İngiltere’deki öğretmenlerden ‘Squid Game’ uyarısı: Çocuklar diziyi taklit ediyor

Morgoth

New member
İngiltere genelindeki okullarda bakılırsavli öğretmenler, çocukların Netflix’in Güney Kore imali dizisi “Squid Game”i taklit eden oyunlar oynamaya başladıklarını belirtti. Öğretmenler, çocukların diziyi seyretmemeleri için ailelerine seslenip elektronik aygıtlarının ayarlarını gözden geçirmeleri gerektiği ihtarında bulundu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Güney Kore üretimi dizide çocuk oyunu oynayan yetişkinler, oyunları kaybederse öldürülüyor. Dizi, Güney Kore’deki birfazlaca toplumsal sıkıntıyı de bu oyunlar üzerinden anlatıyor. İngiltere’de bir öğretmen, yaş hududu 15 olan dizinin ilköğretim düzeyindeki çocuklar için muhakkak uygun olmadığını belirtti.

’15 YAŞINDAKİLERE DE İZLETİLMEMELİ’

“Okulda, ortalarında 6 yaşındakilerin de bulunduğu bir küme öğrencinin diziyi konuştuklarını ve birtakım sahneleri canlandırdıklarını” aktaran Lincoln’deki Sir Francis Fill ilkokulunda nazaranvli Gareth Nichols, “Öğretmenleri çabucak aileleri elektronik aygıtların ayarlarını gözden geçirmeleri konusunda uyardı. Çocuklar aygıtlar üzerinden ailelerinin haberi olmadan diziyi izliyor olabilir” dedi. Nichols ayrıyeten, “Oyunlar klasik çocuk oyunları üzere gösterilse de şiddetle sonuçlanmalarından dolayı genç izleyiciler için uygun değil. 15 yaşındakilere de izletilmemesinden yanayım. Bütün ebeveynlere çocuklarının meskende neler izlediğini yakından takip etmeleri tavsiyesinde bulunuyorum” tabirlerini kullandı.

Doğu Yorkshire’deki Welton İlköğretim Okulu da kimi öğrencilerin diziyi izlediklerinden haberdar olduklarını söyleyerek, ailelere ihtar rehberi gönderdi.