilgili kendi deneyimlerim oldu” dedi. “Aklım her zaman buna açıktı ama evde bunu ifade edemedim.” Lidberg'inki gibi bir işte çalışarak duygularını keşfetme fırsatını yakalamak “buraya gelmemin ana nedenlerinden biriydi” dedi. “Kendim olmak.”

Bu kendini ifade etme arzusu diğer çalışmalarını da etkiledi. 2019 yılında Battery Dance Festivalinde ve diğer küçük performans platformlarında çalışmalar sergileyen Project Tag adlı bir şirket kurdu. “Geçmişim ve hikayem hakkında konuşmak benim için bir amaçtı” dedi.

Bir performans, Queens'teki LaGuardia Gösteri Sanatları Merkezi'nin sanat yönetmeni Handan Özbilgin'in dikkatini çekti ve “erkek olmasına rağmen savunmasız” olarak tanımladığı bir Smko düeti tarafından “hipnotize edildiğini” söyledi. Ona prova alanı teklif etti ve daha büyük çalışmaları desteklemek için hibe başvurusunda bulunmasını teşvik etti.

Geçtiğimiz sonbaharda Smko, LaGuardia'da halen Erbil'de yaşayan kız kardeşinden ilham alan “Sarah” adlı, yapım aşamasında olan bir çalışmasının tanıtımını yaptı. Gevşek bir anlatıma sahip olan bu çalışma, kız kardeşinin izniyle, onun gelişen ama hâlâ geleneksel ve ataerkil bir toplumda özerklik ve eylemlilik mücadelesini araştırıyor.

Smko, Lidberg'in kendisine yeni dans araçları, özellikle de soyut imgeler ve hikaye anlatımı kullanımı sağladığı için itibar ediyor. Smko kendi koreografisi hakkında “Her zaman sadece gerçeklik kısmından bahsettim” dedi. Lidberg'le çalışmak ona, bu yılın sonuna doğru tam bir prodüksiyon görmeyi umduğu “Sarah”ya yaklaşımını yeniden düşünme konusunda ilham verdi.

Artık anlatmak istediği hikayeyi ve bunu nasıl anlatacağını düşündüğünde Smko, “Daha çok hayal” diye düşündüğünü söylüyor.