İbrahim Tatlıses’in öyküsü yalanlandı: Mağarada doğmadı

Morgoth

New member
Şanlıurfa Valiliği ile AKP’li Haliliye Belediyesi, İbrahim Tatlıses’in doğduğu yer olduğu tez edilen mağarayı “müze” olarak ziyarete açtı.

Tatlıses ailesine yakın kaynaklar ise, müzikçi mağarada doğduğu söylentilerinin yıllar evvel reklam maksadıyla üretildiğini söylemiş oldu.

Şanlıurfa Olay gazetesinde yer alan habere göre, Tatlıses’in doğduğu mesken restore edildi ve “İbrahim Tatlıses’in Büyüdüğü Mağara” ismiyle ziyarete açıldı. Valilik ve belediyenin protokol imzaladığı belirtilen haberde, uydurma müze için milyonlarca lira harcandığını aktarıldı.

İbrahim Tatlıses ailesine yakın kaynaklar, 1952 doğumlu Tatlıses’in mağarada dünyaya gelmediğini söylemiş oldu. Öykünün uydurulduğunu tabir eden kaynaklar “İlk meşhur olurken reklamı olsun diye yaptılar. Reklam tutunca da devam ettiler” dedi.

‘MAĞARADA DOĞDUM UYGUN Kİ DE ORADA DOĞMUŞUM’

Haliliye Belediyesi’ne bağlı Takviye Hizmetleri Müdürlüğü bu yıl mart ayında, “İbrahim Tatlıses Müzesi Üretim İşi” ismiyle ihale açmıştı. İhaleyi AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Ömer Ferhat Tavaş’ın kazandığı paylaşılmıştı. Tatlıses’in doğduğu Hızmalı Mahallesi’nde, avlusunda mağara da bulunan konutun müzeye dönüştürülmesi için, bir milyon TL’lik mukavele imzalanmıştı. Haberi, Şanlıurfa’daki bir aktiflikte alan Tatlıses “Mağarada doğdum, âlâ ki de mağarada doğmuşum ya orada doğmasam, sarayda doğsam kim bilir ne olurdu” demişti.

“Benim için mağara epey önemli” sözlerini kullanan müzikçi, “Mağarada doğduğum için iftihar ediyorum. Anam beni orada doğurdu zira konutu yoktu, altında çulu yoktu yoksul bir ailenin çocuğuydum” kelamlarını kullanmıştı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)