İngiltere, Dubai Emiri’ne rekor boşanma tazminatı kesti

Muhabir

New member
Londra’daki bir mahkeme, Dubai Buyruğu Pir Muhammed bin Raşid el Maktum’un 6. eşi Prenses Haya bint el Hüseyin ile çocuklarına 730 milyon dolar ödemesine karar verdi. Bu, İngiliz yargısının bugüne dek belirlediği en yüksek boşanma tazminatı oldu.

Karar uyarınca Dubai Buyruğu, hem de Ürdün Hükümdarı Abdullah’ın üvey kardeşi olan Prenses Haya’ya üç ay ortasında tek seferde 333.2 milyon dolar ödeyecek ve çocukların bakımı ve güvenliği için 384.3 milyon dolar banka hesabı garantisi sağlayacak.

Sputnik‘in haberine nazaran; İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin Aile Kısmı Yargıcı Philip Moor, tazminatın büyük kısmının, ‘Dubai Emiri’nin önemli tehdit oluşturmasından dolayı’ Haya ile iki çocuğunun ömür uzunluğu güvenliklerinin sağlanmasına ayrıldığını belirtti. Haya için “Güvenlik ve kaybettiği malların tazmini haricinde kendisi için bir ödül istemiyor” diyen Moor, tek seferde yapılacak ödemeyle Haya’nın malikanelerinin bakımının sağlanacağı, mücevher ve yarış atları için kendisine borçlu olunan paranın tazmin edileceğini ve gelecekteki güvenlik masraflarının karşılanacağını söylemiş oldu.

Son ölçü, Haya’nın başlangıçta talep ettiği 1.9 milyar doların (1.4 milyar sterlin) yarısından az.

hem de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lider Yardımcısı ve Başbakanı olan 72 yaşındaki Maktum ile Nisan 2019’da iki çocuğuyla birlikte BAE’den kaçan 47 yaşındaki eski eşi içinde devam eden kıyasıya hukuk uğraşı, BAE ile ilgili kimi gerçekleri de gözler önüne serdi.

Ekim ayında İngiltere Yüksek Mahkemesi, Dubai Emiri’nin eski eşinin telefonunun hacklenmesi için casus yazılım kullanılması buyruğunu verdiğine karar verdi. Yargıç, Maktum’un Prenses Haya’yı hem İngiltere’ye kaçışı öncesinde birebir vakitte daha sonrasında taciz ve tehdit ettiğini söylemiş oldu.

Yargıç Philip Moor, boşanma muahedesi sonucunı açıklarken, Maktum’un ‘servetinin rastgele bir makul düzenlemeyi karşılamaya kâfi olduğunu kabul ettiğini’ duyurdu.

Akabinde Maktum’un Sözcüsü, Pir’in ‘çocuklarının muhtaçlıklarının karşılanmasını her vakit sağladığını, mahkemenin artık mali konulardaki sonucunı verdiğini ve daha fazla yorum yapmak niyetinde olmadığını’ söylemiş oldu.

İngiliz yargısının bir evvelki en yüksek tazminat sonucu, Azeri asıllı Rus işinsanı Ferhad Ahmedov ile eşi Tatyana Ahmedova içindeki 600 milyon dolarlık boşanma olmuştu.

Geçen yıl mahkeme kararlarının yayımlanmasını engelleme teşebbüsünde başarısız olan Dubai Buyruğu, çocukların Dubai’ye iadesi için Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.

Mahkeme sonucuna bakılırsa Maktum, 2004 yılında ikinci resmi evliliğini gerçekleştirdiği Prenses Haya’yı 2019 yılında şeriat kuralları uyarınca onun bilgisi haricinde boşadı.

Yüksek Mahkeme’nin 2020’deki bir sonucuna göre ‘Maktum’un endişe ve yıldırma kampanyası yüzünden’ Londra’ya kaçmak zorunda kalan Prenses Haya, çocuklarıyla birlikte Londra’da Kensington Sarayı yakınlarında babası eski Ürdün Hükümdarı Hüseyin’den miras kalan bir mülkte yaşıyor.

bir daha mahkeme sonucuna göre Dubai Buyruğu, iki büyük kızı Şemsa ve Latifa’yı zorla Dubai’ye getirtip orada alıkoydu. Mart 2018’de BAE’den kaçma teşebbüsü başarısızlığa uğrayan Latifa, saraylardan birinde rehin tutulduğunu ve hayatından tasa ettiğini söyleyerek sesini duyurmaya çalışıyor.

Britanya Kraliçesi II. Elizabeth ile at yarışı sevgisini paylaştığı yakın bir alakası olan Maktum’un Britanya ve öteki ülkelerde bir epey at çiftliği var.